fbpx
Loading...

Blog

Sposoby na zaaranżowanie miejsca w pobliżu iglaków – aranżacja rabaty.

Wiele osób posiadających iglaki w swoich ogrodach lub bezpośrednio obok ogrodzenia nie wie co zrobić w miejscem wokół nich. Pozostawia iglaki same sobie, a rabaty tworzy z dala od nich. Powód tego często jest po prostu taki, że nie wiemy jak powinna wyglądać dobra aranżacja rabaty w pobliżu iglaków. Dzisiaj postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości i udowodnić, że rabata w bezpośrednim sąsiedztwie iglaków może dobrze wyglądać i przede wszystkim przetrwać wiele lat.

Co możemy posadzić na granicy działki gdy za naszym ogrodzeniem rośnie rządek tuj?

Bardzo często, wprowadzając się do nowego domu możemy spotkać się z takim problemem. Stajemy się posiadaczami niezaaranżowanej działki, a sąsiad ze swojej strony posadził szpaler tuj. Wielu początkujących ogrodników pewnie by się załamało i pozostawiło wszystko takim jakie jest. Widok gołego ogrodzenia i ściany tuj za nim nie jest bynajmniej zbyt przyjemnym widokiem. Można jednak przekształcić to w atut. Zastanówmy się co możemy z tym fantem zrobić.

Naturalna zielona ściana to idealne tło dla rabaty. Do zielonych tuj pasować będzie większość kolorów więc nie musimy się za bardzo martwić o dobór kolorystyki roślin.

Zacznijmy od tego, że tuje wytwarzają środowisko zakwaszone i dają dużo cienia (w zależności czy cień pada na naszą stronę ogrodu czy na sąsiada, należy mieć to na uwadze). Warto pomyśleć o roślinach które lubią takie środowisko.

 • Dobrym pomysłem na początek tworzenia rabaty są hortensje. Ich główna zaleta – szeroka gama kolorystyczna (różowy, fioletowy, biały, niebieski). Możemy dobrać kolor hortensji w zależności od własnych upodobań, bo jak już wspomniałam wcześniej, z zielenią tuj żaden kolor nie powinien się gryźć. Większość hortensji lubi półcień i cień. Hortensje bukietowe i drzewiaste lubią natomiast dość duże nasłonecznienie (można je posadzić jeśli cień tuj nie pada na naszą działkę). Te rośliny lubią w dodatku środowisko kwasowe, będą więc idealnym kompanem dla tuj.
 • Na rabacie, dla której tło tworzy szpaler tuj można również posadzić rododendrony i azalie. Te rośliny dostaniemy w wielu wariantach kolorystycznych i będziemy mogli dopasować je do stylu ogrodu. Pamiętajmy jednak, aby rabata była spójna kolorystycznie, by nie było na niej chaosu. Maksymalnie 3-4 kolory.
 • W towarzystwie tuj dobrze będą wyglądać także niskie magnolie (stanowisko kwaśne i osłonięte od wiatru będzie idealne dla magnolii).

Jeżeli rabata usytuowana będzie bardziej w cieniu, warto zastosować rośliny w kolorze białym. Połączenie zieleni i bieli daje efekt świeżości i rozświetla nam całe wnętrze.

Mając już główne rośliny na naszej rabacie możemy pomyśleć o tak zwanych „wypełniaczach rabaty”. Będą to rośliny niskie, które przykryją nam nieco podłoże i sprawią, że rabata będzie bardziej spójna.
Funkie i paprocie świetnie sprawdzą się w aranżacji z tujami. Nie potrzebują one dużo słońca, więc możemy posadzić je w zacienionym miejscu. Jako iglaki idealnie pasować będą do tuj niskie kosodrzewiny. Zimą tworzyć będą szkielet rabaty i rabata nie będzie nudna. Zamiast kosodrzewiny można zastosować także ostrokrzewy.

Warto zadbać o to, by rabata była atrakcyjna przez 4 pory roku. O ile latem większość roślin jest atrakcyjna, przed zimą zabezpieczymy się atrakcyjnymi iglakami, należy pomyśleć jeszcze o wiośnie i jesieni. Wiosną rabatę zdobić mogą wrzośce i rośliny cebulowe (sadzimy je już jesienią!). Do założeń jesiennych przy tujach świetnie sprawdzą się wrzosy. Dzięki zadbaniu o odpowiedni dobór roślin na naszą rabatę, wydłużymy okres jej atrakcyjności.

Aranżacja rabaty pod świerkami

Nasadzenia pod świerkami i w ich okolicy także mogą stanowić wyzwanie dla ogrodnika. Warto jednak zadbać o przestrzeń pod świerkami, aby takie miejsca także tętniły życiem i barwami, nie były tylko nudnym ogołoconym placem.

Przez to, że świerki mają płytkie systemy korzeniowe, osuszają one glebę. Dodatkowo gęste gałęzie zatrzymują wodę opadową. Nie brzmi to jak najlepsze miejsce na rabatę, jednak dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu rabaty możemy sobie z tymi niedogodnościami poradzić. Dobór roślin do nasadzeń pod świerkami musi być precyzyjny. Wbrew pozorom wybór roślin, które dobrze znoszą ekstremalne warunki jest spory. Wiele gatunków, dla których susza i cień nie będą stanowiły problemu, można z powodzeniem łączyć w całkiem ładne kompozycje.

 • Głównym punktem takiej rabaty mogą być oczywiście byliny, krzewy liściaste (berberys, irga, mahonia) czy iglaste (jałowiec, karłowe odmiany świerku) oraz rośliny wrzosowate o niskich wymaganiach glebowych, świetlnych i wilgotnościowych.

Do sadzenia pod i w okolicy świerków poleca się rośliny o płytkim systemie korzeniowym, nie posiadające specjalnych preferencji odnośnie pH gleby. Warto także podglądać naturę i wzorować się na leśnym poszyciu w trakcie dobierania gatunków na rabatę.

 • Wśród roślin polecanych do sadzenia pod świerkami mogą znaleźć się konwalie majowe i bodziszki. Ich ozdobne kwiaty nadadzą koloru szarym miejscom, a zapach będzie dodatkowym atutem. Rośliny te są odporne na nasze warunki klimatyczne. Oprócz roślin kwitnących warto postawić na gatunki o ozdobnych liściach. Tak samo jak w przypadku tuj, przy świerkach dobrze sprawdzą się funkie.
 • Wokół wyżej wymienionych roślin możemy także posadzić rośliny okrywowe, preferujące stanowiska cieniste, np. dąbrówki, fiołki, gajowce czy miodunki). Będą one fajnym elementem spajającym rabatę. Tutaj także należy pamiętać o zachowaniu umiaru w kolorystyce!

Jak widzicie, nie takie iglaki straszne jak je malują! W ich otoczeniu można stworzyć całkiem ładne rabaty, a same iglaki będą świetnym tłem dla naszych fantazyjnych założeń roślinnych. Jeśli zaciekawiła Was aranżacja rabaty lub chcielibyście zdobyć nieco więcej wiedzy na ten temat, zachęcam do zapoznania się z naszym nowym E-bookiem “Aranżacja rabaty bylinowej”. Więcej o E-booku dowiecie się tutaj: https://www.magdalenamarkiewicz.com/e-book-arb-prezentacja/
Comments

 • Ogrodolandia
  20 listopada 2020

  Bardzo interesujący wpis 🙂 Zdecydowanie ułatwi w aranżacji przestrzeni. Pozdrawiamy

 • Ewa Szambelańczyk
  22 lipca 2021

  Zmagam się z utworzeniem rabaty na tle świerków serbskich od strony południowej. Korzenie tych drzew są trudne do usunięcia, mocno splątane idą pod trawą. Do usunięcia trawy i korzeni nie wystarczy tylko łopata, ale przede wszystkim siekiera i silne ręce mojego męża. Posadziliśmy już hortensje bukietowe, obawiam się jednak, że korzenie tych świerków ponownie wrosną do posadzonych roślin w bogatej ziemi. Mamy automatyczne podlewanie. Proszę o poradę. Pozdrawiam. Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *