fbpx
Loading...

Blog

Warzywnik krok po kroku

W każdym ogrodzie, niezależnie od jego wielkości, warto wydzielić część przeznaczoną na założenie warzywnika. Dostęp do świeżych i zdrowych warzyw na wyciągnięcie ręki jest naprawdę świetną sprawą. Jak zaplanować warzywnik oraz jak o niego dbać? Oto nasze porady – warzywnik krok po kroku!

Kroki, od których należy zacząć

 • Dobre usytuowanie – z dala od drogi
  Decydując się na warzywnik, chcemy przecież, aby nasze warzywa i zioła były zdrowe, niezanieczyszczone. Zadbajmy o to, aby nasz warzywnik znajdował się z dala od drogi. Spaliny samochodów powodują odkładanie się toksyn w roślinach, a tego z pewnością chcemy uniknąć! Jeżeli nie mamy możliwości usytuowania warzywnika w innym miejscu niż w pobliżu drogi, odgródźmy go chociaż tunelem foliowym, szklarnią lub żywopłotem.
  Nasz warzywnik warto umieścić w pobliżu domu, aby mieć szybki dostęp do plonów, a także by w jego obrębie znajdowało się źródło wody. Dzięki temu, nie trzeba będzie zbyt daleko nosić ciężkich konewek z wodą.
 • Dobrze nasłonecznione miejsce, osłonięte od wiatru
  Większość warzyw i ziół zdecydowanie lubi słońce. Na stanowisku nasłonecznionym rośnie szybciej i nabiera intensywniejszego smaku, a także kumuluje w sobie więcej witamin i minerałów.
  Są oczywiście rośliny, które poradzą sobie w półcieniu/cieniu lub nawet wolą takie stanowisko. Jeśli więc wasze wyznaczone na warzywnik miejsce jest lekko zacienione, nie ma się czym przejmować. W cieniu i półcieniu dobrze sobie poradzą:
  – mięta
  – sałata
  – lubczyk
  – jarmuż
  – seler naciowy
  – koperek
  Rośliny lubiące trochę cienia można posadzić po cienistej stronie roślin pnących, np. fasoli.
  Warto jednak pamiętać, że niezależnie od nasłonecznienia, wszystkie warzywa i zioła lubią miejsca osłonięte od wiatru, zadbajmy więc i o to, by raczej nie planować warzywnika w miejscu szczególnie narażonym na wiatr.

Dobrą, naturalną osłonę przed wiatrem dla warzywnika może stanowić żywopłot.

 • Teren płaski i ogrodzony od zwierząt
  Miejsce, na którym ma powstać nasz warzywnik powinno być dobrze wyrównane, tak aby w żadnym miejscu nie gromadziło się zbyt dużo wody, ani ziemia nie była stale sucha.
  Zadbajmy też o to, aby w miarę możliwości nasz warzywnik był ogrodzony od zwierząt. Nie chcemy przecież, żeby nasze plony były podeptane, ani ogródek cały przekopany w nieodpowiednich miejscach 😉
 • Żyzna gleba, odpowiedni odczyn pH
  Przed planowaniem warzywnika warto sprawdzić, jaki odczyn ma gleba w naszym ogrodzie. Najczęściej najlepszą glebą okazuje się ta, o pH lekko kwaśnym lub zasadowym (6-6,5pH). Zdarzają się jednak warzywa, które lubią glebę o odczynie 5,0 pH czy 7,0 pH. Warto więc zainteresować się tym tematem, aby odczyn gleby nie wpływał źle na uprawę naszych roślin.
  W kwaśnej glebie najlepiej rosną pomidory i papryka.
  Odczyn lekko kwaśny będzie odpowiedni m.in. dla:
  – buraków ćwikłowych, kapusty, brukselki, marchwi, pora, rzodkiewki, sałaty, szpinaku.
  Gleba o pH zasadowym najlepiej się sprawdzi przy uprawie ogórków.
  W przypadku roślin, na które kwaśna ziemia wpływa źle, należy wzbogacić ziemię o nawóz z zawartością wapna. Zabieg ten można przeprowadzać raz na 3 lata, najlepiej jesienią. Należy jednak pamiętać o roślinach, które wolą odczyn kwaśny gleby. Posadźmy je w innym miejscu, lub nie dodawajmy nawozu z wapnem w pobliżu tych roślin.

Oprócz tych podstawowych kroków, od których należy zacząć planowanie warzywnika, warto także skupić się na kilku zasadach dobrej aranżacji takiego miejsca.

Jeżeli mamy stosunkowo mały ogród, starajmy się komponować razem rośliny rosnące szybko, z tymi, które rosną wolniej. Dla przykładu obok wolno rosnącej fasoli można kilkukrotnie wysiać szybko rosnącą rzodkiewkę lub letnią odmianę szpinaku.
Szybko kiełkująca rzodkiewka wskaże przebieg rzędów co ułatwi usuwanie chwastów z międzyrzędzi. Dodatkowo, rzodkiewkę zbierzemy zanim inne warzywa zaczną się rozrastać. Dzięki temu optymalnie wykorzystamy powierzchnię grządki.
Szybko rosnące warzywa (np. sałatę, koper) warto wysiewać sukcesywnie, co tydzień, dzięki temu po niedługim czasie będziemy mogli zbierać świeże plony kolejno dorastających roślin.

Aby uniknąć pustych miejsc, które szybko zajmą chwasty, warto zaplanować następstwo nasadzeń. Po sałacie, rzodkiewce, kalarepie czy szpinaku można posadzić lucernę, która później nada się na naturalny nawóz. Po jej zbiorze można będzie posadzić ciepłolubne pomidory, ogórki czy paprykę.

Warto także wydzielić w warzywniku stałe miejsce dla wieloletnich warzyw (rabarbar, szczypiorek, zioła, szczaw).

Przy planowaniu oraz tworzeniu warzywnika warto zapoznać się z terminami: płodozmian oraz uprawa współrzędna. Posty o tej tematyce pojawiły się już kiedyś na naszym blogu, dlatego też, nie będziemy powielać tych tematów, linki do wspomnianych postów:
https://www.magdalenamarkiewicz.com/blog/zasada-plodozmianu/
https://www.magdalenamarkiewicz.com/blog/uprawa-wspolrzedna/

Ciekawostka – rabata lazaniowa

Oprócz tradycyjnych rabat, ciekawym rozwiązaniem są rabaty wzniesione, tworzone w skrzyniach. Jest to trend, który przywędrował do nas z zachodu, bardzo praktyczny oraz inspirujący.
Jedną z odmian rabat wzniesionych jest tak zwana “rabata lazaniowa”. Jest to wzniesiona rabata w skrzyni, której wnętrze stanowią ekologiczne warstwy. Na rysunku przedstawiony jest przykładowy układ takiej rabaty.

Układając na sobie kolejno warstwy naturalnych nawozów dla warzyw, uzyskujemy organiczne podłoże, które będzie źródłem wielu mikroelementów dla naszych warzyw, pozwoli im zdrowo rosnąć i będzie ciekawym „eko” elementem naszego ogrodu.

Należy pamiętać, że żywotność takiej rabaty to 2-4 lat. Po tym czasie powinniśmy wykonać rabatę od nowa, gdyż warstwy będą już wyjałowione.

Więcej o poszczególnych warstwach oraz o całej koncepcji “rabaty lazaniowej” dowiecie się z filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=49JtK9DirMY

W tym miesiącu na naszych social mediach (Facebook, Instagram i Youtube) regularnie pojawiają się materiały związane z tematem warzywnika. Jeśli więc zainteresował Cię ten temat, serdecznie zachęcamy do odwiedzenia naszych profili.
Link do Instagrama, na którym codziennie pojawiają się posty związane z ogrodem (a w tym tygodniu szczególnie z warzywnikiem): https://www.instagram.com/magdalenamarkiewicz_com/

Comments

 • Ogarnij Ogród
  11 października 2021

  Rabata lazaniowa…Takiej nazwy uprawy skrzyniowej nie znałam. Człowiek wciąż się czegoś uczy. Bardzo ciekawy artykuł. Pozdrawiam serdecznie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *