fbpx
Loading...

Blog

Pielęgnacja drzew i krzewów owocowych zimą

Koniec zimy to pora pierwszego cięcia drzew i krzewów, a także innych zabiegów, które mają na celu ich pielęgnację. Z tego postu dowiesz się, jak powinna wyglądać pielęgnacja drzew i krzewów owocowych zimą.

Przycinanie

Drzewa i krzewy owocowe przycinamy, aby lepiej rosły, bujniej kwitły i dobrze owocowały w sezonie. Podczas cięcia usuwamy uschnięte, przemrożone, chore i połamane gałęzie oraz takie, które nadmiernie zagęszczają koronę.

Odpowiedni czas na przycinanie drzew i krzewów owocowych to luty – czyli czas pełnego uśpienia roślin owocowych. Rośliny te przycinamy, gdy minie ryzyko wystąpienia dużych mrozów. Z cięciem bardziej wrażliwych gatunków warto poczekać natomiast do wiosny.

Jak tniemy drzewa i krzewy owocowe?

Przy okazji cięć pielęgnacyjnych warto nadać koronie młodych egzemplarzy odpowiedni kształt. Drzewa owocowe, aby wykształcić dorodne owoce powinny mieć rozłożyste, ażurowo rozpostarte gałęzie. Dopiero wtedy w marcu i kwietniu obficie pojawią się na nich pąki kwiatowe.

Starsze okazy nie wymagają już tak starannego formowania. Zazwyczaj późną zimą wystarczy usunąć długie jednoroczne pędy zwane popularnie “dziczkami”.

O tej porze roku powinniśmy wykonać również tzw. cięcie sanitarne. Polega to na usunięciu wszystkich nadłamanych, odartych z kory, krzyżujących się pędów, które podczas wiatru nadmiernie ocierają się o siebie, powodując uszkodzenia kory.

Jeżeli chodzi o krzewy owocowe, podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym wykonywanym podczas zimowego cięcia jest prześwietlanie krzewów. Polega ono na usunięciu wszystkich zbędnych pędów, które za bardzo zagęszczają koronę, rosną “do środka” i sprawiają, że do wnętrza krzewu dociera za mało światła.

Jeżeli chcesz zagłębić się w temat zimowego przycinania drzewek, polecamy zajrzeć do ekspertek w tej dziedzinie – Alicji i Lucyny, które stworzyły praktyczny poradnik, dzięki któremu nauczysz się ciąć rośliny owocowe. Link tutaj: @twoj.ogrodnik

Krzewy owocowe, które warto przyciąć zimą: agrest, borówka wysoka, jagoda kamczacka, porzeczka

Drzewa, które przycinamy zimą: jabłoń, grusza, śliwa, leszczyna

Sprawdzenie stanu wybielonych drzew

Bielenie drzew owocowych wykonuje się, by zminimalizować uszkodzenia pni, spowodowane mrozem. Bielenie pni ogranicza także nagrzewanie drzew od promieni słońca, dzięki czemu zapobiega przedwczesnemu rozpoczęciu wegetacji w czasie łagodnej zimy. Drzewa bielimy od grudnia, nawet do początku marca. Zawsze przed nastaniem zimy, a nie po jej zakończeniu.

Kolejną ważną kwestią, którą warto zainteresować się późną zimą, a więc teraz – luty/marzec, jest sprawdzenie, czy z wybielonych pni drzewek owocowych nie zeszło wapno. Luty to idealny moment na dokonanie tego. Jeśli zauważysz, że opady zmyły ochronną warstwę wapna, powtórz zabieg bielenia drzew.

Usunięcie mumii

Ostatnim zabiegiem pielęgnacyjnym, o którym warto pamiętać w okresie luty/marzec jest usunięcie tak zwanych mumii. „Mumie” to zasuszone owoce, wiszące na drzewach owocowych. Zimują na nich grzyby i pleśnie, których zarodniki mogą zainfekować wiosną zawiązki owoców.

Podczas zimowych odwiedzin na działce przyglądajmy się uważnie koronom drzew owocowych, szczególnie jabłoni i śliw, pod względem obecności na nich mumii.

Wszystkie mumie należy usunąć z drzew a następnie głęboko zakopać. Zwracajmy też uwagę na mumie leżące już pod drzewami. Te trudniej jest zauważyć, ale powinniśmy je także usuwać,  ponieważ stanowią takie samo zagrożenie jak mumie pozostające jeszcze na drzewach.

Porada feng shui

– planując rozmieszczenie drzew i krzewów w ogrodzie, pamiętaj o zapewnieniu swobodnego przepływu energii chi

– idealne miejsce na sad to obszar wschodni ogrodu (strefa rodziny)

uschnięte owoce na drzewach to negatywna energia sha chi – należy się ich jak najszybciej pozbywać

Jeśli jesteś zainteresowany tematyką feng shui, kliknij tutaj: Konsultacje FS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *