fbpx
Loading...

Ystad – portowe miasto całe w kwiatach

Na południowym krańcu Szwecji znajduje się pełne uroku, malutkie, portowe miasteczko Ystad.
Miasteczko to skrywa wiele ciekawych zakątków dla miłośników zieleni.
  Spacerując kamiennymi uliczkami wzdłuż kolorowych kamieniczek i malutkich domków przenosimy się
w bajkowy krajobraz, tak różny od naszych polskich miasteczek. 

Miasto Ystad ma swój niezaprzeczalny charakter. Projektant zieleni wykazał się niesamowitym kunsztem znajomości tematu architektury krajobrazu. W przemyślany sposób zdołał połączyć historyczną, starą cześć miasta z nowatorskim rozwiązaniem w projektowaniu zieleni miejskiej. 

Tu historia współgra z nowoczesnością. 

Nieopodal starych zabudowań z pruskim murem usytuowany został park miejski w stylu nowoczesnym. Dominują tu różnorodne gatunki traw ozdobnych, niskie nasadzenia bylin oraz bukszpanowe obwódki rabat. Trójwymiarowości parkowi nadają kute w metalu trejaże, służące jako podpory pod kolorowe pnącza. Jakże różni się ten park od znanych nam parków miejskich w naszym kraju. Spacerując tu, odnosimy wrażenie, że nie jesteśmy w parku miejskim lecz w prywatnym ogrodzie, gdzie zadbano o każdy detal architektoniczny

Kolejnym ciekawym miejscem jest miejski ogród ziołowy. 
Tu w równiutkich kwaterach posiano przeróżne zioła, jak: tymianek, miętę, oregano, szałwię i wiele, wiele innych. Przy każdej roślince jest etykietka z łacińską nazwą ziela. 
Nieopodal ogrodu ziołowego znajduje się najzwyklejszy ogród warzywny! 

 
Tak, to wszystko jest w samym centrum miasta – niesamowite ! Tu na wzniesionych rabatach rosną selery, pietruszki, kapusty, sałaty i inne smaczne warzywa. Ogród ten wygląda zupełnie jak ogród przydomowy na wsi, a nie jak założenie zieleni miejskiej. Idąc dalej malowniczymi uliczkami miasta dochodzimy do muzeum, będącego dawnym Klasztorem Franciszkanów.  

Tuż przy muzeum usytuowane zostało rosarium, które już z daleka zaprasza turystów niesamowitymi kolorami kwiatów. Znajduje się tu wiele odmian róż okrywowych, parkowych, piennych oraz pnących. 
Przy każdej odmianie znajduje się cenna informacja o nazwie danej rośliny. 

Centralnym punktem różanego ogrodu jest kuta altana, po której wspinają się kolorowe ramblery. Poniżej usytuowana została fontanna, która jednocześnie pełni rolę poidełka dla ptaków. 
Rosarium najlepiej jest odwiedzać w lipcu i sierpniu, kiedy kwitnie najwięcej odmian różanych krzewów.  Szwedzi kochają różane krzewy. Podziwiają je nie tylko w miejskim rosarium, ale również sadzą pojedyncze okazy tuż pod oknami swoich domów. 
Urokliwe szwedzkie domki pięknie komponują się z różanymi krzewami, tworząc niezapomniany barwny obraz. Uliczki miasteczka Ystad pełne są kolorowych, wiejskich kwiatów. 
Na malutkich placykach ustawione są wielkie banie wypełnione kwiatami ( kalle, rudbekie, smagliczki itp.) 
Mieszkańcy miasteczka Ystad żyją w zgodzie z naturą. 
Dbają o zieleń miejską, która odwdzięcza się bujnym i zdrowym wyglądem. 
Inspiruję doświadczeniem ogrodniczym i pokazuję, że aranżacja ogrodu wcale nie musi być skomplikowana. Moje doświadczenie opiera się na nieustannie kontynuowanej edukacji ogrodniczej popartej wieloletnią praktyką zawodową. Jestem właścicielką Ogrodów Pokazowych na Mazurach "Ogrody Markiewicz". Zawód wykonywany: edukator ogrodnik , projektantka ogrodów. Wykształcenie: doktor nauk ekonomicznych

Comments

 • Pikinini
  3 kwietnia 2011

  Jak zwykle w Szwecji – PIĘKNIE!
  Czy w Polsce też moze tak kiedyś wyglądać? Tracę już trochę nadzieję.

 • Giga
  4 kwietnia 2011

  Czemu podróżując po Szwecji tam mnie nie poniosło? A szkoda jest jeat tam ślicznie. Pozdrawiam

 • Saturejka
  6 kwietnia 2011

  AJĆ, nie doczytałam i myślałam, że to jest w Polsce. I aż mi szczęka opadła. Ale jak dowiedziałam się w końcu, że to Szwecja, to wszystko stało się jasne.
  Dzięki za świetne zdjęcia 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *