fbpx
Loading...

4 pory roku w ogrodzie

Większości ogrodników ogród najbardziej podoba się latem. To wtedy kwitnie większość kwiatów, ich zapach unosi się w powietrzu, wszystko jest zielone i pełne życia. Są oczywiście osoby, które w ogrodzie wolą jesień, czy chociażby wiosnę, jednak stanowią one raczej mniejszość pasjonatów ogrodnictwa, o zimie już nie wspominając… A jednak wszystkie 4 pory roku w ogrodzie mogą zachwycać.

Każda pora roku ma swoje zalety. Ogród jest tak naprawdę piękny zarówno w czasie lata, jesieni, wiosny, a nawet zimy! Trzeba tylko to piękno umieć dostrzec.

Wiosna

To okres, gdy wszystko budzi się do życia po zimie. Do ogrodu powoli zaczynają wkradać się kolory i aromaty świeżości. Zachwycają nas pierwsze pąki, liście i wiosenne ptaki, które potwierdzają zakończenie zimy. Wiosna zazwyczaj rozkwita drobnymi kwiatami krokusów, młodymi pędami paproci i tulipanami.

Jeżeli chcemy mieć ogród pełen kwiatów już od wczesnej wiosny, należy pamiętać o tym, by odpowiednio wcześnie zasadzić:

  • tulipany – sadzimy je jesienią, by po zimie mogły cieszyć swoimi barwami, zdobić donice i rabaty. Czysta biel odmiany “Purissima”, ciemne barwy “Queen of the Night” czy pełne kwiatostany “Angelique” będą cieszyć oko już od wczesnej wiosny.
  • hiacynty – rabata będzie wyglądać ciekawie już w kwietniu, sadzimy je w miejscach nasłonecznionych. Hiacynty wyglądają najpiękniej w mocnych barwach – ich pomarańcz i czerwień tworzy cudowny obraz wiosny.
  • krokusy – ich fioletowe, białe i żółte kwiaty cieszą oko od wczesnej wiosny

Kolejnym charakterystycznym “punktem”  wiosny są ciemierniki. Kwitną one już na przedwiośniu. Jego delikatne płatki i stonowane kolory kojarzą się z rozkwitającym na wiosnę ogrodem.

Gdy myślimy o wiośnie, w głowie pojawia się również obraz wczesnych pnączy – powojników alpejskich, czy górskich. Są one ozdobą wiosennego ogrodu, kwitną obficie, a dzięki temu, że z powodzeniem można uprawiać je na terenie całej Polski, wielu ogrodników ma je w swoich ogrodach.

Wiosna to także olśniewające magnolie. Duże, wyraziste kwiaty na krzewie wzbudzają zachwyt, szczególnie na bezlistnym drzewie. Oprócz magnolii wiosną kwitną też m.in. wiśnie japońskie, rajskie jabłonie i śliwy wiśniowe. Dla wielu ogrodników kwitnące drzewka to symbol tej pory roku.

Lato

Zachwyca nas kolorem i różnorodnością zapachów kwiatów skąpanych w promieniach gorącego słońca. Jest to czas, gdy większość roślin prezentuje się najbujniej.

Latem ogród jest najpiękniejszy: najbardziej pachnący, kolorowy, i magiczny. Czaruje wszystko: pszczoły pracowicie fruwające nad kwiatami, barwne motyle unoszące się nad rabatami czy ptaki ćwierkające w koronach drzew.

To w lecie kwitną prawie wszystkie odmiany róż, jeśli więc mamy w ogrodzie rabatę różaną, zachwyca ona wtedy najbardziej. Latem ogród cieszy wszystkie nasze zmysły – wzrok, zapach, dotyk, węch i słuch. Jest oazą odpoczynku, ale i miejscem, które wymaga pracy.

Z latem kojarzą nam się przede wszystkim:

  • lilie
  • nasturcje
  • hortensje
  • lawenda
  • tojeść
  • perowskie

Ich różnorodne kolory i zapachy nadają charakteru letnim rabatom.

Latem należy pamiętać, by odpowiednio zadbać o rabaty, a także o trawnik, by do końca sezonu był świeżo-zielony. Latem szczególnie trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie nawodnienie wszystkich roślin. Dbajmy również o oczka wodne i ich domowników.

Jesień

Moment ukojenia. Liście powoli opadają, tworząc prześliczne dywany, a stonowane barwy stanowią idealne tło do jesiennych sesji zdjęciowych. To pora roku, która ma sporo swoich zwolenników. Nieco zmęczony ogród dalej zachwyca, szczególnie swoją tajemniczością, nostalgią i zapachem, który kojarzy nam się z jesienią.

Pierwszy miesiąc jesieni – wrzesień to jednak jeden z bardziej pracowitych miesięcy dla ogrodnika. Na ten okres przypada czas największych zbiorów warzyw i owoców, jest to także najlepsza pora na rozmnażanie i sadzenie roślin.

Jesienią dbamy o wygląd naszego ogrodu na wiosnę. Sadzimy kwiaty cebulowe (krokusy, narcyzy, hiacynty, tulipany). Jest to też dobra pora na zakładanie wrzosowiska.

W przerwie od ogromu pracy, którą musimy wykonać, możemy jednak popodziwiać rośliny, które nie skończyły jeszcze swojego okresu kwitnienia (lub dopiero go zaczynają) i są atrakcyjne jeszcze jesienią. Oko ogrodnika w miesiącach jesiennych cieszą wrzosy, niektóre odmiany róż, hortensje bukietowe, hibiskusy. Bardzo efektownie wyglądają krzewy ognika szkarłatnego i rokitnika, obsypane drobnymi pomarańczowymi owocami. Jesienią owocują również krzewy głogu i czarnego bzu.

Także niektóre pnącza nie pozwalają nam zapomnieć o pięknie ogrodu, które tak docenialiśmy latem. Fasole ozdobne, milin amerykański, czy wilce to rośliny, które wyglądają naprawdę bujnie także jesienią.

Zima

Pomimo swoich uroków (puszystego śniegu, słońca odbijającego się od śnieżnej pokrywy, ptaków zimujących w Polsce, dających o sobie znać nawet zimą), zima potrafi być przytłaczająca. Szczególnie dla ogrodów, które pozostają szare i nieatrakcyjne podczas chłodnych miesięcy. Jest to jednak “zasługa” jedynie ogrodnika, bo nawet w tę chłodną porę roku nasz ogród może wyglądać bajecznie.

Trwałą dekoracją ogrodu w zimie może być kapusta ozdobna, wygląda ona dobrze nawet przy przymrozkach. Zimowy ogród zdobią także ostrokrzewy o błyszczących liściach i czerwonych owocach oraz krzewy rokitnika zwyczajnego, który kwitnie od jesieni. W śniegu dobrze wyglądają owoce dzikiej róży i berberysów. Wśród roślin na zimę dobrym wyborem okażą się drzewa i krzewy, których pędy mają nietypowe ubawienie, zwykle niedostrzegane, gdy są one obficie pokryte liśćmi.

Warto też pamiętać o roślinach zimozielonych. Jeżeli zależy nam na atrakcyjności ogrodu także w zimie, warto postawić na iglaki!

Chyba każdy ogrodnik pragnie, by jego ogród wyglądał pięknie o każdej porze roku, by można było cieszyć się nim cały czas. Zmienność pogody i pór roku jest zdecydowanie fascynująca. Wpływa na barwy roślin w naszych ogrodach, warto zatem wykorzystać ten fakt!

Dzięki wydobyciu tego, co najlepsze z każdej pory roku, możemy stworzyć ogród atrakcyjny przez cały rok. Zakładając ogród lub modyfikując go, aby był atrakcyjny podczas każdej pory roku, warto stworzyć prywatny kalendarz ogrodowy, dzięki któremu zaplanujemy działania na cały rok. Może nam też pomóc w doborze roślin. W takim kalendarzu możemy podzielić wybrane rośliny na grupy, wyróżnić te, które preferują niższe temperatury i te, które wolą wyższe, a także dobrać rośliny kolorystycznie, by ze sobą współgrały lub uzupełniały swoje “braki” podczas kolejnych pór roku.

Inspiruję doświadczeniem ogrodniczym i pokazuję, że aranżacja ogrodu wcale nie musi być skomplikowana. Moje doświadczenie opiera się na nieustannie kontynuowanej edukacji ogrodniczej popartej wieloletnią praktyką zawodową. Jestem właścicielką Ogrodów Pokazowych na Mazurach "Ogrody Markiewicz". Zawód wykonywany: edukator ogrodnik , projektantka ogrodów. Wykształcenie: doktor nauk ekonomicznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *