fbpx
Loading...

Blog

Podlewanie roślin zimozielonych na zimę

W czasie mrozów ziemia jest zmarznięta, rośliny nie mogą pobierać wody korzeniami, dlatego bardzo ważne jest podlewanie roślin zimozielonych przed zimą. W przeciwieństwie do roślin zrzucających liście na jesień, rośliny zimozielone pobierają wodę przez cały rok, także zimą. Solidne ich podlanie przed nastaniem mrozów jest niezwykle istotne. Zapewni im dobre nawodnienie w tym ciężkim okresie. Nie będziemy musieli martwić się o niedobór wody. Starczy jej do odwilży, podczas której rośliny rosnące w gruncie pobiorą wodę z roztopionego śniegu.

Podlewanie roślin zimozielonych przed zimą jest szczególnie ważne, gdy jesień jest sucha i słoneczna, a zima mroźna. Rośliny zimozielone najlepiej podlewać od końca października raz na tydzień/dwa tygodnie. Gdy przez kilka dni temperatura będzie ujemna przestajemy podlewać rośliny, by ich nie zmrozić.

Rośliny rosnące w pojemnikach potrzebują nieco więcej opieki. Powinno się je podlewać także zimą, ponieważ w donicach rzadko utrzymuje się śnieg, który mógłby po roztopieniu zasilić je wodą. Należy pamiętać, by woda używana do podlewania była zimna (1-5*C). Zmniejszamy tym szansę na doznanie szoku termicznego przez rośliny. Rośliny w pojemnikach podlewamy kilka razy w trakcie zimy (2-3 razy będzie optymalnie).

Jakie rośliny są najbardziej wrażliwe na brak wody zimą?

  • wszystkie rosnące w donicach i pojemnikach
  • tuje
  • cyprysy
  • jałowce
  • bukszpany
  • ostrokrzewy
  • azalie
  • różaneczniki

Czasem po zimie rośliny mają niezdrowy wygląd, a liście np. różaneczników są pozwijane. Jest to oznaka niedostatecznego nawodnienia. Takie rośliny należy po zimie jak najszybciej podlać, aby mogły się zregenerować.

Pamiętajmy o tym, że dobre nawodnienie i zastosowanie nawozów na jesień powoduje, że rośliny będą bardziej odporne na mróz i ciężkie warunki panujące zimą. Jeżeli chcemy, aby nasze rośliny przetrwały zimę, nie zapominajmy o odpowiednim ich nawodnieniu późną jesienią.

UWAGA! Nie podlewajmy przed zimą roślin zrzucających liście. Może to przypadkowo przedłużyć ich okres wegetacji i sprawić, że przemarzną podczas pierwszych mrozów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *