fbpx
Loading...

Blog

Morwa lekarstwem na wszystko

Morwa to roślina, której cenne właściwości od wieków wykorzystywane są w medycynie Dalekiego Wschodu.
Znana i ceniona przede wszystkim za swoje działanie prozdrowotne, ale ogrodnicy posiadający ją w swoich ogrodach doceniają ją również za jej walory estetyczne.
Morwy rosną jako duże krzewy, bądź niewielkie drzewa liściaste, z początku w bardzo szybkim tempie, ale prędko spowalniają i rzadko przekraczają 10-15 metrów wysokości.
Rodzaj ten obejmuje około 10-16 gatunków, żyjących w regionach subtropikalnych do umiarkowanych – przede wszystkim w Azji, Afryce, Ameryce Północnej, ale też w Europie.

Dwa najbardziej popularne gatunki morwy to morwa czarna (morus nigra) i morwa biała (morus alba).
Jaka jest różnica między tymi dwoma gatunkami?

Morwa czarna jest drzewem o kulistej koronie, dużych, ostro zakończonych liściach. Na przełomie czerwca i lipca tworzy jadalne owoce, wyglądem przypominające jeżyny, z początku o barwie kremowej, potem przebarwiające się na czerwono/bordowo, nawet do koloru czarnego. W smaku są słodko-kwaśne.
Morwa czarna dużo rzadziej uprawiana jest w ogrodach Polaków, ze względu na swoją delikatność, jest bardzo wrażliwa na mrozy, w związku z czym często przemarza.

Morwa biała różni się od swojej “siostry” przede wszystkim rodzajem liści. Na jednym krzewie liście mogą być zarówno mocno powcinane jak i owalne. Różnicą jest także wygląd i smak owoców, dojrzałe mogą być koloru czerwonego, czarnego, ale także białe owoce mogą być dojrzałe. Co ciekawe, nazwa morwy białej związana jest jednak nie tylko z kolorem owoców, ale przede wszystkim, z białym zabarwieniem kory drzewa. Jej smak jest lekko słodkawy, ale dość mdły. Dużo lepiej znoszą mrozy, dlatego też częściej spotykane są w ogrodach.

Jeśli chodzi o uprawę, morwa potrzebuje sporo miejsca. Decydując się na posadzenie jej wśród innych drzew i krzewów, musimy liczyć się z koniecznością częstego przycinania tej rośliny. Morwy lubią formowanie, dlatego też nadają się do tworzenia żywopłotów.
Są roślinami ciepłolubnymi, dość wymagającymi. Lubią słońce, mało wiatru i umiarkowanie żyzną, niezbyt wilgotną glebę. Morwy nie są zbyt podatne na choroby, lubią je jednak larwy jedwabników, nocnych motyli, które żywią się liśćmi tego drzewa.

Jeśli chodzi o wartości odżywcze i zdrowotne morwy, śmiało można powiedzieć, że jest to “lekarstwo na wszystko”. Suszone owoce morwy białej pomagają utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi, z tego względu polecane są szczególnie cukrzykom. Świeże owoce morwy bogate są w witaminy A,C, B2 oraz B1, wapń i żelazo (polecana dla osób z anemią).
Napar z liści morwy swoje zastosowanie znalazł jako lekarstwo przy stanach zapalnych gardła, problemach z trawieniem, do pobudzania krążenia, leczenia nadciśnienia oraz jako środek przeciwbólowy.
Morwa może być także twoim SPRZYMIERZEŃCEM W ODCHUDZANIU! Jej skuteczność wynika z właściwości hamowania działania enzymów, odpowiedzialnych za rozkład cukrów. Cukier odkłada się w mniejszym stopniu w postaci tkanki tłuszczowej. Dzięki morwie odchudzanie staje się łatwiejsze. Morwa zmniejsza łaknienie i nie mamy takiej ochoty na podjadanie.
Jak widać morwa działanie ma bardzo szerokie, dlatego też powinna być częstym gościem w naszej codziennej diecie.
Owoce morwy kiedyś można było kupić w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością. Teraz są już dostępne w większości supermarketów w formie suszonej lub kandyzowanej.

Ze świeżych owoców morwy można robić konfitury, dżemy, czy wina domowe (w naszych warunkach jednak ciężko jest wyhodować tak duże drzewo, by miało wystarczająco owoców do produkcji wina 😊 ).

W naszych Ogrodach w tym roku morwa owocuje po raz pierwszy. Cieszymy się bardzo, że tak cenna roślina zaczęła u nas kwitnąć i choć owoców jest jeszcze bardzo mało, mamy nadzieję, że z roku na rok będzie ich coraz więcej.

Morwa to z pewnością jedno z najbardziej wartościowych drzew owocowych, które można wyhodować w naszym klimacie. Warto więc spróbować i posadzić ją w swoim ogrodzie!

Inspiruję doświadczeniem ogrodniczym i pokazuję, że aranżacja ogrodu wcale nie musi być skomplikowana. Moje doświadczenie opiera się na nieustannie kontynuowanej edukacji ogrodniczej popartej wieloletnią praktyką zawodową. Jestem właścicielką Ogrodów Pokazowych na Mazurach "Ogrody Markiewicz". Zawód wykonywany: edukator ogrodnik , projektantka ogrodów. Wykształcenie: doktor nauk ekonomicznych

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *