Przykładowe projekty ogrodów przydomowych
DOM NAD ROZLEWISKIEM RZEKI ODRY
Powierzchnia działki: 5.800 m2
Projekt koncepcji ogrodu został opracowany w stylu naturalistyczno-modernistycznym, spójnym stylistycznie z bryłą budynku mieszkalnego oraz otaczającym krajobrazem.
Główną cechą ogrodu jest swobodny podział przestrzeni, zbudowany na łukach i okręgach. Dzięki temu przestrzeń jest uporządkowana i tworzy strefy funkcjonalne.
Strefa reprezentacyjna od strony zachodniej działki, stanowi wejście i wjazd na posesję.
W tej części ogrodu dominuje raczej formalny układ kompozycji przestrzeni. Kompozycja zbudowana jest na bryłach geometrycznych: okręgach i prostokątach, które narzucone zostały przez wytyczone wcześniej rondo oraz proste linie podjazdów, a także sugestię Inwestora dotyczącą zaprojektowania konkretnych drzew – szczepionych klonów. Cztery szczepione klony wpisano w granicę działki sąsiadującej z drogą dojazdową do osiedla.
Na uskoku zaś graniczącym z ogólnodostępnym rondem zaprojektowano szczepione na pniu ambrowce, które bardzo ładnie przebarwiają się w sezonie jesiennym. Na klombie, stanowiącym część ronda przed wejściem do budynku mieszkalnego zaplanowano ustawienie modernistycznej rzeźby, która dodatkowo może być od dołu podświetlona. Klomb wypełniony roślinnością lekką, zwiewną, wprowadzającą dynamikę: trawy ozdobne
w połączeniu z hortensjami. Przy wiacie planuje się ustawić trejaż drewniany w kolorze brązu, po którym docelowo ma piąć się biała Glicynia.
Strefa użytkowa to w głównej mierze ekologiczna droga dojazdowa do rzeki z parkingiem górnym i dolnym. Nawierzchnia wykonana z ażurowych płyt np. Greengo (kwadratowa płyta z okrągłymi otworami). Na górnym parkingu tuż pod ogrodzeniem planuje się ustawić aparaturę fotowoltaiczną. Pomiędzy górnym parkingiem a trawnikiem zaplanowano wysoki mur oporowy, na brzegu którego będą rosły zioła. W strefie użytkowej planuje się również postawić modernistyczną szklarnię, która jednym bokiem będzie oparta o skarpę. W szklarni będzie można uprawiać pomidory i papryki latem, ponieważ ustawienie jej zapewni minimum 6-8h nasłonecznienia w ciągu dnia. Wzdłuż drogi dojazdowej zaplanowano mały sad, z podstawowymi gatunkami drzew owocowych, sadzonymi po dwie sztuki z gatunku. Przy owocowych drzewach można również posadzić krzewy jagodowe: borówka, agrest, aronia itp. Parking dolny zaprojektowano tak, aby samochód wraz z przyczepką mógł na nim swobodnie manewrować w celu slipowania łodzi. Tuż obok parkingu dolnego umiejscowiono drewniany pomost z oddzielnych elementów, które w razie potrzeby będzie można wyciągnąć na brzeg.