fbpx
Loading...

Blog

Feng shui w ogrodzie

Grudzień to idealny czas na zgłębianie wiedzy, na wprowadzanie zmian we wnętrzach (także zaplanowanie zmian we wnętrzach ogrodowych). Jest to zatem bardzo dobry moment na zainteresowanie się sztuką Feng shui. Większość z Was na pewno słyszało tę nazwę nie raz.

Feng shui to starożytna filozofia wywodząca się z Chin. Nauka ta (nazywana również sztuką Feng shui) stała się bardzo popularna w Stanach już w latach 90-tych XX wieku. Do Europy przywędrowała nieco później.

Odpowiednio zaadaptowane otoczenie może być jednym z głównych czynników osiągnięcia szczęścia i spokoju. To podstawowe założenie feng shui, wykorzystywane nie tylko podczas projektowania domów, ale również wnętrz ogrodowych. Właściwe rozmieszczenie rabat, roślin i oczek wodnych, a nawet ścieżek w ogrodzie może korzystnie wpłynąć na samopoczucie podczas przebywania w ogrodzie, a także na nasze życie i codziennie funkcjonowanie.

Od tysięcy lat chińskie oraz japońskie ogrody są urządzane w duchu feng shui. Każdy, kto miał okazję przebywać w takim ogrodzie, wie, że ma on swój klimat, jest inny niż pozostałe ogrody, czuć w nim coś niesamowitego, orientalnego. Fascynacja kulturą Dalekiego Wschodu sprawiła, że obecnie powszechnym stało się aranżowanie otoczenia domu zgodnie z zasadami feng shui. Nie jest to zadaniem łatwym. Wymaga wiedzy, staranności i wyczucia.

Pierwiastki Yin i Yang

Jednym z filarów sztuki feng shui jest doprowadzenie do równowagi między pierwiastkiem żeńskim (Yin) oraz męskim (Yang). W ogrodzie jako Yin traktować możemy trawnik i sadzawkę, natomiast jako Yang – drzewa i skalniak. Żaden z wymienionych elementów nie może zbytnio dominować, gdyż w takim ogrodzie nie będziemy czuć się najlepiej.
Przyjmuje się, że najbardziej sprzyjająca proporcja Yin i Yang dla miejsc, w których przebywamy wynosi 2:3 (40:60 procent), ale na przykład miejsce do wypoczynku może mieć delikatnie większe Yin, zaś miejsce przeznaczone do pracy większe Yang.

Siatka Bagua

Tworząc ogród według sztuki feng shui powinno się określić jego rejony, poprzez nałożenie siatki bagua. Siatka ta dzieli przestrzeń na 9 części.
Frontowa część ogrodu (główne wejście do domu) zarezerwowana jest dla wody, którą symbolizuje niebieski kolor. Po tej części sadzimy krzewy i byliny w kolorach niebieskich (jest to też dobre miejsce na sadzawkę lub strumień).
Po przeciwnej – stronie ogrodu powinny znaleźć się rośliny o kwiatach czerwonych oraz drzewa przebarwiające liście na czerwono i żółto (to idealne miejsce dla klonu, dębu czerwonego oraz róż).

Siatka bagua wnętrza mieszkania/domu

Siatka bagua przestrzeni ogrodowej

Dodatkowo w sztuce feng shui bardzo istotne jest, by ścieżki w ogrodzie były kręte i nie pod kątem prostym. Stok musi być poprzecinany nasadzeniami roślinności, tak, aby energia nie opuszczała szybko ogrodu. Wszystko w ogrodzie powinno być połączone w jedną harmonijną całość.

Pięć żywiołów w ogrodzie

Zgodnie z teorią o wzajemnym oddziaływaniu na siebie wszystkiego, 5 chińskich żywiołów – woda, ziemia, ogień, drewno i metal – wykazuje powiązania z roślinami i przedmiotami. Dla przykładu skalniak to symbol Ziemi, grill – Ognia, a oczko wodne – Wody. Wzajemne powiązania między żywiołami mogą być niszczące lub twórcze.
Dlatego też nie należy stawiać grilla koło oczka wodnego, gdyż Woda jest niszczycielska dla Ognia. Trzeba te elementy od siebie odsunąć lub umieścić między nimi drewnianą altanę (żywioł Drewna). Dobry przykład harmonijnego zestawienia żywiołów w ogrodzie to na przykład usytuowanie czerwonych kwiatów obok drewnianego płotu (Ogień i Drewno), krzewów i drzew obok stawu (Drewno i Woda) lub głazu obok metalowej ławki (Ziemia i Metal).

Ogrody w stylu feng shui zachwycają swoją prostotą, magią i nieodpartym urokiem. Właściwie zaprojektowany ogród wpłynie nie tylko na wygląd naszego otoczenia, ale będzie też oddziaływał na nasze samopoczucie. Warto więc zainteresować się filozofią feng shui, do czego bardzo zachęcamy. W grudniu na naszych social mediach pojawiać się będzie sporo materiałów związanych ze sztuką feng shui, jeśli więc zainteresowaliście się tym tematem, śledźcie nas na Facebooku (Akademia Magdaleny Markiewicz)
i Instagramie ( https://www.instagram.com/magdalenamarkiewicz_com/ )

Comments

 • Magdalena
  2 sierpnia 2023

  Dzień Dobry, w jakiej strefie można powiesić lustra w ogrodzie? Pozdrawiam

  • Awatar użytkownika

   Lustra to remedia. Nie wyznacza się dla nich stref. Raczej stosuje się je do odbicia złej energii lub wprowadzenia dynamiki w ogrodzie.

 • Magda
  21 kwietnia 2024

  Witam, Pani Magdaleno wspaniałe materiały. Proszę o podpowiedź czy siatka bauga jest połączona z kierunkami świata? Np strefę dzieci zgodnie z kierunkami świata mam na północym-wschodzie(wtedy wejście jest ustawione na polu kariera). Czy powinnam patrzeć na kierunki świata i ustawić strefę dzieci na zachodzie wtedy wejscie punkt kaiera bedzie u mnie na poludniowym -wschodzie?

  • Awatar użytkownika

   Tak, zgodna z kierunkami świata – w kontekście feng shui ogrodu. Siatkę bagua na plan domu ustawia się inaczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *