fbpx
Loading...

Blog

Pielęgnacja ogrodu w lutym

Chociaż luty jest jeszcze miesiącem zimowym, już teraz powinno się zacząć przygotowania do nowego sezonu,
by w lecie nie stwierdzić, że straciliśmy sporo roślin, bo nieodpowiednio o nie dbaliśmy zimą.
Mróz jest bardzo dużym zagrożeniem dla roślin, szczególnie przy bezśnieżnych zimach. Równie groźne są pierwsze promyki słońca, które osłabiają korę drzewek.

Jakie prace należy wykonać w lutym?

 1. Sprawdzić osłony na krzewach ozdobnych i w razie potrzeby je poprawić.
 2. Jeżeli deszcze zmyły wapno z pni drzewek lub nie pobieliliśmy ich w styczniu należy je pobielić.
 3. Jeżeli nie ma mrozu, w lutym możemy ciąć żywopłoty z krzewów iglastych i drzewa owocowe (szczególnie jabłonie i grusze). Tniemy 3-4mm powyżej pąka zwróconego w wybranym przez nas kierunku. Usuwamy pędy rosnące do dołu, do środka korony i krzyżujące się. Rany po cięciu polecamy smarować pastą Funaben 03 PA.
 4. Przyciąć krzewy malin, porzeczek oraz agrestu.
 5. W połowie lutego można już przystąpić do produkcji rozsad wczesnych warzyw: por, seler, warzywa kapustne. Pomieszczenie do uprawy rozsad musi być dobrze oświetlone i ogrzewane.
 6. Można rozpocząć również produkcję rozsady pomidorów w kiełkowniku. Za około 4 tygodnie będzie można przenieść je do doniczek, a po ostatnich przymrozkach do gruntu.
 7. Zebrać i zniszczyć (spalić lub głęboko zakopać) zgniłe zeszłoroczne owoce wiszące na drzewach owocowych, gdyż mogą być źródłem infekcji dla roślin.
 8. Przejrzeć przechowywane cebule i bulwy roślin niezimujących w gruncie. Chore egzemplarze usunąć.
 9. Na balkonie lub tarasie rośliny rosnące w pojemnikach wymagają teraz szczególnej opieki. Jak przyjdzie odwilż, należy je podlewać. Jeśli jest bardzo zimno i słonecznie, rośliny trzeba osłonić agrowłókniną, aby ograniczyć operację promieni słonecznych i parowanie.
 10. Pod koniec lutego można wysiać na trawniku nawóz. Nawet jeżeli jeszcze nie stopniał śnieg. Dzięki temu zabiegowi, gdy tylko się ociepli, trawa zacznie ładnie rosnąć.
Dbajmy o swoje rośliny również zimą, kiedy najbardziej tego potrzebują, a z pewnością odwdzięczą się latem swoimi owocami i kwiatami!
Inspiruję doświadczeniem ogrodniczym i pokazuję, że aranżacja ogrodu wcale nie musi być skomplikowana. Moje doświadczenie opiera się na nieustannie kontynuowanej edukacji ogrodniczej popartej wieloletnią praktyką zawodową. Jestem właścicielką Ogrodów Pokazowych na Mazurach "Ogrody Markiewicz". Zawód wykonywany: edukator ogrodnik , projektantka ogrodów. Wykształcenie: doktor nauk ekonomicznych

Comments

 • aniria
  1 listopada 2018

  Aby ogród pięknie zakwitł na wiosnę, niezbędna jest jego odpowiednia pielęgnacja przez cały rok. Nieumiejętna ochrona roślin przed chociażby szkodnikami, może zagrozić wszystkim pobliskim roślinom. Dlatego, posiadając większy teren, najlepiej skorzystać z pomocy fachowców którzy pielęgnacja ogrodów wrocław zajmują się profesjonalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *