fbpx
Loading...

Blog

Papirus

   Papirus, czyli roślina z rodziny turzycowatych zwana również ciborą pochodzi z bagiennych obszarów stref tropikalnych. Papirus z mojej dzisiejszej opowieści pochodzi z Egiptu. 
Opisywana roślina charakteryzuje się smukłym eleganckim pokrojem, cienkimi, ostro zakończonymi liśćmi i łodygą przypominającą właściwie źdźbło trawy. Liście na łodydze papirusa tworzą parasolowate rozetki. 

Zwiedzając świątynie starożytnego Egiptu, nie sposób nie zauważyć licznych rycin tej wyjątkowej rośliny. Zarysy papirusu pojawiają się głównie na kolumnach.

    Podczas wizyty w Egipcie odwiedziłam jeden z instytutów papirusu, gdzie mogłam dowiedzieć się jak produkowany jest ten materiał pisarski. Do produkcji papirusowej “kartki” wykorzystywana jest łodyga rośliny, o trójkątnym przekroju. Miąższ łodygi kroi się na cienkie paski, które następnie moczy się w zimnej wodzie przez około dobę. Po tym czasie każdy pasek należy dokładnie rozwałkować i ponownie namoczyć. Czynność powtarzana jest wielokrotnie, do uzyskania grubych, cieniutkich paseczków. Paseczki te po odsączeniu z wody układa się równo na zwilżonej deseczce (jeden obok drugiego) na zakładkę, w wyniku czego powstaje spójny arkusz. Następnie arkusz ten poddawany jest sile nacisku prasy. Proces sklejania pasków trwa ok. 20 dni. 


Tak prezentuje się stanowisko do produkcji papirusu. 
W tle gotowe obrazy wykonane na tym materiale piśmienniczym. 
Ja zakupiłam natomiast czysty zwój papirusu, aby móc stworzyć własne dzieło. 


Plener malarski nad Nilem 🙂 W oddali Sahara 

 
A tak wyglądały prace w kolejnych etapach malarskich.
 
Technika: akryl na papirusie
 
Kto odgadnie co jest napisane hieroglifami w kartuszu? 😉 
 
Kolejna praca. Tym razem tematyka stricte botaniczna:
łączenie papirusu z lotosem oraz palmą.
Takie połączenia były charakterystyczne
dla zdobień na kolumnach świątyń okresu greckiego 
Pozostało jedynie oprawić prace 🙂
 
 Obrazy inspirowane kulturą Egiptu będzie można obejrzeć
na kwietniowej wystawie w Bibliotece Pedagogicznej w Mrągowie. 
Serdecznie zapraszam.
Inspiruję doświadczeniem ogrodniczym i pokazuję, że aranżacja ogrodu wcale nie musi być skomplikowana. Moje doświadczenie opiera się na nieustannie kontynuowanej edukacji ogrodniczej popartej wieloletnią praktyką zawodową. Jestem właścicielką Ogrodów Pokazowych na Mazurach "Ogrody Markiewicz". Zawód wykonywany: edukator ogrodnik , projektantka ogrodów. Wykształcenie: doktor nauk ekonomicznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *