fbpx
Loading...

Blog

Projekt liczenia motyli

Zaczyna się sezon letni, a wraz z nim startuje nasz coroczny projekt liczenia motyli!

Pewnie wielu z Was zna ten projekt, prowadzimy go co roku, w okresie wakacyjnym już od 2 lat. Przypominamy jednak informacje o projekcie, abyście mogli wziąć w nim udział także w tym roku.

Projekt liczenia motyli trwa 2 miesiące (lipiec i sierpień). Jest całkowicie bezpłatny, a dzięki udziałowi w nim możecie zrobić coś dobrego dla środowiska i tych przepięknych stworzeń jakimi są motyle.

Chętne osoby powinny w słoneczny, bezwietrzny dzień wyjść do ogrodu, na łąkę lub polanę i policzyć motyle jakie tam zauważy (z podziałem na gatunki). Bardzo pomocna przy tym może być stworzona przez nas kartka z rysunkami najpopularniejszych gatunków naszych rodzimych motyli. Można ją pobrać na dole tego postu.

Jednorazowe liczenie zajmuje około 15 minut, ważne jest by za każdym razem liczyć motyle przez taki sam czas i zanotować dzień oraz miejsce liczenia (miejscowość, ogród/polana/łąka).

Swoje obserwacje przesyłajcie na adres email: kontakt@magdalenamarkiewicz.com

Po co liczyć motyle?

Stworzenia te bardzo szybko reagują na zmiany zachodzące w środowisku. Brak obecności motyla na siedliskach, w których wcześniej występował jest ostrzeżeniem o pogorszeniu się stanu środowiska. Dzięki obserwacjom możemy przewidzieć jego pogorszenie się. Liczenie motyli pomaga też zidentyfikować zmiany w ich liczebności. Możemy łatwiej zaplanować w jaki sposób chronić motyle przed wyginięciem.

W ciągu jednego lata można wykonać wiele takich zliczeń. Zachęcamy wszystkich pasjonatów przyrody do pomocy. Nie bądź obojętny na zmiany jakie zachodzą w środowisku naturalnym i przyłącz się do naszej akcji. 🙂

Aby pobrać kartę, kliknij prawym przyciskiem myszy na obraz, a następnie “Zapisz grafikę jako…”

O tym jak pomagamy motylom, możesz przeczytać i posłuchać tutaj: http://www.ogrodymarkiewicz.pl/motyle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *