Aby co roku cieszyć się zdrowymi warzywami i dużym plonem, ważna jest zasada płodozmianu. Stosowanie jej w warzywniku ograniczy występowanie chorób, chwastów i szkodników.
Każde warzywo pobiera różne składniki z gleby w różnych proporcjach. Jeśli sadzilibyśmy co roku te same warzywa w tych samych miejscach, szybko wyjałowiłyby glebę, a kolejne posadzone rośliny byłyby mniej okazałe i bardziej podatne na choroby.
Ale czym właściwie jest ten płodozmian i jak zastosować go w swoim ogrodzie?
Płodozmian to coroczne przenoszenie roślin należących do tej samej rodziny w inne miejsca rabaty. Jak wiemy, warzywa mają różne wymagania pokarmowe. Jedne są bardziej “żarłoczne”, inne mniej. Jedne korzystają ze składników tuż przy powierzchni, inne z głębszych warstw gleby.
Zasada płodozmianu w warzywniku jest prosta i logiczna.
Dzielimy warzywnik na 4 części:
- w pierwszej części sadzimy warzywa wieloletnie (np. chrzan, czosnek niedźwiedzi, szparagi);
- drugą, trzecią i czwartą część co roku zamieszkiwały będą inne rośliny;
- w części II sadzimy rośliny o wysokich wymaganiach pokarmowych;
- rośliny o średnich wymaganiach sadzimy w części III;
- w części IV sadzimy rośliny o niskich wymaganiach pokarmowych;
- co roku robimy roszadę, miejsce warzyw o wysokich wymaganiach zajmą rośliny o średnich wymaganiach, miejsce tych o średnich wymaganiach zajmą rośliny o niskich wymaganiach, a rośliny o wysokich wymaganiach “wskakują” na miejsce roślin o niskich wymaganiach.
Zgodnie z logiką, rośliny o wysokich wymaganiach należy mocniej nawozić, te o niskich wymaganiach nawozimy słabiej. Przy planowaniu zastosowania zasady płodozmianu przydatna może być również taka ściąga:
Prawda, że proste? 🙂
Warto trzymać się tej zasady, aby uchronić nasz warzywnik przed wyjałowieniem gleby i zachować nasze rośliny w zdrowiu.