fbpx
Loading...

Blog

Czym są Efektywne Mikroorganizmy?

Efektywne Mikroorganizmy – EM to termin, który powinien znać każdy ogrodnik (ale nie tylko), dbający o ochronę środowiska naturalnego. Czym są Efektywne Mikroorganizmy? Z definicji to mikroorganizmy (bakterie, grzyby, promieniowce) występujące w naturze, które pozostają we wzajemnym stanie równowagi i przez to niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania organizmów wyższych.

W praktyce, obserwacje działania EM w ekosystemach naturalnych przyczyniły się do powstania tzw. „technologii EM”, która wykorzystywana jest do tworzenia produktów będących substytutami chemicznych środków do ogrodu, domu, ale także higieny osobistej. Główny cel stosowania produktów opartych na technologii EM to szeroko rozumiana ochrona środowiska naturalnego.

W skład mieszanki EM wchodzi około 80 gatunków mikroorganizmów, wyselekcjonowanych ze środowiska naturalnego. Są to m.in. bakterie kwasu mlekowego, bakterie propionowe, azotowe, fotosyntezujące, drożdże i promieniowce. Wiele z tych gatunków od dawna znajduje zastosowanie w medycynie i przemyśle spożywczym.

W naszych ogrodach od zawsze byliśmy przeciwni chemicznym środkom ochrony roślin, staraliśmy się stawiać na naturalne substancje, jednak dopiero po odkryciu EM-ów zobaczyliśmy jak wszechstronne potrafią być produkty stworzone właśnie przy ich pomocy.

Jakie problemy rozwiązują EM-y?

– hamują inwazję chorób pleśniowych oraz oczyszczają glebę z pędraków i opuchlaków

– pomagają w biologicznym oczyszczaniu zbiorników wodnych, zapobiegają nadmiernemu rozwojowi glonów

– przyspieszają rozkład materii organicznej i zwiększają dostępność składników mineralnych w glebie

– mogą być stosowane w domu w charakterze środków czystości usuwając nieprzyjemne zapachy i ograniczając rozwój roztoczy

Na rynku polskim dostępne są wszelkiego rodzaju preparaty do upraw, które poprawiają właściwości gleby, wzmacniają odporność roślin i odstraszają szkodniki. EM-y stosowane są także w preparatach będących stymulatorami do roślin.

Technologia wykorzystująca Efektywne Mikroorganizmy to naturalne rozwiązanie na problemy nurtujące współczesne rolnictwo i ogrodnictwo.

Dzięki EM-om można zadbać również o czystość w domu, bez używania chemii, a także zamienić biologiczne odpadki w cenny kompost do nawożenia roślin doniczkowych i ogrodu.

EM-y to także skarbnica zdrowia. Na rynku dostępne są napoje, które są źródłem antyutleniaczy. Oczyszczają organizm z wolnych rodników i toksyn, a także zmniejszają zmęczenie. Stymulują ciało do regeneracji, pomagają organizmowi pokonać alergie oraz poprawiają funkcjonowanie układu immunologicznego.

Dobroczynne cechy Efektywnych Mikroorganizmów można by wymieniać bez końca, jest to temat rzeka, a gdy się w niego wgłębi, potrafi porwać z nurtem. Mamy nadzieję, że tym postem zainteresowaliśmy Was do zgłębienia tematu i już niedługo zaczniecie używać EM-ów u siebie w domach czy ogrodach.

Jeśli chcielibyście nabyć produkty z pożytecznymi EM-ami, są one dostępne na stronach internetowych takich jak: Greenland, Probiotics czy Falaem.

Więcej na temat Efektywnych Mikroorganizmów dowiecie się z naszego Instagrama, gdzie często publikujemy posty o tej tematyce 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *