fbpx
Loading...

Blog

Odmiany hortensji do ogrodu

Dzięki swej urodzie zachwyca nie tylko znawców, cieszy oko każdego ogrodnika, jakie są najpopularniejsze odmiany hortensji do ogrodu?

Hortensja (Hydrangea L.) to rodzaj niewysokich krzewów należących do rodziny hortensjowatych. W Japonii roślina ta uprawiana jest od stuleci, chociaż początkowo jej kontakt ze światem był mocno utrudniony (w XVI wieku japoński władca zabronił jej wywozu). W Europie hortensja pojawiła się około 1800 roku. Od tego czasu cały czas odkrywane są nowe gatunki i odmiany hortensji. 

Obficie kwitnące hortensje to wyjątkowa ozdoba ogrodu. Najbardziej znana jest hortensja ogrodowa, ale w Polsce doskonale rosną także inne gatunki, którymi warto się zainteresować. Najpopularniejsze to:

Hortensja ogrodowa

Najbardziej popularna, o pokroju niedużego, gęstego krzewu. Dorasta do 1,5 metra wysokości. Kwiaty hortensji ogrodowej tworzą okazałe baldachy złożone z dużych kwiatów. Kolor kwiatów zależy od odmiany, dlatego mogą mieć one barwę białą, różową, zielonkawą, niebieską, fioletową, a nawet dwukolorową. Hortensja ogrodowa kwitnie wczesnym latem (czerwiec-lipiec), ale często powtarza kwitnienie.

Ciekawostką dotyczącą hortensji ogrodowych jest to, że kwiaty często zmieniają zabarwienie w zależności od odczynu podłoża. Na kwaśnych glebach hortensja ta kwitnie na niebiesko, na podłożu bardziej obojętnym, zmienia zabarwienie na różowe. Takie sterowanie kolorem możliwe jest tylko w przypadku niektórych odmian, dla przykładu odmiany o kwiatach białych zawsze pozostaną białe.

Hortensja ogrodowa jest wymagająca. Oczekuje ona żyznego, stale lekko wilgotnego podłoża, zdecydowanie półcienia oraz okrycia zimą. Należy ją także przycinać na wiosnę, w przeciwnym razie może przez kilka lat nie kwitnąć.

Bardzo ładną odmianą hortensji ogrodowej jest Hortensja Masja. Jest to niewysoka odmiana o różowych kulistych kwiatostanach. Pierwsze kwiaty pojawiają się w czerwcu, a ostatnie we wrześniu, co czyni ją odmianą zdobiącą ogród przez długi czas. Jej ciemnozielone, ozdobne liście również stanowią o dekoracyjności tej odmiany. Hortensja Masja ma takie same wymagania jak większość hortensji – żyzna, wilgotna gleba, półcień, osłanianie na zimę.

Hortensja drzewiasta

Osiąga ona wysokość około dwóch metrów. Jej kwiaty są kuliste, mają kolor biały z delikatnym odcieniem zieleni, bądź różu. Pędy tej hortensji często leżą na ziemi, gdyż są dość cienkie i ciężko im utrzymać duże kwiaty. Hortensja drzewiasta kwitnie w okresie czerwiec-sierpień. Jest ona dość podobna do hortensji ogrodowej, jednak wyróżniają ją nieco inny kształt liści oraz wygląd kwiatów.

Najładniejszą odmianą tej hortensji jest odmiana Anabelle. Jej kremowobiałe kwiaty tworzą okazałe kwiatostany, pod którymi kryją się jasnozielone liście. Zakwita ona od czerwca do sierpnia. Hortensja Anabelle dorasta do 1,5 metra wysokości, tak jak większość hortensji preferuje stanowisko półcieniste, osłonięte od wiatru. Odpowiada jej podłoże żyzne, lekko kwaśne. Jest ona odporna na panujące w Polsce mrozy.

Hortensja kosmata

Inaczej – hortensja omszona. Jest nietypowym gatunkiem hortensji, powoli zyskującym popularność w Polsce. Jej cechą charakterystyczną są duże liście, pokryte delikatnym meszkiem. Kwiatostany tego krzewu są również niezwykle ciekawe. Składają się one z kwiatów płodnych, o barwie różowej/fioletowej oraz kwiatów płonnych o barwie białej. Hortensja kosmata polecana jest do założeń w dużych ogrodach, ze względu na rozmiary jakie osiąga (nawet 2-3 metry wysokości).

Sadzimy ją w miejscach półcienistych/cienistych, koniecznie osłoniętych od wiatru. Okazy kilkuletnie, posadzone w miejscu osłoniętym nie wymagają okrycia na zimę. Hortensja kosmata podobnie jak inne gatunki hortensji lubi gleby żyzne, wilgotne, lekko kwaśne. Zaleca się także podsypywanie jej korą sosnową co jakiś czas. 

Hortensja pnąca

Wyróżnia sie tym, że jako jedyna jest pnączem. Jej pędy osiągają długość nawet 15-25 metrów. Na początku lata głównym walorem ozdobnym tej rośliny stają się liczne, białe kwiatostany. Później przez resztę sezonu zdobią ją niewielkie, jajowate, zielone liście. Doskonale nadaje się do obsadzania ścian budynków i ogrodzeń, a także pergoli. Gatunek ten posiada podobne wymagania co wcześniej opisane hortensje, ale znosi większe zacienienie. Jest również bardziej odporny na niskie temperatury i nie wymaga okrycia zimą.

Hortensja dębolistna

Jest gatunkiem rzadziej spotykanym niż wspomniane wcześniej, jednak bardzo ciekawym. Dorasta do 2 metrów wysokości i mocno rozrasta się na boki. Największą jej ozdobą są duże liście przypominające kształtem liście dębu. Ich barwa przez cały sezon pozostaje zielona, jesienią zmienia się na czerwono-fioletową. Latem dodatkową ozdobą krzewu są duże, białe lub burgundowe (w zależności od odmiany) kwiatostany. Roślina ma podobne wymagania do innych hortensji, ale jest wrażliwa na mrozy i wymaga zimowej osłony.

Hortensja bukietowa

Jest dużym, okazałym krzewem, dorastającym nawet do 5 metrów wysokości. Zwykle osiąga jednak 2-3 metry. Rozwija ona duże, jajowate, lekko ząbkowane liście oraz okazałe stożkowate kwiatostany. Kwiaty zazwyczaj mają barwę białą lub kremową, ale występują też odmiany z różowymi i zielonymi kwiatami. W przeciwieństwie do hortensji ogrodowej, kwitnie ona pod koniec lata (sierpień-wrzesień). Roślina ma podobne wymagania co pozostałe hortensje. W chłodniejszych rejonach kraju podstawę krzewu warto zabezpieczyć przed mrozem kopczykiem ziemi.

Opisane gatunki i odmiany hortensji do ogrodu to tylko część ogromnego rodzaju, jakim są hortensje. Te przepiękne rośliny zasługują na miejsce w każdym ogrodzie. W najbliższych tygodniach na naszym kanale na Youtube pojawiać się będą filmy poświęcone hortensjom. Jeśli jesteście ciekawi, zapraszamy do oglądania: https://www.youtube.com/watch?v=fAKwMPbk35c

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *