fbpx
Loading...

Blog

Żeleźniak – ozdoba ogrodów naturalistycznych

Chociaż dość rzadko sięgamy po niego w ogrodach, coraz częściej jest doceniany zarówno przez amatorów jak i zawodowców. Żeleźniak – ta wysoka, ekspansywna bylina reprezentowana jest przez około 100 gatunków! Kilka z nich to cenione rośliny ozdobne. 

Żeleźniaki idealnie komponują się w ogrodach o rustykalnym lub naturalistycznym charakterze. Wyróżniają się piętrowymi kwiatostanami. Są to rośliny miododajne.

Żeleźniaki wyglądają atrakcyjnie zarówno w lecie jak i na jesień. Gdy górna część rośliny zasycha po kwitnieniu, pionowe łodygi ozdobione brązowymi okółkami mieszków nasiennych stanowią ozdobę ogrodu przez długi czas. Z tego względu najlepiej, gdy rośliny te należy ścinamy tuż nad ziemią dopiero wiosną.

Ścięte żeleźniaki włożone do wazonu mogą stanowić ciekawą ozdobę salonu lub ganku. 

Żeleźniaki są wytrzymałe i niezbyt wymagające. Tolerują każdą glebę z wyjątkiem podmokłych i nieprzepuszczalnych. Lubią słońce oraz półcień. Są roślinami mrozoodpornymi, jednak w przypadku wyjątkowo ostrych zim warto okrywać, zwłaszcza młode rośliny.

W Polsce bez większych problemów można uprawiać:

  • żeleźniak bulwiasty (Phlomis tuberosa) – bylina dorastająca do 1,5 metra wysokości, kwitnie na fioletowo od czerwca do września;
  • żeleźniak Russela (Phlomis russeliana) – niższy od bulwiastego, dorasta do 80 cm, zakwita na żółto;
  • najrzadziej spotykany w Polsce: żeleźniak włoski (Phylomis italica) – najlepiej czuje się na suchych, słonecznych rabatach, kwitnie na różowo, a kwiaty osadzone są tuż nad parą wąskich owłosionych liści;
  • żeleźniak krzewiasty (Phylomis fruticosa)  – dorasta do 2 metrów wysokości, może rosnąć w Polsce, jednak wymaga okrycia zimą, kwitnie na żółto.

Należy pamiętać, że ta urocza roślina najlepiej wygląda, gdy rośnie w grupie, wśród innych roślin. Dobrze czuje się (oraz wygląda) przy dziewannie, perowskii, bodziszkach, kocimiętce.

Uwaga! Żeleźniaki są długowieczne. Rozrastają się dość szybko, dlatego lepiej nie sadzić ich gęściej niż 4 rośliny na metr kwadratowy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *