fbpx
Loading...

Blog

Jak dbać o oczko wodne zimą?

Ciekawie zaaranżowane oczko wodne stanowi latem atrakcyjną ozdobę naszego ogrodu. Warto jednak wiedzieć jak dbać o oczko wodne zimą, by zimujące w nim ryby i rośliny przetrwały ten trudny okres. Jeśli jesteś właścicielem oczka wodnego w swoim ogrodzie i chcesz zapewnić pływającym w nim rybom bezpieczne warunki do przetrwania okresu zimowego, konieczne jest zabezpieczanie zbiornika przed całkowitym zamarzaniem.

Jeżeli zbiornik wodny, który mamy w ogrodzie jest małych rozmiarów (to znaczy jego objętość to mniej niż 2 metry sześcienne lub głębokość nie przekracza 1m), woda zimą prawdopodobnie zamarznie w nim do dna. Taki zbiornik opróżniamy z wody przed zimą, a także wyławiamy z niego ryby i rośliny wodne.

Ryby żyjące w płytkim oczku wodnym umieszczamy przed zimą w odpowiednich rozmiarów pojemniku (akwarium, beczka lub misa). Wielkość zbiornika musi być dostosowana do wielkości ryb. W zbiorniku powinniśmy zamontować napowietrzacz lub filtr powietrza. Jeśli ryby zimują w dość chłodnym pomieszczeniu, nie należy ich karmić, ponieważ w temperaturze ok. 10-12°C przechodzą one w stan letargu i przestają żerować. Kiedy temperatura jest wyższa, można je karmić co około dwa tygodnie.

Pusty i oczyszczony przed zimą zbiornik wodny można wypełnić uschniętymi liśćmi lub przykryć folią, aby nie uszkodzić materiału, z którego jest wykonany.

Jeżeli oczko wodne jest odpowiednio głębokie, nie musimy spuszczać z niego wody na zimę. Należy wtedy jednak pamiętać, by zapewnić rybom zimującym w oczku odpowiednie warunki. Jak już wcześniej było wspomniane, gdy temperatura spada poniżej 10°C, ryby przechodzą w stan letargu, a naszym zadaniem jest, by wraz z nadejściem mrozów nie dopuścić do zupełnego zamarznięcia zbiornika, aby ryby i rośliny miały stały dopływ tlenu.

Sposobów na natlenianie wody w oczku jest kilka. Dobrym sposobem jest pozostawienie w oczku na zimę roślin szuwarowych, np. trzciny. Ułatwiają one wymianę gazową z powierzchnią. Jeżeli mamy już zamarznięte oczko, możemy wykonać przeręble i w nich umieścić wiązki trzciny lub suche źdźbła wysokich traw ozdobnych. Im więcej otworów wykonamy, tym lepiej.

Przeręble w lodzie najlepiej wywiercić za pomocą świdra wędkarskiego, będzie to lepszym rozwiązaniem niż robienie otworów np. siekierą, ponieważ świder emituje mniej odgłosów, które mogą stresować ryby.

Innym sposobem natleniania wody jest zastosowanie pływaka styropianowego.

Pływak styropianowy dostaniemy w sklepach akwarystycznych lub ogrodniczych. Wywiercamy wtedy w pokrywie lodowej otwór i wypompowujemy tyle wody, by pod taflą powstała 4-5 centymetrowa przestrzeń powietrzna. Otwór następnie przykrywamy styropianem. Pod powierzchnią lodu woda szybko nie zamarznie i natleni się na całej powierzchni. Gdy zauważymy, że woda zamarzła, należy powtórzyć zabieg. Trzeba także pamiętać, by uzupełnić wodę do pierwotnego poziomu, gdy już lód stopnieje.

Na rynku można również dostać specjalne tabletki napowietrzające, które powodują wytwarzanie tlenu. Jedna tabletka wystarcza średnio na 1-2 miesiące (w zbiorniku 500-litrowym). Jest to ciekawa alternatywa dla sztucznych przerębli w czasie zimy.

Posiadając oczko wodne, w którym zamieszkują ryby, bądźmy także świadomi, które gatunki poradzą sobie zimą w stawiku, a które koniecznie należy wyłowić zanim nadejdą mrozy.

Jakie ryby mogą spokojnie zimować w oczkach wodnych?

Spokojnie poradzą sobie takie gatunki jak:

– karasie srebrzyste

– karpie

– cierniki

– słonecznice

– złote orfy

Jeżeli mamy wątpliwości czy gatunek, który żyje w naszym oczu wodnym poradzi sobie przez zimę, warto zapytać o to w sklepie akwarystycznym.

Zimą pamiętajmy także o regularnym odgarnianiu nadmiaru śniegu z tafli lodu. Dzięki temu zabiegowi więcej światła będzie mogło dotrzeć do roślin rosnących w oczku, będących dostarczycielami tlenu.

Porada feng shui

– w strefie Czerwonego Feniksa (południowa część działki) pożądane jest umiejscowienie oczka wodnego

– zbiornik wodny powinien mieć kształt nerki, symbolicznie obejmujący dom

Jeśli interesujesz się tematyką feng shui, zajrzyj tutaj: KONSULTACJE FENG SHUI

Mamy nadzieję, że dzięki tym kilku poradom pielęgnacja oczka wodnego podczas zimy nie sprawi Wam już problemu. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *