fbpx
Loading...

Blog

Wady i zalety prowadzenia ogrodów pokazowych

Wielu pasjonatów ogrodnictwa, którzy zastanawiają się nad założeniem własnych ogrodów pokazowych lub po prostu ogrodników zainteresowanych naszymi Ogrodami, często zadaje nam pytanie jakie są wady i zalety prowadzenia ogrodów pokazowych. Prowadząc ogrody pokazowe od kilku dobrych lat, jesteśmy w stanie wskazać zarówno pozytywne jak i negatywne strony prowadzenia ogrodów pokazowych. Informacje te mogą przydać się każdemu, kto zastanawia się nad założeniem własnych ogrodów pokazowych. W poście tym opisujemy oczywiście naszą subiektywną ocenę, wynikającą z doświadczenia zdobytego podczas pracy nad Ogrodami Pokazowymi w Marcinkowie.

Ogrody Markiewicz zostały założone w 2012 roku. Są to ogrody prywatne, kameralne, o powierzchni 35 arów. Składają się one z 14 wnętrz tematycznych dostępnych dla zwiedzających. Nasze ogrody odwiedzane są zarówno przez pasjonatów ogrodnictwa, jak i turystów przybywających z pobliskiego Mrągowa, które jest miastem turystycznym. Każde wnętrze w naszych Ogrodach jest dokładnie opisane na tablicach znajdujących się na wejściu do każdego z ogrodów. Na tablicach wyszczególnione są także nazwy roślin, znajdujących się w każdym z wnętrz. Odwiedzając nasze Ogrody, Goście mogą czerpać inspiracje do swoich własnych założeń, wykorzystywać nasze wnętrza jako tło do zdjęć, odpoczywać wśród otaczającej ich przyrody, czy nawet robić pikniki w zadaszonej wiacie w naszych Ogrodach.

Po tym krótkim wstępie i wprowadzeniu Was w temat naszych Ogrodów Pokazowych, możemy przejść do zalet i wad prowadzenia ogrodów pokazowych. Zacznijmy od dawki pozytywnej energii, czyli zalet takiego przedsięwzięcia.

Zalety prowadzenia ogrodów pokazowych:

1. Można spotkać wiele pozytywnych osób. Goście odwiedzający ogrody pokazowe, zarówno dzieci, studenci, dorośli czy emeryci, codziennie dają nam mnóstwo pozytywnej energii. Otrzymujemy od nich informację zwrotną, pochwały i konstruktywną krytykę. Jest wiele osób, które chętnie dzielą się swoimi historiami, opisami swoich ogrodów, dopytują, podpowiadają. Niektórzy pasjonaci ogrodnictwa dzielą się z nami ciekawostkami i poradami dotyczącymi roślin, które mamy w naszych ogrodach. Nie tylko my czujemy, że Ogrody mogą być dla zwiedzających inspiracją, ale również my możemy czerpać inspirację od naszych Gości.

2. Ogrody pokazowe są odwiedzane przez osoby publiczne – prowadząc ogrody pokazowe łatwiej można zostać dostrzeżonym przez radio, telewizję, czy gazety. Naszymi Gośćmi często są telewizje ogrodnicze. Dzięki temu możemy przedstawić nasze ogrody szerszej publice i więcej osób dowiaduje się o naszych ogrodach. Współprowadzenie programu ogrodniczego jest również bardzo ciekawym doświadczeniem. Oprócz telewizji czy radia często ogrody odwiedzane są przez aktorów, czy osobistości ze świata sportu. Dzięki temu łatwiej jest organizować i promować wszelkiego rodzaju imprezy charytatywne, koncerty i spotkania odbywające się w ogrodach pokazowych.

3. Ogrody pokazowe mogą być świetnym miejscem na odpoczynek – w ogrodach można się dobrze zrelaksować. Nie musimy daleko wyjeżdżać, bo spokojne i pełne zieleni miejsce mamy zawsze pod nosem. W zależności od nastroju możemy wybierać wnętrza tematyczne i zaszyć się w zieleni z kubkiem ulubionej kawy.


4. Ogrody dają wiele możliwości – można organizować w nich wszelkiego rodzaju imprezy, występy artystyczne, spektakle teatralne, koncerty czy plenery malarskie. Wydarzenia pod gołym niebem mają wielu swoich zwolenników, którzy zawsze tłumnie zjawiają się w naszych Ogrodach. 

5. Można w łatwy sposób dbać o środowisko i uczyć dbania o środowisko. W ogrodach pokazowych można stworzyć wiele miejsc przyjaznych owadom, czy też stworzyć wnętrze poświęcone stricte tematyce dbania o środowisko. Takie miejsca edukują dzieci i młodzież i dorosłych, uczą jak możemy dbać o środowisko i chronić przyrodę. Dla przykładu do naszych ogrodów często zapraszamy grupy szkolne i przedszkolne, z którymi prowadzimy warsztaty. Są to warsztaty o cyklu rozwojowym motyla, warsztaty recyklingowe, czy ogrodnicze. Podczas zajęć dzieci mogą przekonać się jak ważne jest dbanie o nasze wspólne dobro jakim jest środowisko.

6. Materiał na media społecznościowe. Prowadząc stronę ogrodów pokazowych, by zatrzymać przy sobie obserwatorów i tworzyć dla nich ciekawe treści, powinniśmy regularnie publikować inspirujące kadry. Ogrody dają możliwość pokazania interesujących roślin, jakie posiadamy i publikowania codziennie nowych, coraz ciekawszych obrazków z naszych ogrodów. Jeśli jesteście zainteresowani naszymi poczynaniami w mediach społecznościowych, koniecznie sprawdźcie nasz profil na Instagramie: https://www.instagram.com/magdalenamarkiewicz_com/

7. Praca może być przyjemnością – jeśli ktoś uwielbia ogrody, może połączyć swoją pracę z pasją do ogrodnictwa, decydując się właśnie na stworzenie ogrodów pokazowych. Takie połączenie gwarantuje zadowolenie ze wszystkiego co będziemy robić w ogrodach, a praca będzie mniej męcząca. Prowadzenie ogrodów pokazowych może być dobrym dodatkowym źródłem dochodu. Należy jednak pamiętać, że ogrody będą przynosić dobre zyski, gdy będą dobrze zlokalizowane, to znaczy będą miały dobry dojazd i sąsiedztwo (np. miasto turystyczne).

Jak wszędzie, tak i przy prowadzeniu ogrodów pokazowych możemy wskazać też wady takiego przedsięwzięcia.

Wady, które jako pierwsze przychodzą nam na myśl to:

1. Obecność turystów, którzy nie są zainteresowani ogrodami pokazowymi, a bardziej ogrodami jako atrakcją turystyczną. Często wiąże się to z hejtem w internecie. Zakładając ogrody pokazowe należy liczyć się z tym, że oprócz pozytywnych opinii będą pojawiać się także te negatywne. Negatywne opinie same w sobie nie są złe, jeśli są podparte sensownym komentarzem. Chodzi nam jednak nie tyle o negatywne opinie co o hejt, najczęściej wydawany przez osoby, które miały mylne wyobrażenie o ogrodach. Osoby te spodziewają się raczej czegoś w stylu lunaparku niż kameralnych wnętrz ogrodowych, stworzonych do relaksu i czerpania inspiracji ogrodniczych. Nigdy jednak nie należy się poddawać, hejt nie może nam podcinać skrzydeł, musimy liczyć się z tym, że zawsze będzie on w mniejszym lub większym stopniu obecny.

2. Brak prywatności – prowadząc ogrody pokazowe, szczególnie w pobliżu miejsca zamieszkania, trzeba liczyć się z tym, że zwiedzający przez większą część dnia będą obecni w pobliżu. Możemy oczywiście wyznaczyć miejsca prywatne lub ogrodzić część zamieszkałą, jednak zależy to od układu działki i naszych możliwości. Zazwyczaj trzeba po prostu do tego braku prywatności się przyzwyczaić.


3. Traktowanie “z góry” – oprócz wielu pozytywnych osób, odwiedzających ogrody pokazowe, z którymi możemy porozmawiać na przeróżne tematy, czasem mamy do czynienia z osobami, które przechodząc obok osoby pielącej dany ogródek nie powiedzą nawet “dzień dobry”. Traktowanie “z góry” nie jest rzeczą miłą. Także rozmawiając z takimi osobami, możemy odczuwać, że chcą się wywyższyć, jako że rozmawiają ze “zwykłym ogrodnikiem”. Pamiętajmy, nie dajmy sobie wejść na głowę, zachowajmy swój honor. Tylko my tak naprawdę wiemy ile jesteśmy warci i jak mało ważne są uszczypliwe opinie takich osób.

4. Brak możliwości urlopu w lecie – to wada, która doskwiera wielu właścicielom wszelkiego rodzaju atrakcji czy obiektów, które otwarte są w sezonie. Prowadząc ogrody pokazowe trzeba liczyć się z tym, że przez cały sezon będziemy z nimi związani. Oczywiście delegując zadania jesteśmy w stanie wyjechać gdzieś na jedno-, dwudniowy wyjazd, jednak cały czas będziemy mieć z tyłu głowy swój biznes i ciężko będzie wypocząć. Najlepszym czasem na urlop w takim wypadku jest późna jesień i zima.

5. Niszczenie roślin przez turystów – jest to dosyć uporczywą wadą, gdyż takie zachowania zdarzają się dość często. Niektórzy zwiedzający, pomimo regulaminu ogrodów pokazowych, który zabrania niszczenia roślin, zrywają kwiaty, zadeptują niektóre rabaty, obrywają liście, czy owoce z drzew. Kultury niestety nikogo nie nauczymy, możemy jedynie upomnieć daną osobę czy stworzyć wyżej wspomniany regulamin.

6. Sezonowość – biznes jakim jest prowadzenie ogrodów pokazowych jest biznesem sezonowym. Trzeba liczyć się z tym, że zyski będziemy osiągać w miesiącach otwarcia ogrodów, należy więc poświęcić się wtedy w 100% ogrodowi, by były one zadowalające.

Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące zalet i wad prowadzenia ogrodów pokazowych. Nagraliśmy również filmik dotyczący tego tematu, gdzie dokładniej poruszone są wszystkie punkty i pokazane są zdjęcia z naszych ogrodów. Jeśli jesteście zainteresowani, zapraszamy na nasz kanał na Youtubie: https://www.youtube.com/watch?v=vGmvyYaGqx0&t=15s&ab_channel=MagdalenaMarkiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *