fbpx
Loading...

Blog

Ogród na skarpie. Jak go założyć i jakie rośliny nadają się na skarpę?

Chciałbym założyć ogród na skarpie.
Mam piękny ogród i niewykorzystaną skarpę.
Mam skarpę i nie wiem jak się za nią zabrać.

To najczęstsze stwierdzenia początkujących ogrodników lub osób, które właśnie zakładają nowy ogród.

Wiadomo, najłatwiejsze do aranżacji są tereny płaskie. Rośliny lubiące cień posadzimy w cieniu, tym lubiącym kwaśną glebę nasypiemy jej, rośliny lubiące słońce wystawimy na ekspozycję słoneczną i w większości przypadków wszystko powinno być ok. Na płaskich terenach rzadziej niż na tych pofałdowanych pojawiają się problemy erozji pod wpływem wiatru, deszczu, mrozu czy słońca. Dlatego skarpy są postrzegane jako prawdziwe wyzwanie wśród ogrodników, czy architektów krajobrazu.
Są jednak bardzo efektowne i warto traktować je jako elementy małej architektury, a nie jako przeszkodę.
Dzięki aranżacji ogrodu na skarpie możemy wykorzystać jej walory, wyeksponować najpiękniejsze rośliny, optycznie powiększyć działkę i nadać charakteru ogrodowi.

O czym warto pamiętać?

 • Pamiętajmy o tym, że im wyżej, tym więcej słońca i bardziej suche podłoże. Gdy dobieramy rośliny na naszą rabatę warto wziąć to pod uwagę i w wyższych partiach sadzić mało wymagające rośliny, odporne na okresową suszę.
 • Stromy ogród na skarpie, choć efektowny, łatwo ulegają erozji. Nie będzie z tym problemu, jeśli wybierzemy odpowiedni sposób umocnienia: murek oporowy, gazony. Takie murki czy schodki będą dodatkowo interesującym urozmaiceniem w aranżacji ogrodu.
 • Aranżując ogród na skarpie trzeba wziąć pod uwagę jego nasłonecznienie. Inne rośliny posadzimy w cieniu, a inne w miejscu nasłonecznionym.
 • Należy unikać zakładania trawników na skarpie, ze względu na trudności z koszeniem. Darujmy sobie również stosowanie roślin wymagających skomplikowanej pielęgnacji, gdyż na pochyłym terenie może być to uciążliwe.
 • W miejscu, w którym chcemy posadzić rośliny, ziemię należy przekopać i odchwaścić. Następnie warto użyźnić ziemię nawozem organicznym.


Jakie rośliny sadzić na skarpie?

Podstawą mogą być iglaki. Bardzo dobrze sprawdzają się na skarpach, mają gęste systemy korzeniowe, dzięki czemu wiążą korzeniami glebę, chroniąc przed erozją. Trzeba jednak pamiętać, by nie stosować nadmiernej ilości kolorów i kształtów, żeby ogród nie wyglądał zbyt chaotycznie.
3-4 rodzaje iglaków zdecydowanie wystarczą. Na skarpę idealnie nadadzą się odmiany płożące: kosodrzewina, jałowiec rozesłany, cis pospolity ‘Repandens’.

Jako alternatywa lub uzupełnienie roślin iglastych, szczególnie na nasłonecznionych skarpach świetnie sprawdzają się wrzosowiska. Posadzone w grupach stworzą barwne, ciekawe plamy, a kompozycja “złamana” przez karłowate iglaki będzie zachwycać przez cały rok.

Najbardziej popularne rośliny na skarpę:

Roślinami najczęściej stosowanymi do założeń na skarpach, które dadzą sobie radę w trudniejszych warunkach są:

 • Smagliczka skalna – tworzy gęste, niskie kępki, jest długowieczna i odporna na mróz i suszę. Kwitnie od kwietnia do maja, czasem powtarza kwitnienie we wrześniu, gdy lato było ciepłe. Doskonale czuje się między kamieniami lub na murkach, dlatego poleca się ją na skarpy.
 • Tojeść rozesłana – niewielka roślina okrywowa. Lubi gleby gliniaste, ubogie w składniki mineralne. Jest mrozoodporna, kwitnie od czerwca do sierpnia.
 • Bodziszek czerwony – dobrze rośnie w miejscach suchych i kamienistych, lubi stanowiska półcieniste, kwitnie od maja do września.
 • Berberys – chyba wszyscy go znamy 😉. Roślina bardzo odporna, rośnie prawie w każdych warunkach, przy silnym wietrze czy dużym mrozie da sobie radę, dlatego jest polecany do aranżacji ogrodu na skarpie. Kwitnie od maja do czerwca, jesienią jego owoce stanowią pożywienie dla ptactwa.
 • Karmnik ościsty – wygląda jak mech, może zastępować trawnik, utrzymuje ziemię w miejscu, zapobiega osuwaniu się skarp. Lubi stanowiska słoneczne, chociaż i w cieniu rośnie bardzo dobrze (mniej kwitnie). Nie wymaga koszenia.
 • Pięciornik krzewiasty – gęsty krzew, wymagający słonecznego stanowiska. Jest wytrzymały na suszę, mróz i zanieczyszczenie środowiska oraz bardzo łatwy w uprawie.
 • Szczodrzeniec – krzew kwitnący na żółto, rozrastający się dość szeroko, więc potrzebujący dość sporo miejsca. Kwitnie od maja do czerwca. Polecany na skarpy, gdyż dobrze rośnie na suchych zboczach. Komponuje się z wrzosami, iglakami i rododendronami.


Poniżej mała ściąga, co i gdzie warto posadzić, jeśli chcemy założyć ogród na skarpie.

Jeśli chciałbyś nauczyć się projektowania rabaty, zachęcam do zapisania się na kurs online!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *