fbpx
Loading...

Blog

Sierpień w ogrodzie – prace pielęgnacyjne które trzeba wykonać przed wrześniem.

Bociany powoli już odlatują, liście na drzewach zmieniają swój kolor na złocisto-żółty… Te sygnały przyrody świadczą

o jednym, zbliża się wrzesień. Pod koniec sierpnia warto pomyśleć, czy na pewno zrobiliśmy wszystko co należało
w naszych ogrodach podczas drugiego wakacyjnego miesiąca.

Oto krótka “przypominajka”, dzięki której możemy odhaczyć rzeczy już zrobione i zabrać się za to, o czym zapomnieliśmy 😉
SIERPIEŃ W OGRODZIE

Drzewa i krzewy owocowe oraz warzywa:
Z jabłoni należy wyciąć “wilki” – pędy, które wyrastają pionowo ze starszych konarów, by nie konkurowały o wodę
i światło z innymi gałęziami.
W krzewach porzeczek oraz agrestu wycinamy ciemne pędy (te najstarsze), na których jest mało pąków kwiatowych. Sprawi to, że rośliny w kolejnych latach będą miały więcej owoców.
Tniemy krzewy jagodowe, by trochę je prześwietlić. W drugiej połowie sierpnia prześwietlamy korony wiśni i czereśni. Podwiązujemy do podpór owocujące pędy winorośli oraz usuwamy część liści zacieniających winogrona.
Jeśli chodzi o warzywa, sierpień to miesiąc obfitych zbiorów m.in. ogórków, pomidorów, cebuli, cukinii, papryki, dyń. Powinniśmy pamiętać o odchwaszczaniu grządek z rosnącymi warzywami i podlewaniu międzyrzędzi. Zbieramy czosnek, gdy liście zżółkną i zaczną zasychać oraz wysiewamy cebulę na przyszły rok.
Prace pielęgnacyjne w ogrodzie:
Pamiętajmy o regularnym koszeniu trawników oraz o tym, żeby zostawiać nie mniej niż 6 cm wysokości trawy, zbyt nisko przycięte źdźbła źle znoszą suszę. Przy naprawdę mocnej suszy, która często występuje w sierpniu, skoszoną trawę można pozostawić na murawie. To sprawi, że wilgotność podłoża będzie wyższa. Warto też w sierpniu spulchnić glebę, by ułatwić wsiąkanie wody w podłoże.
Końcówka lata to dobry okres na sadzenie i dzielenie roślin wodnych, wyrównanie poziomu wody (uzupełnienie strat parowania) oraz wyczyszczenie oczek z nadmiernie rozmnożonych glonów.
Sianie, rozmnażanie i sadzenie:
Wysiewamy warzywa na jesienny zbiór – rzodkiewkę, roszponkę, czy rzodkiew. W sierpniu również, jako poplon po warzywach, siejemy rośliny na zielony nawóz. Niektóre rośliny, rosnące bardzo szybko będzie można przekopać jeszcze przed zimą.
W sierpniu dzielimy i rozsadzamy byliny, których kwitnienie się skończyło. Między innymi:
– piwonie (kilkuletnie karpy, na których jest sporo pąków) dzielimy w drugiej połowie miesiąca
– bulwy zimowitów dzielimy i sadzimy, jeśli chcemy, by zakwitły nam już miesiąc po posadzeniu
– rośliny wodne
– rozrośnięte kępy liliowców oraz roślin okrywowych (fiołków, karmników ościstych, dąbrówek rozłogowych)
To najlepszy czas na rozmnażanie wrzosów i ukorzenianie sadzonek krzewów wiecznie zielonych (berberysów, ostrokrzewów)
W sierpniu sadzimy również rośliny dwuletnie takie jak bratki, niezapominajki, malwy, dzwonki ogrodowe, a pod koniec sierpnia cebule narcyzów i szachownic.
 
 
 
 
 
 
 
 
Inspiruję doświadczeniem ogrodniczym i pokazuję, że aranżacja ogrodu wcale nie musi być skomplikowana. Moje doświadczenie opiera się na nieustannie kontynuowanej edukacji ogrodniczej popartej wieloletnią praktyką zawodową. Jestem właścicielką Ogrodów Pokazowych na Mazurach "Ogrody Markiewicz". Zawód wykonywany: edukator ogrodnik , projektantka ogrodów. Wykształcenie: doktor nauk ekonomicznych

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *