fbpx
Loading...

Blog

Róże Bożego Narodzenia – Ciemierniki

Witam, od dziś blog zmienia swojego Redaktora. Posty będą pisane przeze mnie – Karolinę Markiewicz, córkę Magdy, oczywiście pod nadzorem, by wszystko zgadzało się merytorycznie. Mam nadzieję, że będzie się czytało przyjemnie. Zaczynajmy…

Wszędzie zimno, wieje wiatr, za oknami ponuro, większość roślin oddało swoje piękno na jakiś czas naturze. Oprócz roślin iglastych, ptaków i innych żyjątek, którym przychodzi zmagać się z zimą, nie ma na co spojrzeć, na czym zawiesić wzroku.

W takim momencie na ratunek przychodzą niepowtarzalne – ciemierniki.
To aż dziwne, że tak rzadko decydujemy się na posadzenie tych kwiatów w swoich ogrodach. Są to piękne rośliny, łatwe w utrzymaniu, a przede wszystkim kwitną w okresie pełnego uśpienia innych roślin ogrodowych!
W zależności od gatunku, pierwsze kwiaty mogą pojawiać się w grudniu, stąd ich potoczna nazwa “róża Bożego Narodzenia”.

Ciemiernik (Helleborus) jest rośliną z rodziny jaskrowatych.

Liczy około 20 gatunków, występujących głównie w Europie i Azji.
Najpopularniejszym gatunkiem uprawianym w Polsce jest ciemiernik biały (Helleborus niger). Jest byliną zimozieloną.
Najłatwiejszym w uprawie jest jednak ciemiernik cuchnący (Helleborus foetidus). Jego kłącza charakteryzują się ostrym zapachem, stąd jego nazwa. Jest zimozielony.
Najefektowniejszym gatunkiem jest ciemiernik ogrodowy (Helleborus x hybridus). Z dużymi kwiatami barwy białej, różowej lub bordowej, często nakrapianymi może stanowić piękny obraz zimowego ogrodu. Czasem jednak przemarza
w surowe zimy.
W Polsce dziko rosną ciemiernik zielony (Helleborus viridis) oraz ciemiernik czerwonawy (Helleborus purpurascens), pierwszy w Sudetach, drugi w Bieszczadach. Oba gatunki są pod ścisłą ochroną.
Ciemierniki są roślinami długowiecznymi, mogą rosnąć w jednym miejscu nawet 10 lat. Nie są wymagające, lubią miejsca półcieniste, zaciszne, osłonięte od wiatru. Są bardzo odporne na niskie temperatury. Zwykle rosną na glebach wilgotnych. Wszystkie gatunki są trujące!
Ciekawostką jest jednak, że stosowane są (pod kontrolą lekarza) jako lek oczyszczający
i wspomagający przy odchudzaniu.
Ciemierniki są uprawiane na rabatach jako rośliny ozdobne, ze względu na przepiękne, pełne kwiaty.
Tu zdjęcia ciemierników, które już od kilku lat kwitną zimą w naszych ogrodach:
Na koniec obraz w formacie A0, przedstawiający te niesamowite kwiaty. Jak wiadomo, zimą, gdy nie ma pracy
w ogrodzie, wieczory dłużą się niemiłosiernie. Mama wtedy siada do pędzli i potrafi malować do pierwszej w nocy… Namalowanie go zajęło ponad tydzień, jednak zdecydowanie nie był to stracony czas. Obraz robi wrażenie!
Autor obrazu: Magdalena Markiewicz
Technika: akwarela
Farby: Winsor&Newton
Inspiruję doświadczeniem ogrodniczym i pokazuję, że aranżacja ogrodu wcale nie musi być skomplikowana. Moje doświadczenie opiera się na nieustannie kontynuowanej edukacji ogrodniczej popartej wieloletnią praktyką zawodową. Jestem właścicielką Ogrodów Pokazowych na Mazurach "Ogrody Markiewicz". Zawód wykonywany: edukator ogrodnik , projektantka ogrodów. Wykształcenie: doktor nauk ekonomicznych

Comments

  • Doranma
    5 lutego 2018

    Witam i pozdrawiam nową autorkę 🙂 Zgadzam się, te kwiaty są piękne, ale najpiękniejsze na powyższym obrazie :)Podziwiam subtelne cieniowanie kolorami liści, dla mnie dowód wyższej szkoły jazdy!

  • Karolina
    6 lutego 2018

    Pozdrawiam również 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *