fbpx
Loading...

Blog

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Sposoby na wypędzenie kreta z posesji.

Skąd bierze się kret w ogrodzie i dlaczego tak go nie lubimy?

Kret zyskał złą sławę wśród ogrodników i hodowców roślin. Wszystko dlatego, że przy drążeniu swoich korytarzy niszczy korzenie roślin, zjada dżdżownice (powodując pogorszenie jakości gleby), a kopczyki, które tworzą się przy wychodzeniu kreta na powierzchnię są dość nieestetyczne, gdy dbamy o to, by nasz trawnik czy rabata wyglądały schludnie.
Chociaż uważany jest za szkodnika, jego działania są też po części pożyteczne dla ogrodników. Zjada on bowiem wiele owadów żerujących na uprawach.
Kret wybiera zazwyczaj wilgotne, próchnicze, pełne małych żyjątek gleby. Ciężko mu kopać, gdy ziemia jest sucha i zbita. Dlatego też najczęściej odwiedza on podlewane, pielęgnowane ogrody i rabaty. Nie oznacza to, że jeśli nie chcemy mieć kreta, nie powinniśmy pielęgnować swoich ogrodów. Są sposoby na to, by jeśli już taki gość pojawi się w naszym ogrodzie, skutecznie go wypędzić, by nie powracał w przyszłości.

Przystępując do walki z kretem, należy pamiętać, że jest on pod ochroną. Próbujmy wypłoszyć zwierzę bezkrwawymi metodami, po preparaty chemiczne lepiej nie sięgajmy.

Zdjęcie ze strony nawojtowejroli.org
Zdjęcie ze strony twojogrodek.pl

Wielu doświadczonych hodowców potwierdza, że odpowiednio zastosowane metody, nawet te mało drastyczne skutecznie zniechęcą kreta.
Pamiętajmy, by nie osaczać go i zapewnić mu drogę ucieczki.
Najlepszym sposobem na kreta jest niewpuszczanie go do ogrodu. Tutaj z pomocą przychodzą blokady przy ogrodzeniach.
Można wkopać wzdłuż płotu siatkę o drobnych oczkach, przez którą kret nie przejdzie. Taka siatka powinna sięgać przynajmniej 50cm wgłąb ziemi. Można także wykopać rów i zasypać go gruzem. Krety wystrzegają się kamienistego podłoża jak ognia.
Inwazji kretów może zapobiec zasadzenie w ogrodzie (na rabatach między kwiatami) roślin o bardzo intensywnym zapachu (łobody, bazylii czy czosnku).

Te dwie metody to działania prewencyjne. Co jednak zrobić, gdy niechciany gość pojawi się w naszym ogrodzie?
Oto kilka sposobów na pozbycie się kreta z ogrodu:

PŁOSZENIE ZAPACHEM
Wypróbuj substancje o intensywnej woni, np. wlej do krecich korytarzy gnojówkę z liści bzu czarnego, czosnku czy gałązek żywotnika. W krecich korytarzach możesz też umieścić roztarte ząbki czosnku albo rozdrobnione liście silnie pachnących roślin. Krety nie lubią intensywnych zapachów.
Możesz także zastosować gotowe preparaty, zawierające naturalne olejki, zniechęcające kreta do żerowania w ogrodzie. Kupuje się je w formie koncentratów do sporządzenia roztworu i opryskuje nimi teren ogrodu. Należy stosować je jednak bardzo regularnie, by kret nie powrócił.

PŁOSZENIE DŹWIĘKIEM
Krety lubią spokój i ciszę. W wielu sklepach ogrodniczych są w sprzedaży aluminiowe lub plastikowe rury, które wydają dźwięki o niskiej częstotliwości, niesłyszalne dla człowieka, a bardzo denerwujące krety. Fajnym rozwiązaniem są te zasilane ogniwami solarnymi, dzięki czemu nie musisz martwić się zmianą baterii.
Jeśli nie chcesz inwestować w taki sprzęt, możesz spróbować zrobić odstraszacze samemu. Wbij w ziemię stalowe pręty lub paliki i zamontuj na nich plastikowe butelki. Obracając się na wietrze będą przekazywały drgania wgłąb ziemi.
Kreta może także wystraszyć częste używanie kosiarki w ogrodzie.

PUŁAPKI
W tunelach kretów możesz zamontować “kretołapki”. Mają one wejścia z dwóch stron i zapadki, które blokują wydostanie się kreta z pułapki. Miejsca, w których je ustawisz oznacz np. patykiem. Pamiętaj jednak, by codziennie sprawdzać pułapki. Złapany kret bez pożywienia ginie z głodu po około 10-12 godzinach. Zwierzę wynieś jak najdalej od swojej posesji i wypuść na wolność.

Te sposoby na krety, o ile zastosowane poprawnie, skutecznie pomogą Ci pozbyć się szkodnika z ogrodu. Na własną rękę możesz również zastosować chemiczne środki, jednak pamiętaj o tym, że zabijanie kretów jest zabronione, gdyż są one pod ochroną.

Jeśli dopiero się wprowadzasz lub planujesz zbudować kiedyś dom z ogrodem pomyśl o zastosowaniu bariery na krety. Wiele osób wprowadzając się na nową posesję rezygnuje z zamontowania siatki przeciw kretom wzdłuż ogrodzenia – wiadomo, są to dodatkowe koszty. Warto jednak pomyśleć o tym zawczasu, by później nie musieć męczyć się z kretem i stosować metod na jego wypędzenie.

Inspiruję doświadczeniem ogrodniczym i pokazuję, że aranżacja ogrodu wcale nie musi być skomplikowana. Moje doświadczenie opiera się na nieustannie kontynuowanej edukacji ogrodniczej popartej wieloletnią praktyką zawodową. Jestem właścicielką Ogrodów Pokazowych na Mazurach "Ogrody Markiewicz". Zawód wykonywany: edukator ogrodnik , projektantka ogrodów. Wykształcenie: doktor nauk ekonomicznych

Comments

 • Olekx
  26 marca 2019

  Kret rzeczywiście potrafi zrobić ogromne szkody w przydomowych ogrodach, szczególniej jeżeli chodzi o wasze przepiękne trawniki. Wiadomo też że trzeba się go pozbyć w jakiś humanitarny sposób. Tu propozycje od firmy tatarek.com.pl takie jak odstraszacze do kretów świetnie się sprawdzą, działają na ultradźwięki

 • Milosz Guzy
  18 października 2022

  Dzięki za poradnik! Napewno znajdzie on zastosowanie w naszym ogrodzie!

  • Awatar użytkownika
   Magdalena Markiewicz
   24 października 2022

   Jest kilka sposobów w miarę skutecznych na pozbycie się kreta z ogrodu. Odsyłam do mojego video na YouTube (Magdalena Markiewicz) pt. Jak pozbyć się kreta z ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *