fbpx
Loading...

Blog

Tojeść orszelinowa

Tojeść orszelinowa to interesująca bylina o wyprostowanych łodygach, dorastająca do 80 centymetrów wysokości. Jest jedną z około 150 odmian tojeści. Najbardziej charakterystyczną jej cechą i zarazem elementem zdobniczym są kwiatostany, wyrastające na szczytach pędów. Składają się one z kilkudziesięciu małych kwiatków tworzących zawijas. Przez wygląd kwiatostanów tojeść orszelinowa nazywana jest często gęsimi szyjkami, kaczymi dziobami lub lisimi ogonkami.

Zdecydowanym walorem tej byliny jest fakt, iż kwitnie ona późnym latem, kiedy inne rośliny kończą już kwitnienie. Kwiaty pojawiają się w lipcu i zdobią tojeść do września. Osiągają długość nawet do 30 centymetrów i są chętnie odwiedzane przez motyle.

Wymagania i pielęgnacja

Tojeść orszelinowa najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Dla dobrego wzrostu potrzebuje wilgoci w glebie. Potrafi znieść kilka dni suszy, lecz od razu odbija się to na wyglądzie rośliny. Przy wyborze stanowiska musimy brać pod uwagę ekspansywność tej rośliny. Rozrasta się ona przez podziemne rozłogi i w dobrych warunkach tworzy rozległe kępy. Tojeść orszelinowa jest mrozoodporna, o ile zima nie jest nadzwyczaj sroga – nie trzeba jej okrywać.

Zastosowanie

Tojeść wygląda najkorzystniej jako wielkoobszarowy łan “kaczych dziobów”. Nadaje się do ogrodów wiejskich, leśnych, orientalnych i białych. Tworzy ciekawe kompozycje z rodgersją, krwawnicami, bodziszkiem, a także drzewami. Jeśli posiadamy duży balkon, możemy hodować ją w większych donicach. Świetnie sprawdza się także jako kwiat cięty.

Zachęcamy również do obejrzenia filmiku o tej bylinie na naszym kanale na Youtube:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *