fbpx
Loading...

Blog

Wiosenne cięcie traw ozdobnych

Przekwitnięte trawy ciąć można w dwóch terminach – jesienią lub na wiosnę. Zarówno jeden jak
i drugi termin są dobre dla gatunków trawiastych, jednak ze względów dekoracyjnych (w zimie oprószone śniegiem rośliny prezentują się całkiem ciekawie) oraz ochronnych (suche liście dobrze chronią korzeń przed przemarznięciem zimą) większość ogrodników wykonuje ten zabieg na wiosnę.

Kiedy więc najlepiej ciąć trawy?

Jeśli zdecydujemy się na wiosenne cięcie traw ozdobnych, dokładny termin uzależniony jest od ustąpienia zimy. Zazwyczaj jest to połowa marca. Jeśli jednak zima jest wyjątkowo sroga
i przedłuża się, czekamy do ustąpienia silnych przymrozków (nawet do kwietnia). Należy jednak pamiętać, żeby cięcie przeprowadzić zanim zaczną rozwijać się nowe pędy. 

Jak wykonać wiosenne cięcie traw ozdobnych?

Jeżeli trawy były czymś przykryte lub okopczykowane na zimę, usuwamy okrywy. Wysokość, na której wykonujemy cięcie uzależniona jest od gatunku i wieku trawy. 

  • Trawy wysokie (miskanty, trawy pampasowe, trzęślice) oraz trawy średniej wysokości (Imperata, rozplenice, ostnice) tniemy na wysokości 10-15cm.
  • Duże, wieloletnie trawy – tniemy nieco wyżej niż trawy wysokie i średniej wielkości, na wysokości 20-30cm.
  • Niskie gatunki traw ozdobnych (kostrzewy, turzyce (Carex)) – tylko oczyszczamy, przeczesujemy, aby usunąć zeschnięte liście. Jeśli w większości jest uschnięta, ścinamy całą kępkę
    i modelujemy jej kształt w estetyczne półkole. 

Odmianę Carex comans ‘Bronse Form’ o brązowych liściach i podobne do niej ścinamy na wysokości 3/4 liścia. Odmiany te szczególnie nie lubią niskiego cięcia.

Trawom zimozielonym oraz bylinom trawopodobnym (np. Liriope, Ophiopogon), które przez całą zimę zachowują swój kolor i turgor, nożyczkami obcinamy tylko uszkodzone części liści lub usuwamy liście w całości. Usuwamy pożółkłe i zeschnięte fragmenty roślin. Co 3 lata zaleca się ściąć je w całości, aby odmłodzić kępy.

Czasami zdarza się tak, że zima okaże się zbyt sroga dla roślinki. Wtedy przycinamy całą roślinę. Nie należy jej jednak wyrzucać, gdyż zwykle wypuszcza nowe pędy. 

Jeżeli zdarzy się tak, że spóźnimy się z cięciem i zauważymy nowe pędy zanim przystąpiliśmy do cięcia, zabieg ten wykonujemy najostrożniej jak się da, najlepiej sekatorem, pojedynczo przycinając uschnięte łodygi i uważając, aby nie uszkodzić młodych przyrostów. 

Czym ciąć trawy ozdobne?

Cięcie wykonujemy sekatorem, nożycami szpalerowymi, elektrycznymi lub narzędziami spalinowymi (nożyce do żywopłotu, kosy spalinowe). Narzędzia muszą być ostre. Do cięcia drobnych przemrożeń i traw zimozielonych wystarczą ostre nożyczki. 

Dobrym ruchem po wiosennym cięciu traw jest zastosowanie nawozów organicznych, np. obornika, a w trakcie sezonu zasilanie ich uniwersalnym nawozem mineralnym.

Dzięki tym zabiegom rośliny odwdzięczą się nam swoim wyglądem w sezonie. Trawy nie należą do rodzaju szczególnie wymagających roślin i są naprawdę wytrzymałe. Warto jednak poświęcić im trochę uwagi, szczególnie wiosną, by potem przez cały sezon dekorowały nasze wnętrza ogrodowe i rosły zdrowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *