fbpx
Loading...

Blog

Róża – pełna wdzięku królowa ogrodu

Róża – kwiat, który towarzyszy nam od bardzo dawna. Od starożytności, przez średniowiecze, nowożytność aż do dziś ludzie cieszą oko tymi urokliwymi, pełnymi wdzięku kwiatami. Według paleontologów, pierwsze róże pojawiły się na Ziemi już 40 milionów lat temu!
Większość gatunków (około 70%) wywodzi się z Azji, pozostałe 30% pochodzi z Bliskiego Wschodu, Europy, Afryki i Ameryki Północnej.
Co ciekawe, jednym z najważniejszych stanowisk róż w Europie jest rezerwat “Góry Pieprzowe” koło Sandomierza. Rośnie tam aż 11 gatunków dzikich róż.

W starożytności róża była symbolem Afrodyty, bogini miłości. Od zawsze kojarzona z silnym uczuciem do drugiej osoby, stała się obiektem wielu wierszy, pieśni, czy obrazów.
W średniowieczu piękno róż opiewali w swych poezjach trubadurzy. Pisali o nich także Dante, Szekspir, Umberto Eco czy Antoine de Saint-Exupery.
W chrześcijaństwie róża jest wieloznacznym symbolem. Czerwona symbolizuje męczeństwo, ze względu na swój krwisty kolor i pięciokrotność okwiatu, a jej kolce nawiązują do korony cierniowej. Biała róża natomiast jest symbolem dziewictwa i utożsamiana jest z Maryją.

Ze względu na swoje walory dekoracyjne oraz popularność, róże doczekały się licznych odmian, do których zakwalifikowano rośliny o podobnym pokroju i wymaganiach. Podstawowymi odmianami róż są:

 • róże wielokwiatowe (jedne z najpiękniejszych kwiatów, krzaczasty, wzniesiony pokrój, długie pędy, idealnie nadają się na kwiat cięty, ich wymagania uprawowe i wrażliwość są bardzo wysokie, z tego powodu są rzadko spotykane w ogrodach)
 • róże parkowe (znacznie lepiej sobie radzą w ogrodach, kwiaty pojawiają się bardzo licznie i mogą długo zdobić rabaty, niewysokie, gęste krzewy, idealne na obwódki i do tworzenia kompozycji rabatowych)
 • róże rabatowe (niskie, o zwartym pokroju, kwitną bardzo obficie i długo – od czerwca do października, można je sadzić na rabatach jak i również w pojemnikach, kwiaty mają bardzo różnorodne kształty)
 • róże okrywowe (pędy bardziej rozkrzewione niż róż parkowych, rośliny dość niskie, idealne do tworzenia różanych dywanów)
 • róże pnące (bardzo długie, wiotkie pędy, idealne do osłaniania kratek, pergoli, ścian czy altan, charakteryzują się mnogością kwiatów)
 • róże miniaturowe (niewielkie, kompaktowe rośliny, nadające się do uprawy w doniczce, słabo znoszą niskie temperatury)
Róże przede wszystkim znane są jako rośliny ozdobne. Ich walory dekoracyjne doceniają nie tylko ogrodnicy. Mogą stanowić urokliwy akcent na stole, przepiękny prezent lub po prostu zachwycać w ogrodzie.
Kwiaty te są również cenione w kosmetyce. Ze względu na dużo minerałów jakie zawierają, stosowane są jako dodatki do olejków, kremów czy perfum.
Eksperymentując kiedyś z płatkami róż zrobiliśmy swoją wodę różaną, która idealnie sprawdza się jako tonik do twarzy. Link do posta o wodzie różanej tutaj: https://www.magdalenamarkiewicz.com/2014/09/08/moja-wlasna-woda-rozana-oraz-lawendowy-syrop/
Kwiaty róży zawierają mało wody, za to bardzo dużo witaminy C, dlatego też używa się ich do robienia przetworów. Ucierane z cukrem są sto razy lepsze niż sklepowe dżemy czy powidła.

W naszych Ogrodach również doceniamy piękno tych czarujących kwiatów. Poświęciliśmy im cały ogród tematyczny – różankę, a także w każdą pierwszą sobotę lipca organizujemy Święto Róży w Ogrodach w Marcinkowie, które z roku na rok zdobywa coraz większą popularność.

Zapraszamy wszystkich serdecznie również w tym roku.
VI Święto Róży w Ogrodach Pokazowych w Marcinkowie 7 lipca 2018, godzina 15:00 – wstęp wolny

Tak było rok temu: V Święto Róży w Ogrodach Pokazowych

Inspiruję doświadczeniem ogrodniczym i pokazuję, że aranżacja ogrodu wcale nie musi być skomplikowana. Moje doświadczenie opiera się na nieustannie kontynuowanej edukacji ogrodniczej popartej wieloletnią praktyką zawodową. Jestem właścicielką Ogrodów Pokazowych na Mazurach "Ogrody Markiewicz". Zawód wykonywany: edukator ogrodnik , projektantka ogrodów. Wykształcenie: doktor nauk ekonomicznych

Comments

 • MartynaM
  26 sierpnia 2019

  Przepiękny ogród, naprawdę. Bardzo doceniam taką pracę, ponieważ wiem, że jest ona bardzo trudna i ciężka. Sama w tym roku zaczęłam tworzyć swój własny ogród i dopiero teraz dowiedziałam się o świetnym nawozie jakim jest http://www.substral.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *