fbpx
Loading...

Blog

Ogród na skarpie. Jak go założyć i jakie rośliny nadają się na skarpę?

Wiadomo, najłatwiejsze do aranżacji są tereny płaskie. Rośliny lubiące cień posadzimy w cieniu, tym lubiącym kwaśną glebę nasypiemy jej, rośliny lubiące słońce wystawimy na ekspozycję słoneczną i w większości przypadków wszystko powinno być ok. Na płaskich terenach rzadziej niż na tych pofałdowanych pojawiają się problemy erozji pod wpływem wiatru, deszczu, mrozu czy słońca. Dlatego skarpy są postrzegane jako prawdziwe wyzwanie wśród ogrodników, czy architektów krajobrazu.
Są jednak bardzo efektowne i warto traktować je jako elementy małej architektury, a nie jako przeszkodę.
Dzięki aranżacji ogrodu na skarpie możemy wykorzystać jej walory, wyeksponować najpiękniejsze rośliny, optycznie powiększyć działkę i nadać charakteru ogrodowi.

Zdjęcie ze strony stavbadomu.net

O czym warto pamiętać?
Pamiętajmy o tym, że im wyżej, tym więcej słońca i bardziej suche podłoże. Gdy dobieramy rośliny na naszą rabatę warto wziąć to pod uwagę i w wyższych partiach sadzić mało wymagające rośliny, odporne na okresową suszę.

Strome skarpy choć bardzo efektowne, łatwo ulegają erozji. Nie będzie z tym problemu, jeśli wybierzemy odpowiedni sposób umocnienia: murek oporowy, gazony. Takie murki czy schodki będą dodatkowo interesującym urozmaiceniem w aranżacji ogrodu.

Aranżując ogród na skarpie trzeba wziąć pod uwagę jego nasłonecznienie. Inne rośliny posadzimy w cieniu, a inne w miejscu nasłonecznionym.

Należy unikać zakładania trawników na skarpie, ze względu na trudności z koszeniem. Darujmy sobie również stosowanie roślin wymagających skomplikowanej pielęgnacji, gdyż na pochyłym terenie może być to uciążliwe.

W miejscu, w którym chcemy posadzić rośliny, ziemię należy przekopać i odchwaścić. Następnie warto użyźnić ziemię nawozem organicznym.

Jakie rośliny sadzić na skarpie?
Podstawą mogą być iglaki. Bardzo dobrze sprawdzają się na skarpach, mają gęste systemy korzeniowe, dzięki czemu wiążą korzeniami glebę, chroniąc przed erozją. Trzeba jednak pamiętać, by nie stosować nadmiernej ilości kolorów i kształtów, żeby ogród nie wyglądał zbyt chaotycznie.
3-4 rodzaje iglaków zdecydowanie wystarczą. Na skarpę idealnie nadadzą się odmiany płożące: kosodrzewina, jałowiec rozesłany, cis pospolity ‘Repandens’.

Jako alternatywa lub uzupełnienie roślin iglastych, szczególnie na nasłonecznionych skarpach świetnie sprawdzają się wrzosowiska. Posadzone w grupach stworzą barwne, ciekawe plamy, a kompozycja “złamana” przez karłowate iglaki będzie zachwycać przez cały rok.

Popularnymi roślinami, stosowanymi do założeń na skarpach, które dadzą sobie radę w trudniejszych warunkach są:

 • smagliczka skalna – tworzy gęste, niskie kępki, jest długowieczna i odporna na mróz i suszę. Kwitnie od kwietnia do maja, czasem powtarza kwitnienie we wrześniu, gdy lato było ciepłe. Doskonale czuje się między kamieniami lub na murkach, dlatego poleca się ją na skarpy.
 • Tojeść rozesłana – niewielka roślina okrywowa. Lubi gleby gliniaste, ubogie w składniki mineralne. Jest mrozoodporna, kwitnie od czerwca do sierpnia.
 • Bodziszek czerwony – dobrze rośnie w miejscach suchych i kamienistych, lubi stanowiska półcieniste, kwitnie od maja do września.
 • Berberys – chyba wszyscy go znamy 😉. Roślina bardzo odporna, rośnie prawie w każdych warunkach, przy silnym wietrze czy dużym mrozie da sobie radę, dlatego jest polecany do aranżacji ogrodu na skarpie. Kwitnie od maja do czerwca, jesienią jego owoce stanowią pożywienie dla ptactwa.
 • Karmnik ościsty – wygląda jak mech, może zastępować trawnik, utrzymuje ziemię w miejscu, zapobiega osuwaniu się skarp. Lubi stanowiska słoneczne, chociaż i w cieniu rośnie bardzo dobrze (mniej kwitnie). Nie wymaga koszenia.
 • Pięciornik krzewiasty – gęsty krzew, wymagający słonecznego stanowiska. Jest wytrzymały na suszę, mróz i zanieczyszczenie środowiska oraz bardzo łatwy w uprawie.
 • Szczodrzeniec – krzew kwitnący na żółto, rozrastający się dość szeroko, więc potrzebujący dość sporo miejsca. Kwitnie od maja do czerwca. Polecany na skarpy, gdyż dobrze rośnie na suchych zboczach. Komponuje się z wrzosami, iglakami i rododendronami.
Poniżej mała ściąga, co i gdzie warto posadzić, jeśli chcemy założyć ogród na skarpie.
I na koniec kilka założeń i pomysłów na ogród na skarpie. Jeśli posiadacie “gołą” skarpę w ogrodzie i traktujecie ją tylko jako przeszkodę, zachęcamy do założenia na niej rabaty i wzbogacenia ogrodu nowym, ciekawym założeniem.

Zdjęcie ze strony mjakmrowka.pl
Założenie własne u klienta, z wykorzystaniem betonowych gazonów.
Projekt własny
Inspiruję doświadczeniem ogrodniczym i pokazuję, że aranżacja ogrodu wcale nie musi być skomplikowana. Moje doświadczenie opiera się na nieustannie kontynuowanej edukacji ogrodniczej popartej wieloletnią praktyką zawodową. Jestem właścicielką Ogrodów Pokazowych na Mazurach "Ogrody Markiewicz". Zawód wykonywany: edukator ogrodnik , projektantka ogrodów. Wykształcenie: doktor nauk ekonomicznych

Comments

 • Marcelina Krzywinska
  4 września 2018

  Bardzo ciekawe pomysły. Cieszy mnie to, że są są jeszcze blogi, na których można znaleźć więcej informacji o projektowaniu ogrodów 🙂

 • Magda M
  10 września 2018

  Dziękuję bardzo za opinię 🙂

 • Radosław
  16 października 2022

  Witam wszystkich ekspertów i forumowiczów. zamierzam założyc ogrody za domem, gdzie teren podnosi się i jest dobrze naświetlony, ale też dość wietrzny. częśc terenu za domem zostala juz wyrównana na potrzeby ewentualnej altany, grilla itp, ale reszta jeszcze dziewicza. chcialabym obsadzić go czymś właściwym, najlepiej w grupach, a poza tym zastosować murki oporowe, najlepiej z piaskowca jasnego. proszę o pomoc, podpowiedzi, zdjęcia.
  pozdrawiam

  • Awatar użytkownika
   Magdalena Markiewicz
   24 października 2022

   Przede wszystkim polecam rośliny, które nadają się na stanowiska słoneczne i suche np. jałowce płożące, lawendy, perowskie, niskie trawy ozdobne, żagwiny, floksy płożące, krwawniki itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *