fbpx
Loading...

Blog

Przesadzanie roślin domowych wiosną

Przesadzanie roślin domowych wiosną to czynność, którą każdy miłośnik roślin zapewne zna. Ale jak i kiedy je przesadzać, żeby były zdrowe i cieszyły oko swoim wyglądem?

Rośliny doniczkowe przesadzamy wtedy, gdy tego potrzebują, czyli ich wzrost został zahamowany (gdy wiosną nie wypuszczają nowych pędów) lub korzenie nie mają miejsca na rozrost (bryła korzeniowa wyrasta ponad krawędź doniczki lub korzenie wyrastają z otworów
w dnie). Można również przyjąć zasadę, że rośliny doniczkowe przesadzamy co 2-3 lata, a rośliny młode nawet co roku. Najlepszy okres na przesadzanie roślin doniczkowych to wczesna wiosna – marzec i początek kwietnia. Zanim jednak zabierzemy się za wiosenne porządki w domowych kwiatach, konieczne jest upewnienie się, czy roślina jest w dobrej kondycji (nie ma oznak chorób ani szkodników). Przesadzanie rośliny chorej lub osłabionej może być dla niej zbyt dużym szokiem.

Do czego przesadzać rośliny?

Są dwa rodzaje pojemników na rośliny: doniczki z odpływem w dnie oraz osłonki, do których można wstawić mało ozdobne donice. Nie należy jednak sadzić roślin bezpośrednio do osłonek, gdyż nie będziemy w stanie kontrolować zalegającej w nich wody, a korzenie w naczyniu bez odpływu szybko zgniją. 

W przypadku roślin małych, średnica nowej doniczki powinna być większa o 2-4cm od starej. Dla roślin dużych powinna być większa o 5-10cm. Należy pamiętać, by doniczka miała otwory w dnie, przez które nadmiar wody będzie mógł się ulotnić.

Jakiego podłoża użyć?

Większość roślin domowych, tych doniczkowych, dobrze rośnie w każdym podłożu, najbardziej odpowiada im ziemia uniwersalna do roślin doniczkowych. Niektóre roślinki (m.in. draceny, gardenie, trzykrotki czy papirusy) wymagają specjalnego podłoża – lekkiego torfowego, gliniastego lub lekko kwaśnego. Należy przed posadzeniem zapoznać się z wymaganiami każdej roślinki, aby przypadkiem jej nie zaszkodzić.

O czym należy pamiętać – nigdy nie używajmy do przesadzania roślin domowych ziemi z ogrodu! Istnieje duże ryzyko, że przyniesiemy do domu chwasty lub szkodniki, a poza tym, taka ziemia jest zbyt ciężka dla delikatnych korzeni roślin doniczkowych.

Podlewanie i nawożenie.

Przed przesadzeniem warto podlać roślinę aby podłoże namokło. Będzie nam łatwiej wyjąć bryłę korzeniową z doniczki. Po posadzeniu w nowej doniczce należy ją znów podlać i usunąć ewentualny nadmiar wody. Przez 2-3 tygodnie roślinę podlewamy nieco bardziej obficie
i chronimy przed bezpośrednim nasłonecznieniem.

Jeśli chodzi o nawożenie, powinno się odczekać przynajmniej miesiąc po przesadzeniu, zanim zasilimy roślinę nawozem. Podczas przesadzania zwykle zostaje uszkodzonych wiele korzeni. Jako pierwszy najlepiej zastosować nawóz organiczny, później dopiero nawozy mineralne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *