fbpx
Loading...

Blog

Permakultura ogrodu

Ten tajemniczo brzmiący termin – permakultura ogrodu – może zaciekawić niejednego ogrodnika. Samo słowo “permakultura” wywodzi się od połączenia dwóch angielskich słów:

  • permanent – czyli ciągły, nieustanny,
  • agriculture – czyli rolnictwo, uprawa.

Permakultura ogrodu natomiast jest filozofią prowadzenia ekologicznego ogrodu, którą ciężko jednoznacznie zdefiniować. Łączy ona w sobie wiele innych dyscyplin i technik ogrodnictwa. Permakulturę ogrodu możemy kojarzyć z ogrodnictwem organicznym, energią odnawialną, recyklingiem i naturalnym budownictwem.

Permakultura to trzy proste zasady:

  • troska o Ziemię (jako planetę),
  • troska o ludzi,
  • dzielenie się nadwyżkami.

Stosując się do zasad opisywanej filozofii, zakładając nowy ogród lub przekształcając istniejący, powinniśmy dążyć do tego, by był on jak najbardziej zbliżony do naturalnego ekosystemu. Żyjemy niestety w czasach, gdy coraz większą powierzchnię Ziemi zaczynają zajmować wybetonowane miasta. Dlatego też zakładanie zielonych ogrodów, prowadzonych w zgodzie z naturą jest bardzo ważne.

W naszym ogrodzie od pewnego czasu staramy się wdrażać zasady permakultury. W dążeniu do organicznego, w pełni ekologicznego ogrodu pomagają nam pozycje literaturowe o tej tematyce. Można dowiedzieć się z nich naprawdę wszystkiego na temat permakultury i stworzyć ogród oparty na naturalnych cyklach i ekosystemach.

Zeszłoroczne recenzje książek ogrodniczych spotkały się z ogromnym entuzjazmem z Waszej strony. Postanowiliśmy zatem kontynuować polecajki książkowe i tym razem skupiamy się na temacie permakultury w ogrodzie. Jeżeli więc zaciekawił Was ten temat, poniższe lektury są obowiązkowe 🙂

Permakultura w ogrodzie / Damien Dekarz

Jeśli marzysz o ogrodzie obfitującym w zdrowe warzywa i owoce, a zarazem chcesz żyć w poszanowaniu środowiska to ta książka wskaże Ci kierunek jak prawidłowo zajmować się ogrodem. Praktyczny układ książki „miesiąc po miesiącu” w przejrzysty sposób podpowiada czytelnikowi co należy wykonać w ogrodzie w danym czasie. Zawarte w książce porady podpowiedzą Wam, jak sprawić, by gleba, w której uprawiamy rośliny pozostała żyzna. Znajdziecie tu mnóstwo porad m.in. jak uzyskać kompost, zrobić gnojówkę, wysiać nasiona, przygotować sadzonki itp.

Po tej lekturze będziecie mieli całkiem inne spojrzenie na swój ogród warzywny.

Wydawnictwo: www.purana.com.pl

Permakultura Seppa Holzera / Sepp Holzer

Książka opisuje doświadczenie austriackiego rolnika zajmującego się prowadzeniem gospodarstwa zgodnie z zasadami permakultury. W tej książce znajdziesz praktyczne informacje dotyczące ekologicznego rolnictwa w makro i mikro skali.

W  gospodarstwie Holzera uwzględnione zostało m.in.:

  • zakładanie tarasów, zagonów podwyższonych i pagórkowych,
  • tworzenie oczek wodnych, stawów i ogrodów na wodzie,
  • rybołówstwo, hodowla zwierząt,
  • uprawa roślinności alpejskiej i ziół leczniczych, uprawa roślin wodnych, sadownictwo.

Po lekturze tej książki z pewnością odnajdziesz indywidualny sposób na życie w zgodzie z naturą.

Wydawnictwo: www.purana.com.pl

Permakultura i ogrodnictwo dzikie / Johann i Sandra Peham

Autorzy tej książki, a zarazem pionierzy upraw dzikich pokazują, w jaki sposób można w skali mikro (własnego ogrodu) przyczynić się do ochrony klimatu, stosując w praktyce zasady permakultury lub ogrodnictwa/rolnictwa dzikiego.

Aby ogród stał się samowystarczalnym organizmem, bardzo ważne jest stworzenie w ogrodzie obiegu zamkniętego. W klasycznej permakulturze obieg zamknięty zapewniają takie elementy jak oczka wodne, stawy, spirale ogrodowe czy tarasy. Jeżeli chodzi natomiast o ogrodnictwo dzikie, nacisk kładzie się na to, czego potrzebuje ogród i jego mieszkańcy. Rozwiązania dostosowuje się zatem do stanowiska, na którym ogród powstaje, a także do własnych potrzeb (tworząc np. pagórki ziołowo-warzywne zamiast spiral ziołowych).

Książka „Permakultura i ogrodnictwo dzikie” to świetny przewodnik, który pokazuje co warto zrobić, o czym pomyśleć, jakie rozwiązania rozważyć, gdy decydujemy się na własny ogród.

Wydawnictwo: www.purana.com.pl

Jeśli zainteresowała Was tematyka permakultury, gorąco zachęcamy do jej wdrażania do swoich ogrodów. Pamiętajmy, że dobro naszej planety jest kluczowe dla dobra nas samych. Dbając o ekosystem możemy przyczynić się do poprawy jakości naszego życia na Ziemi (co w dzisiejszych czasach anomalii pogodowych jest bardzo, bardzo istotne).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *