fbpx
Loading...

Blog

Projektowanie rabaty w oparciu o kolory

Aby rabata była naprawdę dekoracyjna i zdobiła nasz ogród należy odpowiednio ją zaprojektować. Jednymi z najbardziej efektownych rabat są oczywiście rabaty bylinowe. Zdobią one ogród od wiosny do jesieni i sprawiają, że otoczenie domu staje się niepowtarzalne.

Rabatę bylinową warto dobrze zaplanować, by w przyszłości oszczędzić sobie zbędnej pracy przy zmianach, gdyby rośliny trzeba było przesadzać.
Oprócz kształtu rabaty, wielkości roślin czy ich wymagań, bardzo ważną kwestią jest odpowiednie dopasowanie kolorystyczne roślin. Kwiaty dają nam prawie nieograniczone możliwości kształtowania charakteru naszego ogrodu. Warto więc dobrze zastanowić się nad odpowiednim doborem ich kolorów, ponieważ oddziałują one także na nasze samopoczucie.
To właśnie projektowanie rabaty w oparciu o kolory będzie tematem tego posta.

Planując rabatę bylinową i dobierając konkretne gatunki warto jest dostosować je do kolorystyki otoczenia, stylu ogrodu. Kompozycje, w których kwiaty utrzymane są w jednej gamie barw, sprawiają wrażenie harmonijnych, eleganckich i spokojnych. Takie rabaty najlepiej prezentują się w niewielkich ogrodach. Zastosowane na dużej powierzchni mogą być zbyt nużące. Z drugiej strony mamy kompozycje złożone z roślin o kontrastowych kolorach. Takie wyraziste rabaty pobudzają i energetyzują, jednak natłok wielu barw może wprowadzać wrażenie niepokoju.
Generalnie rośliny dobieramy zwykle według własnego gustu, są osoby, którym bardziej spodoba się stonowana rabata, są i takie, które wolą mocny kontrast. Warto jednak poznać praktyczne zasady łączenie kolorów na podstawie tak zwanego koła barw, aby uniknąć wrażenia chaosu i stworzyć rabatę, która zachwyci każdego.

Podstawową zasadą projektowania rabaty w oparciu o kolory jest łączenie ze sobą roślin pod względem dopasowania barw ich kwiatów (lub liści, jeżeli są główną ozdobą rośliny). Dobre połączenia to kolory, które znajdują się naprzeciw siebie w palecie barw. Tworzą one rabaty bardzo wyraziste. Takie połączenia to na przykład: fioletowy i żółty, czerwony i ciemnozielony.
Komponując rośliny o kwiatach w barwach sąsiadujących ze sobą w palecie, np. żółtych i jasnozielonych, czerwonych i różowych, również możemy osiągnąć harmonię, jednak rabaty mogą wyglądać wtedy zbyt monotematycznie. Takie zestawienia działają jednak uspokajająco i nie rzucają się w oczy. Można zastosować je na rabatę stanowiącą tło.
Przyjemne dla oka jest również zestawienie kolorów podstawowych (żółtego z czerwonym i niebieskim). Są to połączenia silnie kontrastujące, dające wyrazisty efekt. Taka rabata z pewnością przyciągnie uwagę i będzie sprawiać wrażenie wysuwania się na pierwszy plan.

Warto też zaznaczyć, że kolory ciepłe optycznie przybliżają, a zimne oddalają. Jeżeli więc zależy nam na tym, żeby na przykład nasz mały ogródek wydawał się nieco większy, można zastosować przewagę kolorów zimnych. Przestrzeń wyda się wtedy większa.
Oprócz ciepła ważna jest także jasność barw. Kolory jasne nadają ogrodowi lekkości, a ciemne odbierane są jako “ciężkie”, dlatego też nie powinny one dominować.

Kolorem, który nie występuje w palecie barw, jednak jest często spotykany w przypadku kwiatów jest kolor biały. Jest on często wykorzystywany w kolorowych kompozycjach w ogrodzie, jako że doskonale komponuje się ze wszystkimi kolorami. Nadaje on świeżości i spokoju. W połączeniu z fioletem czy różem może stworzyć bardzo romantyczny nastrój.

Dobierając kolory na rabatę przede wszystkim warto jest zachować umiar. Najlepiej jest wybrać jeden kolor przewodni i dobrać do niego dwa/trzy kolory dodatkowe. Zbyt dużo kolorów stworzy wrażenie chaosu i niespójności, szczególnie w małych ogrodach.

Mam nadzieję, że ten post chociaż trochę pomógł Wam zrozumieć zasady projektowania rabat w oparciu o kolory. Więcej na ten temat dowiecie się z E-booka, który miał niedawno swoją premierę. Oprócz kolorów jest tam poruszanych wiele innych aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas projektowania rabaty bylinowej.
Dokładny opis E-booka znajdziecie tutaj: https://www.magdalenamarkiewicz.com/produkt/e-book-aranzacja-rabaty-bylinowej/Comments

  • Ogrodolandia
    20 listopada 2020

    Zdecydowanie kolorystyka ma ogromne znaczenie i powinna być głównym wyznacznikiem dobory roślin w rabatach. Piękne są rabaty bylinowe, które jesienią pokazują swoje największe zalety. 🙂 Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *