fbpx
Loading...

Blog

Wrzesień miesiącem wrzosów. Jak pielęgnować, sadzić i dbać o wrzosy?

Wrzosy nie są roślinami ciężkimi w uprawie. Rosną dość szybko, długo i bardzo obficie kwitną. Są świetną ozdobą ogrodu w okresie, gdy niewiele jest już kwitnących kwiatów.
Jak pielęgnować wrzosy, by zdobiły nasz ogród przez wiele lat?

Sadzenie
Najlepszym czasem na sadzenie wrzosów jest wrzesień. Mamy wtedy pewność, że roślina się przyjmie i będzie miała odpowiednią wilgotność podłoża. Okres sadzenia wrzosów nie jest jednak wyznaczony pod jakimś rygorem, można je sadzić praktycznie przez cały rok z tego względu, że są one sprzedawane w doniczkach i mają dobrze rozwinięty system korzeniowy.
Najlepiej sadzić je w grupach, w odległości około 25cm od siebie. Po posadzeniu obficie podlewamy i przysypujemy warstwą kory, która przeciwdziałać będzie nadmiernemu parowaniu wody i przemarzaniu.
Wrzosy nie lubią zbyt mokrego podłoża, dlatego dobrze rosną na specjalnej ziemi do roślin wrzosowatych lub ziemi wymieszanej z piaskiem. Uwielbiają za to słońce, niewskazane jest sadzenie ich w całkowitym cieniu (choć i tam dadzą sobie radę 😉).
Odpowiednie przygotowanie gleby i pielęgnacja są kluczem do tego, by cieszyć się wrzosami przez wiele lat.

Podlewanie
Wrzosy należy podlewać rzadko, ale obficie. Nie lubią częstego podlewania. W okresach suszy trzeba szczególnie o nich pamiętać, gdyż mają płytki system korzeniowy i łatwo usychają.

Cięcie
Aby wrzosy zdrowo rosły i obficie kwitły, zabieg przycinania powinien być wykonywany co roku. Ważny jest jednak czas, w którym należy to robić. Nie przycinamy wrzosów jesienią! Nieprzycięte pędy i kwiatostany doskonale chronią rośliny przed mrozem. Przycinać należy je dopiero wiosną (przełom marca i kwietnia), poniżej miejsca, z którego wyrastały kwiaty.

Zabezpieczanie na zimę
Chociaż wrzosy są odporne na mróz, nie zaszkodzi okryć wrzosów agrowłókniną. Nie stosujemy liści, słomy czy folii, żeby wrzosy nie pogniły. Prawidłowo pielęgnowane wrzosy wytrzymują spadek temperatury do -30*C. Najgroźniejszy dla wrzosów nie jest mróz, lecz zimne wiatry, susza i mocne zimowe słońce.

Nawożenie wrzosów
Warto kupić sobie nawozy do wrzosów, które mają właściwości zakwaszające glebę. Dobrze sprawdzą się również nawozy do iglaków. Stosujemy je w niewielkich ilościach, 1-2 razy w sezonie. Rośliny będą kwitnąć bujniej, będą zdrowsze i bardziej odporne na choroby.

Teraz trochę teorii na temat tych przepięknych roślin.

Wrzos zwyczajny występuje na terenie niemal całej Europy i przyległych obszarach Azji i Afryki.
Istnieje bardzo dużo odmian wrzosu, różniących się formą wzrostu, barwą kwiatów i liści.
W Polsce wrzos jest pospolity na całym obszarze. Jest przede wszystkim rośliną ozdobną. Stosowany do wyrobu wieńców i suchych bukietów zimowych. Odmiany ozdobne stosowane są między innymi w urządzaniu terenów zielonych w miastach. Grupki wrzosów pięknie komponują się z wyższymi roślinami, szczególnie tymi stanowiącymi do nich kontrast kolorystyczny. Można kombinować z rabatami, gdyż wrzosy są roślinami, które wyjątkowo pasują do większości założeń. Wrzosy sprawdzają się także jako rośliny okrywowe, w ogrodach skalnych. Rosnące w doniczce mogą stanowić przepiękną ozdobę jesienno-zimowego stołu.

A na koniec najczęściej zadawane pytania na temat wrzosów.

 • Czy wrzosy i wrzośce to to samo?
  Nie, obydwa gatunki są niedużymi krzewinkami, jednak wrzosy kwitną od lipca do października, a wrzośce – od końca lutego do kwietnia. Kwiaty wrzosów przypominają kielichy, a listki ustawione są pod kątem do łodygi. Kwiaty wrzośców są bardziej jak dzbanuszki, a listki ustawione prostopadle do pędu przypominają igiełki.
 • Czy to prawda, że wrzosy mogą rosnąć kilkanaście lat w jednym miejscu?
  To zależy. Na naturalnym wrzosowisku tak, wrzosy mogą rosnąć kilkanaście lat. W ogrodzie znacznie krócej, bo 4-5 lat. W doniczkach rzadko kiedy przeżywają zimę.
 • Jakie są zastosowania wrzosów?
  Przede wszystkim są to rośliny ozdobne. Są również wykorzystywane do produkcji miodu wrzosowego, bardzo cenionego za swoje właściwości zdrowotne. Jako surowiec zielarski działa przeciwzapalnie, uspokajająco, przeciwbakteryjnie. Ziele stosuje się przy chorobach nerek, dróg oddechowych i reumatyzmie.
Inspiruję doświadczeniem ogrodniczym i pokazuję, że aranżacja ogrodu wcale nie musi być skomplikowana. Moje doświadczenie opiera się na nieustannie kontynuowanej edukacji ogrodniczej popartej wieloletnią praktyką zawodową. Jestem właścicielką Ogrodów Pokazowych na Mazurach "Ogrody Markiewicz". Zawód wykonywany: edukator ogrodnik , projektantka ogrodów. Wykształcenie: doktor nauk ekonomicznych

Comments

 • Joasiak
  23 września 2019

  W moim ogrodzie wrzosy dominują, latem i tak zazwyczaj jestem gdzieś w rozjazdach i w domu mało siedzę. Dopiero w tym roku ukończyłem aranżację całego ogrodu. Udało się to dzięki pożyczce z https://taktofinanse.pl/, dzięki której pokryłem koszta wszystkich roślin i materiałów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *