fbpx
Loading...

Blog

Piwonia – róża bez kolców. Malarstwo botaniczne.

Czerwiec jest zdecydowanie miesiącem piwonii. Możemy postawić tak śmiałą tezę ze względu na to, że w tym miesiącu piwonie wręcz zachwycają – swoim pięknem, obfitością kwiatostanów i przede wszystkim cudownym, silnym zapachem!

Wczesne odmiany zakwitają już na przełomie maja/czerwca, zaraz po nich obsypują się kwiatami odmiany średnio wczesne, a pod koniec czerwca – odmiany najpóźniejsze.
Uprawa tych roślin nie jest trudna. Przestrzegając kilku zasad możemy cieszyć się  ich obecnością w jednym miejscu nawet 10-15 lat.

Piwonia w Ogrodach Pokazowych w Marcinkowie

Gdzie sadzić piwonie?
Idealnym podłożem będą gleby żyzne, niepodmokłe, gdyż nadmiar wody może powodować gnicie korzeni. Nie należy ich zbyt często podlewać i przede wszystkim nie można podlewać liści, gdyż powoduje to często szarą pleśń na roślinie.
Jeśli chodzi o nasłonecznienie, piwonie lubią stanowiska słoneczne lub półcieniste, osłonięte od wiatru.

Jak sadzić?
Najważniejsza jest tutaj głębokość sadzenia. Piwonie bylinowe sadzi się płytko, tak, by oczka, z których wyrosną pędy znalazły się 3-5cm pod ziemią. Jeśli posadzimy je głębiej, mogą nie kwitnąć nawet parę lat. Przed posadzeniem dno dołka warto wzbogacić kompostem, mieszając nawóz z podłożem.

Jak rozmnażać? 
Na przełomie sierpnia i września dzielimy karpy ostrym nożem, wcześniej pamiętając o zachowaniu ostrożności przy wykopywaniu. Ważne jest, by rozmnażana roślina miała przynajmniej 5 lat, wtedy możemy mieć prawie pewność że rozsadka się przyjmie.

W naszych Ogrodach Pokazowych piwonie prezentują się tak:

Kilka ciekawostek o piwoniach:
– jest nazywana również peonią (jej nazwa łacińska to Paeonia)
– jej ojczyzną są Chiny (kwiaty niektórych odmian w tym kraju osiągają nawet 25 cm średnicy!)
– posiada liczne właściwości lecznicze (stosowana w postaci naparów, nalewek czy kremów działa przeciwskurczowo, uspokaja, leczy atopowe zapalenia skóry i bóle reumatyczne)
– od zawsze postrzegana jako kwiat królewski, symbolizujący bogactwo i zdrowie
– można dodawać ją do potraw jako ozdobę, ucierać płatki z cukrem lub robić z nich aromatyczne konfitury
– potocznie nazywana jest różą bez kolców

Osoby posiadające piwonie w swoich ogrodach mogą zauważyć, że roślina ta jest szczególnie często odwiedzana przez mrówki. Nie ma się co niepokoić. Mrówki żyją z piwoniami w symbiozie, nie wżynają się w jej pąki, pędy czy liście, a jedynie spijają nektar, który produkują pąki piwonii.
Gdy kwiaty rozkwitają, nektar znika i znikają również mrówki. Jeżeli na pąkach widzimy jedynie mrówki, oznacza to, że roślina jest zdrowa i rozwija się prawidłowo. Problemem mogą być mszyce, które czasem pojawiają się równo z mrówkami, kuszone wspomnianym nektarem. Jeśli mszyc jest naprawdę dużo, można stosować opryski, gdyż jeśli się nadmiernie rozmnożą ich obecność może spowodować zaschnięcie pąków.

Urzekające, pełne, białe, różowe lub purpurowe kwiaty mogą wprawiać w zachwyt każdego.
Zakochani w ogrodach artyści często umieszczają te kwiaty w swoich pracach. Chcąc przedstawić na obrazie ten gatunek, zmierzamy się z ciekawym wyzwaniem. Kwiaty peonii, złożone z licznych “listków” nie są tak łatwe do namalowania. Musimy uchwycić dobrze cień, jaki pada na każdy z listków oraz dobrać paletę kolorów, by oddać całe piękno kwiatów.

Poniżej zdjęcie akwarelki autorstwa Magdy Markiewicz:

Jeśli masz duszę artysty i chciałbyś nauczyć się od podstaw lub podszkolić swoje umiejętności malarskie, zapraszamy Cię na kurs akwareli botanicznej w Ogrodach Pokazowych w Marcinkowie.
Są to warsztaty, które odbywać się będą co weekend, od czerwca do sierpnia. Cały kurs trwa jeden weekend, możesz wybrać dowolny termin, który Ci odpowiada. Zapewniamy, że nie będzie to czas stracony, a nauka na łonie natury, połączona z przyjemnością jaką jest malarstwo jest bardzo efektywna.
Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji na temat kursu, zapraszamy do przeczytania posta:
https://www.magdalenamarkiewicz.com/2018/05/28/akwarela-botaniczna-kurs-malarstwa-o-roznym-stopniu-zaawansowania/

Inspiruję doświadczeniem ogrodniczym i pokazuję, że aranżacja ogrodu wcale nie musi być skomplikowana. Moje doświadczenie opiera się na nieustannie kontynuowanej edukacji ogrodniczej popartej wieloletnią praktyką zawodową. Jestem właścicielką Ogrodów Pokazowych na Mazurach "Ogrody Markiewicz". Zawód wykonywany: edukator ogrodnik , projektantka ogrodów. Wykształcenie: doktor nauk ekonomicznych

Comments

  • Agnieszka Krawczyk
    14 czerwca 2018

    Prześliczny malunek. Piwonie są naprawdę niesamowite. Bardzo przydatny post z pięknymi zdjęciami. Nie miałam pojęcia o właściwościach leczniczych tych kwiatów. Pozdrawiam serdecznie. 🙂

  • Magda M
    17 czerwca 2018

    Piwonie to przepiękne kwiaty, dziękujemy za komentarz, pozdrawiamy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *