fbpx
Loading...

Blog

Polecane poradniki i książki ogrodnicze

W tym roku szczególnej Waszej uwadze polecam poradniki i książki ogrodnicze skupiające się na tematyce związanej z ekologią. Cieszy mnie to, iż ogrodnicy coraz częściej powracają do tradycyjnych metod uprawy. Próbują w nich znaleźć alternatywę dla współczesnych sposobów pielęgnowania ogrodu, nastawionych na szybki efekt –  a co za tym idzie, użytą dużą ilość toksycznych środków chemicznych.

Moje polecajki książkowe podzieliłam na: poradniki i książki ogrodnicze. Dodatkowo wpis rozszerzyłam o  książki ogrodnicze anglojęzyczne.

Poradniki ogrodnicze

“300 ekosposobów na szkodniki i choroby” / Zbigniew Przybylak
“250 ekopreparatów na szkodniki i choroby” / Zbigniew Przybylak
“200 ekosposobów na siew i pozyskiwanie nasion” / Zbigniew Przybylak
“250 ekoporad na dobry kompost, roślinne gnojówki, przywabianie owadów” / Zbigniew Przybylak

Seria tradycyjnych ekoporad na prowadzenie ogrodu ekologicznego autorstwa Zbigniewa Przybylaka /wydawnictwo GAJ. Cztery niezwykłe poradniki ogrodnicze, z których dowiesz się m.in.: Jak pozbyć się szkodników z ogrodu? Czym jest bioróżnorodność nadziemna i podziemna? Jak wykorzystać płodozmian, aby zwiększyć plony? Dlaczego warto przygotować kompost? Jak przygotować gnojówki roślinne? Czym przywabić do ogrodu pożyteczne owady?
Poradniki Przybylaka to również zbiór praktycznych porad i doświadczeń ogrodników ekologicznych z Polski i zagranicy. Mnóstwo tu rysunków, tabel i zestawień, które w łatwy sposób wyjaśniają sposób prowadzenia ogrodu w zgodzie z naturą.

Uwaga! Po lekturze od razu włącza się tryb pracy w ogrodzie. Skutkuje to często istną rewolucją na rabatach ozdobnych i grządkach warzywnych. Czytasz na własną odpowiedzialność 😉

IG: @wydawnictwogaj

FB: Wydawnictwo Gaj

Kupisz tutaj: Wydawnictwo Gaj
“Ekologiczny poradnik księżycowy 2022” / Magdalena Przybylak – Zdanowicz

Ekologiczny poradnik księżycowy wg koncepcji Zbigniewa Przybylaka (wyd. GAJ).

Kalendarz zawiera m.in.:

 • dni najlepszych siewów, zbiorów, nasadzeń,
 • najkorzystniejsze terminy prac w ogrodach, pasiekach, na polach, w stawach.
 • najlepsze dni brań ryb dla wędkarzy
 • orientacyjne prognozy pogody na rok i każdy miesiąc
 • porady i wskazówki dla ogrodników i rolników

Jest to uniwersalny kalendarz, który zawiera mnóstwo praktycznych porad możliwych do wykorzystania przez działkowców, ogrodników, rolników, wędkarzy, pszczelarzy, zwolenników upraw naturalnych, ekologicznego, bardziej zgodnego z naturą, stylu życia.

Od kilku lat pracuję w swoim ogrodzie z kalendarzem księżycowym. Zwracam uwagę na rytmy przyrody i zgodnie z nią wykonuję różne prace w ogrodzie. Odkąd zaczęłam stosować kalendarz księżycowy zauważyłam znaczną poprawę jakości planów.

IG: @wydawnictwogaj

FB: Wydawnictwo Gaj

Kupisz tutaj: Wydawnictwo Gaj
“Ogród dla każdego” / Cecylia Ciechańska

To poradnik, a jednocześnie planer ogrodniczy, który zawiera mnóstwo praktycznych wskazówek ogrodniczych oraz nieoczywistych inspiracji. Świetny poradnik dla każdego ogrodnika.

Z poradnika dowiesz się m.in.:

 • jak utworzyć na balkonie zieloną oazę, miejską dżunglę lub własną farmę, dobierając odpowiednie pod względem wystawy na kierunek świata rośliny,
 • uświadomisz sobie, jaki może być Twój ogród marzeń,
 • dowiesz się, jak utworzyć  i pielęgnować kompozycje roślinne,
 • poznasz naturalne metody pielęgnacji roślin i zapobiegania chorobom.

Moją uwagę od razu przykuła oprawa poradnika, która jak się okazuje jest nietypowa. Okładka została wykonana z ekologicznego papieru crush olive wyprodukowanego z pozostałości po oliwkach.

IG: @wydawnictwogaj , @ogrod.cecylii

FB: Wydawnictwo Gaj

Kupisz tutaj: Wydawnictwo Gaj

Książki ogrodnicze

“Ogród probiotyczny” / Klaudia Sidorowicz

O tym jak uprawiać i nie zwariować opowiada Klaudia Sidorowicz. Na bazie swoich doświadczeń opisuje jak powinien funkcjonować obród bez stosowania środków chemicznych. Przedstawia swój ogród, w którym koncentruje się na zdrowiu i życiu gleby. Jak sama mówi w swoim ogrodzie stosuje metody regeneracyjne, które procesem uprawy uzdrawiają, transferują i wzbogacają wierzchnią warstwę gleby.

Jaki jest przepis na stworzenie ogrodu priobiotycznego?

Klaudia prezentuje trzy modele: rewolucyjny, ewolucyjny i bez kopania. Wybór należy do Ciebie.

Po lekturze tej książki od razu pozbyłam się sztucznych środków ochrony roślin. Kupiłam zapas efektywnych mikroorganizmów, które już zawsze będą mi towarzyszyły w ogrodzie.

IG: @mywayofgardening

Kupisz tutaj: Ogród probiotyczny
“Ogród na cztery pory roku” / Sebastian Kulis

Przepięknie wydana książka Sebastiana to niezwykły przewodnik po poszczególnych porach roku w ogrodzie ze wskazówkami jakie prace wykonywać w danym miesiącu. Autor dzieli się zdobywaną przez lata wiedzą i zdradza swoje ogrodnicze sekrety. Nie boi się eksperymentów w ogrodzie i do tego samego zachęca czytelników.

Sebastian szerzy ideę zero waste, zatem znajdziesz tu sporo przepisów na wykorzystanie resztek z owoców i warzyw. Sama skorzystałam z jego kuchennych przepisów i wykonałam już vege smalec z jabłek oraz ocet jabłkowy.

IG: @roslinneporady, @wydawnictwo_buchmann

FB: Roślinne Porady

Kupisz tutaj: Wydawnictwo Buchmann
“Bio ogród” / Brunhilde Bross-Burkhardt

Książka dedykowana wszystkim ogrodnikom, którzy chcą zachować w ogrodzie równowagę biologiczną. Autorka prezentuje siedem wzorcowych projektów bio ogrodów dostosowanych do specyfiki ich użytkowania. Zaprezentowane zostały m.in.: mały ogródek przydomowy, samowystarczalny duży ogród, miejski ogród społeczny. W książce przeczytasz o genezie biologicznej uprawy ogrodu, poznasz jej podstawy oraz zastosowanie praktyczne.

Przejrzysty układ książki, poglądowe rysunki i fotografie, dużo praktycznych porad. Kompendium wiedzy dla każdego bioogrodnika.

Strona www: www.publicat.pl

IG: @publicat_sa

Kupisz tutaj: Wydawnictwo Publicat

Książki ogrodnicze anglojęzyczne

“The Complete Gardener” /Monty Don

Kompleksowy przewodnik ogrodniczy, bez którego żaden ogrodnik nie powinien się obejść. W przepięknie wydanej książce poznasz podstawy ekologicznego prowadzenia ogrodu według wskazówek Montiego. Dowiesz się jak w naturalny sposób połączyć otaczający krajobraz z własnym ogrodem, aby ogród wydawał się większy niż jest w rzeczywistości. Poznasz sztukę projektowania i kompozycji roślinnych, które nawiązują do ogrodów naturalistycznych. Monty ujawnia tajemnice uprawy warzyw, owoców, kwiatów a także ziół przy jednoczesnym poszanowaniu potrzeb środowiska.

Strona www: www.montydon.com

IG: @themontydon

“The English Garden” /Ursula Buchan

Ursula Buchan połączyła siły z fotografem ogrodowym Andrew Lawsonem, aby pokazać angielski ogród i uchwycić jego bogactwo i różnorodność. Koncentrując się na ogrodach, które są otwarte dla zwiedzających, wyjaśnia historyczne trendy i pracę twórców ogrodów z przeszłości, które ukształtowały angielskie ogrody, które podziwiamy dzisiaj. Album zawiera przepiękne fotografie ogrodów angielskich z jednoczesnym opisem wielu stylów ogrodowych takich jak styl formalny, arts & craft, tradycyjny oraz najnowsze trendy.

“Dream plants for the natural garden” /Piet Oudolf & Henk Gerritsen

Dwóch najbardziej wpływowych projektantów ogrodów na świecie, Piet Oudolf i Henk Gerritsen,  opisują w tej książce swoje idealne byliny, cebulki, trawy, paprocie i małe krzewy do swojego naturalnego ogrodu. To kompleksowe kompendium klasyfikuje 1200 roślin według ich wymagań i zastosowań na rabatach.

Książka zawiera:

 • opisy 1200 pięknych i niezawodnych roślin używanych przez najlepszych projektantów ogrodów,
 • pełne opisy i instrukcje uprawy,
 • opisy naturalnego ogrodnictwa, bez sztucznych nawozów i pestycydów,
 • ponad 250 pełnokolorowych fotografii

Strona www: www.oudolf.com

IG: @pietoudolf

A jakie są Twoje propozycje książkowe na 2022 rok?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *