fbpx
Loading...

Blog

Kwitnące wiśnie

Wiśnia piłkowana (choć pochodzi z Chin zwana jest także wiśnią japońską) – w Polsce uprawiana w kilku odmianach (głównie o różowej lub biało-różowej barwie kwiatów), jako drzewo ozdobne.

Obok ozdobnych jabłoni jest jednym z najładniej kwitnących wiosną drzew. Kwitnie niezwykle obficie, od kwietnia do maja. Odmiany hodowane nie wytwarzają zazwyczaj owoców. Owocujące odmiany wytwarzają owoce niejadalne dla ludzi lecz chętnie zjadane przez ptaki.
Istnieje kilka odmian tej rośliny, różniących się od siebie kolorem liści, kwiatów i ich zapachem:
 • Amanogawa – jest odmianą o smukłej koronie, wysokości od 4 do 7 metrów. Młode liście mają kolor brązowo-czerwony, później zielony. Kwiaty są jasnoróżowe, pełne, odmiana ta kwitnie w maju.
 • Fudan-zakura – jest odmianą niską, z rozłożystą koroną i różowymi kwiatami. Wyróżnia ją to, iż kwitnie stopniowo, od wiosny do jesieni.
 • Kanzan – ma karminowe, pełne kwiaty, zwisające na długich szypułkach. Kwitnie bardzo obficie wiosną.
 • Kiku-shidare-zakura – kwiaty są intensywnie różowe, gałęzie zwisające. Odmiana polecana do ogrodów przydomowych, poleca się sadzić ją pojedynczo, by wyeksponować oryginalny pokrój drzewa.
 • Pink Perfection – jest mieszanką dwóch japońskich odmian, wyhodowaną w Anglii w 1935r. Ma lekko purpurowe kwiaty i jasnobrązowe liście.
 • Royal Burgundy – liście zachowują bordowy kolor przez całą wiosnę i lato, kwiaty różowo-białe pełne.
Wiśnia piłkowana od dawna uprawiana jest w Japonii, gdzie podczas kwitnienia jest główną atrakcją obchodów tradycji hanami (zwyczaju podziwiania urody kwiatów – szczególnie ozdobnych wiśni). Hanami praktykowane jest w Japonii od kilkuset lat i cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Święto to trwa od jednego do dwóch tygodni, jest relacjonowane przez media na całym świecie i wyczekiwane przez Japończyków przez cały rok.
Zdjęcie ze strony modernreston.com
Zdjęcie ze strony antenasanluis.mx
Tysiące ludzi zjeżdża się do Japonii z całego świata, zapełnia parki i przesiaduje pod drzewami przy muzyce często do późnych godzin nocnych. Najlepsze miejsca w parkach zajmowane są na kilka godzin a nawet kilka dni przed samym wydarzeniem. W większych miastach jak na przykład Tokio popularne są nocne zabawy pod drzewami wiśni (“nocna sakura”). Prognoza kwitnienia, tak zwany “front sakury” ogłaszana jest co roku przez Japońską Agencję Meteorologiczną. Telewizja i gazety uważnie śledzą “front sakury”, by ludzie mogli dokładnie wiedzieć kiedy drzewa zaczną kwitnąć.
W naszych Ogrodach również mamy swoje małe święto hanami 😉
Odmiana Royal Burgundy
Odmiana Pink Perfection
Odmiana Royal Burgundy
A tu przepiękna kwitnąca wiśnia w sercu Gdańska.
Inspiruję doświadczeniem ogrodniczym i pokazuję, że aranżacja ogrodu wcale nie musi być skomplikowana. Moje doświadczenie opiera się na nieustannie kontynuowanej edukacji ogrodniczej popartej wieloletnią praktyką zawodową. Jestem właścicielką Ogrodów Pokazowych na Mazurach "Ogrody Markiewicz". Zawód wykonywany: edukator ogrodnik , projektantka ogrodów. Wykształcenie: doktor nauk ekonomicznych

Comments

 • Lidia
  6 maja 2022

  Pani Magdaleno, czy któraś z tych wiśni jest bardziej mrozoodporna? Bo u mnie jest zimniej, mieszkam w dolinie rzeki, wody podskórne, wszystko ciepłolubne przemarza np. magnolia, czereśnia, nawet orzech włoski…:(

  • Awatar użytkownika
   Magda Markiewicz
   6 maja 2022

   Moja ulubiona to Royal Burgundy, jest bardzo odporna na warunki atmosferyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *