fbpx
Loading...

Blog

Planowanie ogrodu warzywnego na przyszły sezon

Zima to idealny czas na planowanie ogrodu warzywnego na przyszły sezon. Aby na wiosnę móc z energią i odpowiednim planem wejść do warzywnika i zacząć go urządzać, już teraz powinniśmy się zastanowić jak będzie wyglądał nasz warzywnik w przyszłym sezonie – jakie rośliny chcemy w nim wysiać/posadzić.

Przemyślana kompozycja warzywnika pozwoli maksymalnie wykorzystać teren, często dość niewielki. Przy planowaniu należy wziąć pod uwagę zasady dotyczące uprawy roślin w ogrodzie warzywnym.

Oto kilka nadrzędnych zasad, o których musimy pamiętać, chcąc cieszyć się estetycznym i poręcznym warzywnikiem:

– wydzielmy ścieżki, aby móc dotrzeć do każdej rośliny, nie depcząc innych po drodze
– najwyższe rośliny umieśćmy z tyłu lub pod ścianą, tak by nie zabierały światła niższym  warzywom
– niektóre rośliny lubią słońce (ogórki, pomidory, truskawki, szałwia), inne natomiast wolą półcień (rukola, pietruszka, szpinak). Pamiętajmy by posadzić je zgodnie z preferencjami, pietruszkę możemy posadzić na przykład po cienistej stronie fasoli, która dobrze znosi nasłonecznione miejsca
– wydzielmy stałe miejsce na warzywa wieloletnie (np. cebula siedmiolatka, szczaw, zioła, szparagi, rabarbar, karczoch)
– pamiętajmy o zasadzie płodozmianu

O płodozmianie więcej pisałam już na blogu tutaj: ZASADA PŁODOZMIANU Warto trzymać się tej zasady, aby uchronić nasz warzywnik przed wyjałowieniem gleby i zachować nasze rośliny w zdrowiu.

Oprócz zasady płodozmianu, warto pamiętać także o tym, że warzywa rosnące obok siebie oddziałują na siebie wzajemnie (zarówno pozytywnie jak i negatywnie). Warto wiedzieć jakie rośliny możemy uprawiać obok siebie, aby z tego sąsiedztwa wydobyć jak najwięcej korzyści.


Rośliny, które dobrze czują się w swoim towarzystwie:
– seler i por
– marchew i sałata
– pomidor i pietruszka
– sałata, rzodkiewka i kalarepa
– ogórki i koper
– dynia i fasola

Rośliny, których lepiej nie sadzić obok siebie, bo będą konkurować o składniki odżywcze i źle na siebie oddziaływać:
– koper włoski i pomidor
– ogórek i pomidor
– groch i fasola
– ziemniaki i słonecznik
– kapusta i gorczyca
– pomidor i groch

Gdy już wiemy co i jak posadzić, czas pomyśleć o nasionach… Wybór konkretnej rośliny czy też jej odmiany potrafi przysporzyć sporo problemów. W przypadku nasion dochodzi jeszcze pytanie odnośnie ich formy – czy zdecydować się na nasiona zwykłe, bio, F1, a może otoczkowane? Jakie są między nimi różnice i czym powinniśmy się kierować dokonując wyboru?

Etykiety nasion (oznaczenia na etykiecie):

nasiona “bio”, są nasionami ekologicznymi, przy ich produkcji nie mogą być wykorzystane sztuczne nawozy, środki chemiczne. Pozwalają na uprawę zdrowych i wartościowych warzyw stosując w swoim ogrodzie zasady uprawy ekologicznej. Nasiona bio są produkowane przy zachowaniu najwyższych standardów w specjalistycznych certyfikowanych gospodarstwach ekologicznych. Takie nasiona są jednak nieco droższe niż zwykłe nasiona, ale jeżeli chcemy prowadzić ogród w sposób ekologiczny, warto zaopatrzyć się właśnie w takie nasiona.

nasiona F1, to nasiona hybrydy (krzyżówki) różnych tradycyjnych nasion. Powstają w wyniku skrzyżowania ze sobą wielu nasion, z których każde ma jakąś cechę, która je wyróżnia. I na tym polega właśnie wyjątkowość tych nasion, posiadają najlepsze cechy użytkowe nasion danego gatunku. Owoce z nasion F1 są naturalne i bezpieczne. Nasiona F1 powstają w wyniku krzyżowania, nie modyfikacji genetycznych, jak w przypadku nasion GMO. Warto pamiętać, że z takich roślin nie ma sensu zbierać nasion. Potomstwo, które z nich wyrośnie nie dziedziczy tych dobrych cech rośliny macierzystej, lecz jakością jest zbliżone do typowego gatunku lub odmian, ze skrzyżowania których powstały. Nasiona F1 są dość drogie, z tego względu, że wymagają dużo pracy aby je uzyskać. Opakowanie może kosztować kilkanaście złotych. Wśród nasion F1 możemy znaleźć często „rarytasy”, wyjątkowe odmiany, których nie dostaniemy wszędzie.

nasiona otoczkowane, są oblepione dodatkową substancją, która poprawia ich właściwości, a także sprawia, że są łatwiejsze w wysiewie. Nasiona otoczkowane cechuje także to, że są bardziej wydajne – potrzebujemy mniej nasion do ich wysiania. Są to zazwyczaj nasiona bardzo małych rozmiarów. Dzięki otoczce mają lepsze warunki do wzrostu, gdyż ta chroni je przed porażeniem przez patogeny glebowe. Należy pamiętać, że takie nasiona nie są w pełni naturalne. Otoczka zawiera nawóz startowy dla rośliny, więc jeśli chcemy prowadzić ogród w pełni ekologiczny, zwróćmy uwagę na to, by takich nasion w swoich warzywnikach unikać.

nasiona zaprawiane, są zaprawiane chemicznie, sztucznymi środkami dla lepszego kiełkowania, wzrostu. Decydując się na zakup nasion zaprawianych zyskujemy pewność lepszego rozwoju roślin oraz ich odporności, a więc większych plonów. Jakkolwiek bujnych plonów nie otrzymalibyśmy po zdecydowaniu się na nasiona zaprawiane należy pamiętać, że w dalszym ciągu jest to sposób sztuczny i nienaturalny. Jeśli chcemy mieć ogród eko, zdecydowanie ich unikajmy.

nasiona na taśmie, stanowią duże ułatwienie, ponieważ by je wysiać, kładziemy taśmę z nasionami na glebie, przysypujemy ziemią i podlewamy (nieco mocniej niż zwykłe nasionka). Nasiona na taśmie zapewniają równomierne i szybkie ich wschody oraz optymalne warunki dla wzrostu i rozwoju roślin. Takie nasiona mogą być uprawiane również w doniczkach i skrzynkach.

To podstawowe rodzaje oznakowań na opakowaniach nasion. Z tą wiedzą możemy już mądrzej dokonywać zakupów ogrodniczych na przyszły sezon. Pamiętajmy też, by nie kierować się tym co jest “na topie”. Wybierajmy warzywa, które lubimy, z których skorzystamy i zwróćmy uwagę, by były one ze sprawdzonego źródła.

Znając te podstawy, możemy zabierać się za planowanie ogrodu warzywnego na przyszły sezon.

Aby ułatwić sobie to zadanie, warto skorzystać z pomocy, jaką jest na przykład planer ogrodniczy. Jeżeli nie chcemy planować ogrodu warzywnego na zwykłej kartce, planer jest super ułatwieniem. Bardzo polecamy nasz planer ogrodniczy, stworzony właśnie po to, aby ułatwić Wam pracę z warzywnikiem. Oprócz miejsca na rozrysowanie rabat, planer zawiera też wiele materiałów merytorycznych, m.in. informacje o płodozmianie, uprawie współrzędnej, ale także terminarz siewu, kalendarz działań w ogrodzie w konkretnych miesiącach. Zawiera także naklejki warzyw (ułatwienie graficzne dla wzrokowców), które możemy ponaklejać w odpowiednich miejscach na zaplanowanych rabatach. Jeśli jesteś zainteresowany, planer znajdziesz tutaj: PLANER OGRODNICZY

naklejki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *