fbpx
Loading...

W stylu rustykalnym

 Dziś zamieszczę opis projektu działki na Mazurach. 
Projekt ten został również zaprezentowany w miesięczniku Ogrody 02.2011
Zachęcam do zakupu kwietniowego wydania miesięcznika Ogrody ( już 22. marca)  ,gdzie dołączona będzie płyta CD z 45 projektami ogrodów, a wśród nich i nasz projekt.
Działka o powierzchni 1600m kw. Znajduje się przy domku jednorodzinnym na przedmieściach Mrągowa. Właścicielom zależało na stworzeniu ogrodu pełnego kwiatów i romantycznych zakątków.
Projekt:
Ogrody Markiewicz
www.arsson.pl
  Plan koncepcyjny:
Głównym założeniem projektu było osłonięcie całej posesji przed wzrokiem sąsiadów. Stworzenie zacisznego zakątka leśnego z brzózkami i sosenkami, kącika wypoczynkowego ze zbiornikiem wodnym oraz wnętrza z roślinami kwitnącymi. Według oczekiwań inwestora projektowany ogród miał pełnić funkcje głównie rekreacyjne, wypoczynkowe i ozdobne. Życzeniem inwestora było dokonanie wszelkich starań, aby ogród był atrakcyjny również w okresie jesienno-zimowym. Zgodnie z tym zaprojektowano ogród z użyciem roślinności zimozielonej oraz roślin przebarwiających się w okresie jesiennym. 

Opis projektu:
Ogród został podzielony na trzy strefy:
część  reprezentacyjno –użytkową :  przed posesją oraz sad
część dekoracyjną : zielony salonik z rabatami kwitnącymi ( abaty różaneczników i róż )
część rekreacyjno – wypoczynkową :  zaciszne miejsce przy zbiorniku wodnym
 Cześć frontowa – reprezentacyjno -użytkowa, cienista strona ogrodu, tu znajduje się kolekcja paproci i innych gatunków cieniolubnych ( hortensje, funkie itp. ). W tej części ogrodu, wzdłuż ścian budynku znajdują się donice wykonane z cegły klinkierowej, w których zaplanowano nasadzenia z karłowatych odmian iglaków i paproci.

Przed domem zaprojektowana została magnolia „Betty”, której kwitnienie przypada na okres wczesno wiosenny. W sąsiedztwie posadzone zostały hortensje ogrodowe oraz formowane bukszpany.  Zgromadzono  tutaj również rośliny cebulowe ( żółte krokusy i niebieskie szafirki ), które są pierwszymi oznakami wiosny w tym ogrodzie. 

Idąc po ścieżce z kamienia naturalnego do dalszej części ogrodu przechodzimy pod piękną, kutą w metalu pergolą, porośniętą różą angielską „Constance Spry”.  Tu wita nas rabata z różanecznikami , składa się na nią wiele odmian rododendronów, azalii i roślin zimozielonych. 

Piękna kolorowa rabata przechodzi z drugiej strony w rabatę różaną, oszałamiającą swoim zapachem w okresie pełnego lata. Posadzone zostały tu róże pełnokwiatowe od samego Davida Austina, m.in. Charles Austin, Graham Thomas, Abraham Darby, itp.  

 

Pomiędzy rabatą z różanecznikami a różaną rabatą  zaprojektowano szmaragdową murawę. W tym wydzielonym wnętrzu zaplanowano soliterową katalpę, która dodatkowo jest podświetlona od dołu, co daje niesamowity efekt gdy zapada zmrok.

Dalej falistą ścieżką z karmnika ościstego i kamiennych płyt przechodzimy do części rekreacyjnej, gdzie zaplanowano zbiornik wodny z kaskadą , otoczony trawami ozdobnymi oraz roślinami wodnymi. 

Nieopodal ustawiono drewnianą huśtawkę, aby w ciszy podziwiać piękno tego tajemniczego zakątka. W części rekreacyjnej w początkowej fazie miała stanąć altana grillem, jednak inwestorzy zapragnęli aby altana była mniej formalna i w jej miejscu został zaprojektowany placyk z karmnika ościstego nad którym góruje parasolowaty wiąz Camperdownii, osłaniający przed promieniami słonecznymi. Tuż obok znajduje się żywa rzeźba z bukszpanu obrazująca wielkiego ślimaka. 

Za zbiornikiem wodnym usytuowany został zagajnik z sosen i brzóz, który naturalnie przechodzi w owocowy sad gdzie rosną jabłonie, grusze i śliwy.
W projektowanym ogrodzie została zastosowana zasada wieloplanowości. Pomimo małych gabarytów  przestrzeni objętej projektem, starano się ją jak najbardziej urozmaicić. Niemal każdy element jest tu tłem dla kolejnego – stwarza to ciekawą kompozycję, która dodatkowo jest atrakcyjna do oglądania z tarasu oraz okien domu.

Inspiruję doświadczeniem ogrodniczym i pokazuję, że aranżacja ogrodu wcale nie musi być skomplikowana. Moje doświadczenie opiera się na nieustannie kontynuowanej edukacji ogrodniczej popartej wieloletnią praktyką zawodową. Jestem właścicielką Ogrodów Pokazowych na Mazurach "Ogrody Markiewicz". Zawód wykonywany: edukator ogrodnik , projektantka ogrodów. Wykształcenie: doktor nauk ekonomicznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *