fbpx
Loading...

Blog

Drzewa i krzewy do małego ogrodu – nasze rekomendacje

Mały ogród jest wyzwaniem. Ciężko zaaranżować go tak, aby spełniał wszystkie potrzeby, zapewniał intymność i był przy tym wszystkim estetyczny. To nie lada wyzwanie. Dodatkowo warto zadbać o związek wizualny ogródka z wnętrzem domu, tak żeby tworzył on “dodatkowy pokój”, a nie był całkowicie oderwany od rzeczywistości.

Ogródki przy domach szeregowych często składają się głównie z niskich krzewów i kwiatów jednorocznych, ale nawet małe ogrody mogą być miejscem na drzewa i większe krzewy. Trzeba tylko odpowiednio dobrać ich gatunek. Dlaczego mały ogród to dobre miejsce dla drzew i jakie gatunki drzew się do nich nadają? Spieszymy z odpowiedzią!

Drzewa są bardzo ważnym elementem kompozycji. Zwiększają one komfort wypoczynku, ale także nadają ogrodowi charakteru.

W małych ogrodach sprawdzają się drzewa o pokroju zwisającym, szczepione na pniu,
a także wolno rosnące iglaki.

Nasze rekomendacje:

 • robinia biała “Umbraculifera” – zazwyczaj szczepiona na wysokim pniu, o kulistej koronie. Bardzo wytrzymała na suszę i zanieczyszczenia. Nada ogrodowi geometrycznego akcentu. Lubi stanowiska słoneczne.
 • wierzba mandżurska – ma ozdobne, pokręcone gałęzie, osiąga około 5m wysokości. Pomimo, że rośnie dość szybko, może być sadzona w małych ogrodach, gdyż bardzo dobrze znosi cięcie. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub w półcieniu.
 • jesion wyniosły “Pendula” – średniej wielkości drzewo o parasolowatej koronie. rośnie dość szybko, ale można posadzić go w rogu małego ogródka, gdzie stanowić będzie tło dla innych roślin. Sadzimy go w półcieniu lub słońcu.
 • brzoza brodawkowata “Youngii” – drzewko o zwisających gałęziach, dorastające do 5 metrów, ma szeroką parasolowatą koronę. Lubi stanowiska słoneczne.
 • sumak octowiec – drzewo niskopienne, z parasolowatą koroną i poskręcanymi pędami, dorasta do 4-6 metrów. Jesienią bardzo efektowne, gdyż liście przebarwiają się na kolor czerwony. Lubi stanowiska słoneczne.
 • jodła koreańska – iglak o regularnym stożkowatym pokroju. Jej szyszki przybierają kolor fioletowy lub niebieski. Rośnie bardzo powoli, po 10 latach osiąga około 2m wysokości. Bardzo dobrze znosi surowe zimy.
 • sosna “Nana” – iglak o prawie kulistym pokroju. Rośnie dość szybko, ale dorasta tylko do 3 metrów, dlatego też dobrze wpasuje się w mały ogród.
 • sosna “Fastigiata” – ma niebiesko-zielone igły. Dobrze znosi zimy, po 10 latach osiąga około 4m wysokości i 1m szerokości.
 • sosna bośniacka “Schmidtii” – iglasta miniaturka, nie dorasta nawet do 1m wysokości.
 • cyprysik nutkajski “Pendula” – niewielkie drzewko o płaczącym pokroju, dorasta do 3 metrów. Sadzimy w pełnym słońcu lub półcieniu.

Jeśli chodzi o krzewy, szczególnie polecamy:

 • berberys Thunberga Admiration – krzew liściasty o zwartym, kulistym pokroju. Osiąga wysokość 20-50cm. Lubi stanowiska umiarkowanie słoneczne.
 • pięciorniki – niewysokie byliny o pięknych kwiatach. Preferują stanowiska słoneczne lub półcieniste.
 • milin amerykański – piękne pnącze, zachwycające kwiatami w kształcie trąbek. Dobrze znosi cięcie, dzięki czemu jest idealny do małych ogrodów. Preferuje stanowiska słoneczne.
 • lilak – krzew, który rośnie do 3 metrów wysokości, dość silnie się rozgałęzia. Idealny do ogrodu rustykalnego. Kwitnie najlepiej na stanowisku słonecznym.
 • glicynie – pnącze o cudownych kwiatach. Wymaga solidnych podpór. Rośnie dość szybko jednak jak większość pnącz, dobrze znosi cięcie. Może stanowić główną ozdobę ogrodu reprezentacyjnego.
 • bukszpan – rośnie dość powoli, można go formować w różne kształty, zachowuje zielone liście przez cały rok. Nie ma znaczenia czy posadzimy go na słońcu, czy w cieniu, choć rośnie trochę lepiej na stanowisku słonecznym.
 • forsycja – krzew z rodziny oliwkowatych, o intensywnie żółtych kwiatach. Jest idealna do formowania lub żywopłotu. Preferuje stanowiska słoneczne/półcieniste.

Zawsze przy wyborze roślin do ogrodu kierujmy się wielkością działki. Jeśli jest ona mała lub chcemy zaprojektować mały ogród, na przykład przy zabudowie szeregowej, wybierajmy odmiany miniaturowe krzewów i drzew lub takie, rosnące bardzo wolno i lubiące przycinanie. Pamiętajcie, nawet przy bardzo małych wnętrzach ogrodowych nie musimy ograniczać się tylko do kwiatów! 🙂

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *