fbpx
Loading...

Blog

Jak zaaranżować przedogródek?

Ciekawa aranżacja przedogródka (ogrodu frontowego) jest bardzo ważną kwestią, jeśli chcemy by odwiedzający nas goście zapamiętali nasz ogród jako coś pięknego. Przedogródek pełni przecież funkcję reprezentacyjną i można powiedzieć, że stanowi “wizytówkę” naszego ogrodu. Aranżacja takiego wnętrza powinna być stworzona z głową, tak, aby wnętrze było spójne z całym ogrodem i jednocześnie zachwycało. W tym miejscu nie da się ukryć niedoskonałości, dlatego tak ważna jest dobra aranżacja przedogródka.

Jak zatem zabrać się za projekt naszego wymarzonego przedogródka?

Zanim zaczniemy projektować swój przedogródek musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim na:

  • wielkość naszego przedogródka
  • typ podłoża
  • styl, w jakim urządzony jest ogród
  • budżet, jaki jesteśmy gotowi przeznaczyć na realizację projektu

W przedogródku tak samo jak w dalszej części ogrodu mogą znaleźć się takie elementy jak ścieżki, roślinność, oświetlenie czy dekoracje.

Podstawowe zasady aranżacji przedogródka

Ścieżka

Układ ścieżki powinien być przemyślany, nie powinna ona meandrować pośród rabat czy trawnika, ani ciągnąć się w nieskończoność. Ma ona zapewnić szybki sposób dotarcia do drzwi wejściowych. Najlepiej, gdyby szerokość ścieżki pozwalała na swobodne wyminięcie się dwóch osób. Nawierzchnia powinna być solidna i równa, tak, aby do domu mogły dotrzeć także osoby na wózku. Materiał z jakiego będzie wykonana ścieżka nie powinien się gryźć z charakterem przedogródka oraz całego ogrodu. Pamiętajmy także o właściwym zaplanowaniu spadków, które będą umożliwiać odpływ wody deszczowej.

Oświetlenie

Jest bardzo istotnym elementem. Powinno być zlokalizowane tak, aby ścieżka do domu była dobrze widoczna po zmroku. Jeśli planujemy wyróżnić również atrakcyjne elementy roślinne, zadbajmy o to, aby najjaśniejsze światło znajdowało się jednak wzdłuż ścieżki i przy wejściu do domu. Rośliny możemy oświetlić nieco mniej jasnym światłem, tak, żeby nie wprowadzać chaosu i zamieszania oraz nie utrudniać gościom dotarcia po zmroku do drzwi wejściowych czy furtki.

Roślinność

Rośliny w przedogródku powinny być atrakcyjne, zachęcające i przede wszystkim dobrze wypielęgnowane. Jeżeli nie mamy zbyt wiele czasu na pielęgnację ogrodu, warto postawić na takie gatunki, które wyglądają atrakcyjnie nawet przy rzadkiej pielęgnacji.

Tak jak przy każdym wnętrzu warto kierować się zasadą umiaru. Przedogródek powinien być atrakcyjny, ale nie chaotyczny. Do przedogródka dobrze jest wybrać rośliny ze sprawdzonej grupy, to znaczy takie, których wymagania znamy i dobrze rosną pod naszą ręką. Warto jest zastosować roślinność atrakcyjną przez cały rok, aby nasz przedogródek zachwycał także w zimowych miesiącach. Dobry sposób na aranżację przedogródka to połączenie roślin zimozielonych z kwitnącymi i zmieniającymi się w ciągu roku bylinami i roślinami liściastymi.

Podobnie jak przy reszcie ogrodu istotny jest dobór roślin do typu podłoża, a także ich preferencji co do ekspozycji na światło słoneczne.

Przy doborze roślin na stanowiska nasłonecznione lub zacienione może Wam pomóc poniższa tabela (możecie ją pobrać klikając w link):
Propozycje doboru gatunkowego roślin
Mówiliśmy też o tym podczas Ogrodniczego Kwadransa. Link do filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=ZEOff2SCpOc&

Przy samym wejściu do domu bardzo dobrze sprawdzą się rośliny w donicach, ustawione na przykład na schodach. Mogą to być rośliny jednoroczne, zmieniające się w zależności od sezonu, np. bratki na wiosnę, pelargonie latem, czy wrzosy jesienią. W każdej porze roku dobrze w donicach prezentować się będą także bukszpany, cisy oraz mniejsze iglaki.

Jeśli chodzi o ścieżkę, możemy wzdłuż niej posadzić na przykład rząd bukszpanów, które będziemy formować według naszych preferencji. Stworzą one ciekawe odgrodzenie ścieżki od trawnika czy rabaty. Należy też pamiętać, aby w pobliżu ścieżki nie sadzić roślin zbyt bujnie się rozrastających. Wejście i ścieżka zamaskowane przez wysokie krzewy wyglądają nieestetycznie i są mało funkcjonalne.

Dekoracje i kamuflaż urządzeń

Elementy dekoracyjne stanowią także dość istotną kwestię przy projektowaniu przedogródka. Dodają one “smaczku” wnętrzu i pokazują charakter ogrodu, a także ogrodnika. Ciekawym pomysłem może być umieszczenie na drzwiach wejściowych lub furtce wieńca splecionego z gałęzi na przykład wierzby, który w zależności od sezonu będzie udekorowany w inny sposób (Na święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc, na wiosnę czy latem). Taki wieniec stanowić będzie unikalny dodatek, który z pewnością każdy z naszych gości zauważy.

W przedogródkach bardzo często musimy także umieścić urządzenia takie jak liczniki elektryczne czy zbiorniki na śmieci. Warto więc postarać się o ich dobre zakamuflowanie. Przestrzeń przeznaczoną na śmietniki możemy zamaskować na przykład gęstym pnączem, natomiast skrzynkę elektryczną możemy ukryć w murowanym, estetycznym ogrodzeniu.

Jeśli z naszego przedogródka przejść można do ogrodu, dobrze będzie, gdy choć trochę zaznaczymy granicę. Między przedogródkiem, a ogrodem możemy postawić płotek i posadzić przed nim pnące róże, które nadadzą mu z pewnością malowniczości.

Jak widzicie, aranżacja przedogródka nie jest sprawą prostą, wymaga ona kreatywności i poczucia estetyki. Każdy chciałby przecież, aby jego “wizytówka” jaką jest przedogródek była dopracowana z dbałością o każdy szczegół. Mam jednak nadzieję, że te kilka pomysłów pomoże Wam w aranżacji przedogródków i choć trochę Was zainspiruje.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat projektowania przedogródka, zapraszam Was serdecznie na bezpłatny Webinar, który odbędzie się 27.02 (czwartek) o godzinie 20:00. Link do zapisu: https://www.magdalenamarkiewicz.com/zapis-na-webinar/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *