fbpx
Loading...

Blog

Jak dobrze zaplanować zakup roślin na przyszły sezon.

Kupowanie roślin do naszego ogrodu zawsze powinno być dobrze przemyślaną decyzją, dużo osób w okresie zimowym zmaga się więc z pytaniem – jak dobrze zaplanować zakup roślin na przyszły sezon.
Z pewnością nie jest to proste zadanie, jednak w dzisiejszym poście postaram się rozjaśnić ten problem i pomóc Wam dobrze zaplanować roślinne zakupy.

Dlaczego warto myśleć o tym już teraz, a nie wiosną?

Wiosna to ten okres, gdy sadzimy rośliny i wysiewamy nasiona. Nie każdy ma wtedy czas na przemyślenie jakich roślin potrzebuje, co chciałby zmienić w ogrodzie, czym zastąpić puste miejsca. Kupuje więc rośliny na szybko. Jedzie do sklepu stacjonarnego, albo wertuje strony internetowe w poszukiwaniu roślin. Często spotyka się wtedy ze smutną rzeczywistością… Ale jak to nie ma roślin, które chciałem zasadzić?
Z początkiem sezonu wiosennego w szkółkach roślin i sklepach wybucha istne szaleństwo zakupów. Okazuje się wtedy się, że nasze wymarzone róże zostały wykupione, a z rododendronów została jedna marna sztuka.
Warto więc o zakupach roślin pomyśleć już przed wiosną. A jaki czas jest lepszy na planowanie niż zima?
Zacznijmy rozglądać się za nasionami, nawozami i roślinami już teraz!

Pamiętaj, spontaniczne zakupy cieszą zaraz po zakupie, ale nie są najlepsze dla naszego ogrodu.

Aby dobrze zaplanować zakup roślin na przyszły sezon, warto zaopatrzyć się w foldery szkółek roślin, magazyny czy katalogi, by móc czerpać z nich inspiracje.

Ważne punkty, na które trzeba zwracać uwagę przy wyborze roślin do naszego ogrodu:

  • styl ogrodu (przeglądając katalogi, zaznaczajmy sobie rośliny, które będą wpisywały się w charakter naszego ogrodu, które będą współgrały estetycznie z innymi, już zasadzonymi)
  • strefa klimatyczna (ważne by nie kupować zbyt wielu roślin, które są wrażliwe na niskie temperatury, by nie okrywać całego ogrodu na zimę)
  • nasłonecznienie (jeśli mamy pustą przestrzeń w nasłonecznionej części ogrodu, a w cienistej nie ma miejsca na nowe rośliny, nie kupujmy na siłę roślin cieniolubnych, nastawmy się raczej na te lubiące słońce)
  • rodzaj gleby (bardzo istotny czynnik, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy kupnie nowych roślin)
  • pory roku (jeśli zależy Ci na ogrodzie ozdobnym konkretnie wiosną, latem lub jesienią, kup rośliny, które kwitną w tym okresie. Jeśli chcesz mieć ogród piękny przez cały rok, zastanów się nad kupnem roślin zimozielonych)

Pamiętaj też, że kluczowym aspektem, który powinieneś wziąć pod uwagę przy planowaniu zakupów roślin na przyszły sezon jest kolorystyka ogrodu. Wszystkie rośliny powinny tworzyć malowniczą kompozycję i współgrać z otoczeniem.
Urozmaicić krajobraz ogrodu pozwolą nam drzewa i krzewy o fantazyjnych kształtach (wierzba babilońska “Tortuosa” czy drzewka bonsai lub cięte tuje). Jeśli nie masz ich w swoim ogrodzie, warto zastanowić się, gdzie by się wkomponowały.

Zimą warto kupić już cebulki roślin i nasiona, by wiosną mieć ten problem z głowy i dokupić ewentualne braki. Z zakupem roślin rozwiniętych warto poczekać do wiosny, ale już teraz należy zrobić rozeznanie, co gdzie kupimy. Jeśli zdecydujemy się na szkółkę roślin, możemy zadzwonić i złożyć zamówienie na rośliny na wiosnę.
Ze sklepami ogrodniczymi i stronami internetowymi będzie ciężej. Nie możemy tam zrobić zamówienia na “za 3 miesiące”. Dlatego warto przejrzeć ich ofertę i pozaznaczać w katalogach co będzie nas interesowało, tak, by wiosną jak najszybciej móc zrobić potrzebne zakupy i nie zgubić się wśród kupujących, niezdecydowanych ogrodników.

Tak więc do dzieła! Katalogi w dłoń i planujmy nowe rabaty!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *