Mastermind na Mazurach to projekt skierowany
do miłośników podróży, ogrodów oraz rozwoju osobistego.

Uważam, iż połączenie tych zainteresowań jest wspaniałym pomysłem
na zgłębianie wiedzy ogrodniczej w sposób praktyczny.

Zapraszam Cię w cudowną podróż!

lawendowe pole

Lawendowe Pole

kudypy2

Arboretum Kudypy

Nakomiady

Pałac Nakomiady

ogrody Markiewicz

Ogrody Markiewicz

Mastermind na Mazurach  (01 – 03 lipca 2022)

 • to okazja do uczestniczenia w sesjach szkoleniowych: projektowania ogrodu dla początkujących oraz aranżacji rabaty,
 • to wymiana doświadczeń ogrodniczych z innymi Uczestnikami szkolenia,
 • to okazja do nawiązania znajomości z miłośnikami ogrodów, blogerami ogrodniczymi,
 • to okazja do poznania pięknych i ciekawych miejsc na Warmii i Mazurach,
 • to okazja do odpoczynku.

Program:

Dzień 1 (1 lipca)
Lawendowe Pole, Moniówka, Arboretum Kudypy

Spotkanie w Olsztynie (w umówionym miejscu o godz. 10.00), powitanie Uczestników Mastermindu i przekazanie niezbędnych materiałów.
Przejazd busem do Lawendowego Pola i zwiedzanie obiektu w skład którego wchodzą: Lawendowe Muzeum Żywe oraz Tajemniczy Ogród. Czerwiec to wspaniały czas dla wielbicieli lawendy. W tym czasie podziwiać tu można wiele odmian lawendy w różnej kolorystyce od bieli po odcienie śliwkowe. W sklepiku kupić można m.in.: pachnące olejki i syropy lawendowe oraz ozdobne bukiety. Obok Lawendowego Muzeum Żywego znajduje się Tajemniczy Ogrod, czyli mini-ogród botaniczny roślin zielarskich, użytkowych i zapomnianych. Rośnie tu  ponad 250 roślin, wśród nich werbena, szczeć i topinambur.
Po zwiedzeniu obiektu wyruszymy do malowniczego miejsca, gdzie panuje magiczna atmosfera, do Moniówki. Tam będzie czekał na nas vege poczęstunek.
Po chwili odpoczynku wyruszymy busem do Arboretum w Kudypach. Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach im. Polskiego Towarzystwa Leśnego to ogród botaniczny, który kolekcjonuje rośliny drzewiaste. Arboretum podzielone jest na działy:

 • Dział flory polskiej – kolekcja drzew i krzewów liczą ok. 300 gatunków i odmian Jest to jedna z najpiękniejszych i najliczniejszych kolekcji drzew i krzewów gatunków rodzimych występujących w Polsce.
 • Część kolekcyjna – kolekcje drzew i krzewów liczą ponad 700 gatunków i odmian. Najbardziej licznie reprezentowane są: klony (ponad 30 gat.), irgi (29 gat.) oraz suchodrzewy i róże dziko rosnące. Bogate są kolekcje jałowców, świerków, jodeł, i innych gatunków iglastych.
 • Las naturalny – jest to najciekawszy przyrodniczo fragment wiekowego lasu naturalnego z drzewami pomnikowymi

W Arboretum znajduje się również – lapidarium geologiczne, czyli kolekcja kamieni i głazów narzutowych z terenu Warmii i Mazur.

lawendowe pole2
kudypy2

Po zwiedzaniu Arboretum wyjazd w stronę Mrągowa. Przyjazd do trzygwiazdkowego Hotelu Anek i zakwaterowanie w pokojach. Chwila odpoczynku i kolacja.

Kilka słów o hotelu:

Hotel Anek umiejscowiony jest blisko centrum, ale z dala od miejskiego zgiełku.
Położony bezpośrednio nad brzegiem jeziora Czos pozwala na bliski kontakt z naturą.

Stylowo  wyposażone pokoje z łazienką oraz dostępem
do internetu bezprzewodowego. Eleganckie i wygodne. 


Regionalna kuchnia Hotelu Anek bazuje przede wszystkim na rybach z mazurskich jezior,
a także darach lasu – przepysznych grzybach z terenów ekologicznych czy też gęsinie.

Dzień 2 (2 lipca)
Pałac Nakomiady

Śniadanie w hotelu. Chwila przerwy i zaczynamy 3 godzinny Mastermind na temat podstaw projektowania ogrodu przydomowego. Po szkoleniu będzie możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji ogrodniczych.
Około południa zaplanowany został wyjazd do Pałacu Nakomiady, gdzie znajduje się piękny park i ogród barokowy, a także manufaktura ceramiki.
Podczas pobytu w Nakomiadach będziemy przechadzali się po kamiennych tarasach na których znajdują się formalne ogrody warzywne. Wydzielona olbrzymia część ogrodu regularnego – w nim wielkie kwatery okolone bukszpanem, każda z nich podzielona na mniejsze części. Kompozycje warzyw opierają się tu na zasadzie kontrastów: kolorów, faktur i kształtów.
Po zwiedzaniu przepięknych ogrodów oraz kupieniu upominków (ceramiczne kafle ręcznie malowane) wybierzemy się w drogę powrotną do Mrągowa.
Po przyjeździe do hotelu ponownie wrócimy na salę szkoleniową i przez kolejne 2 godziny będziemy pracowali nad aranżacją rabaty bylinowej. Intensywny dzień szkoleniowy zakończymy wspólną kolacją przy ognisku.
Wieczorem czas wolny w hotelu (korzystanie z możliwości SPA lub relaks w hotelowym barze). 

Nakomiady1
Nakomiady
Nakomiady2

Dzień 3 (3 lipca)
Ogrody Markiewicz

Po śniadaniu z widokiem na jezioro Czos, czas na wykwaterowanie się z hotelu. Przejazd busem do Ogrodów Markiewicz i zwiedzanie obiektu. Ogrody Markiewicz to miejsce bajkowe, pełne kolorów i zapachów. Spacerować tu można wśród kameralnych wnętrz ogrodowych o różnej tematyce i stylu m.in.: ogrodzie śródziemnomorskim, japońskim itp. Spacer zakończymy warsztatami ogrodniczymi w plenerze, a po zajęciach odbędzie się poczęstunek.
Pobyt w Ogrodach Markiewicz zakończymy wizytą w sklepiku z rękodziełem, gdzie m.in. będzie można kupić naturalne, zapachowe świece sojowe. Po zakupach planowany jest przejazd busem do Olsztyna i pożegnanie Uczestników Mastermindu. 

ogrody markiewicz1
ogród warzywny
ogród nowoczesny

Cena zawiera:

 • przejazdy prywatnym busem w ramach Mastermind na Mazurach,

 • 2 noclegi w pięknym Hotelu Anek (3*) nad jeziorem Czos w pokojach dwuosobowych,

 • 2 sesje Mastermind,

 • wyżywienie,

 • warsztaty ogrodnicze,

NIEWLICZONE: wydatki natury osobistej.