fbpx
Loading...

Blog

Dokarmianie ptaków zimą

Gdy zimą nie ma zbyt wiele śniegu, a temperatura utrzymuje się w okolicy zera ptaki poradzą sobie same. Problem pojawia się, gdy nadchodzą siarczyste mrozy często połączone z grubą pokrywą śnieżną. Wtedy ptaki nie mają bezpośredniego dostępu do pokarmu, więc szukają go dosłownie wszędzie. Warto więc zadbać zimą o naszych skrzydlatych przyjaciół.

Ostatnio w jednym z gospodarstw w Marcinkowie zauważyliśmy bardzo pomysłowy karmnik.
Jest to nic innego jak czapa narzuconych na pniak gałązek świerkowych, które formują zaciszny domek dla ptaków. Pod spodem jest sporo miejsca, w którym ptaki mogą się schronić, tam też nasypywane jest ziarno.
Karmnik stworzyła Pani Wiesława Podgórna z pobliskiego gospodarstwa agroturystycznego. Do karmnika zlatują się szczególnie sikorki, wróble, a czasem pojawia się też dzięcioł.

Pani Wiesława co roku dokarmia ptaki zimą. Ma mnóstwo różnych karmników, zarówno zwykłych jak i tych nietypowych, a na starych drzewach rozwiesza słoninę. Prowadzi również warsztaty związane z rozpoznawaniem ptaków.
Gospodarstwo Pani Wiesławy tworzy Zagrodę Edukacyjną “Zielona Dolina”.
W samym centrum gospodarstwa znajduje się XIX-wieczny dom mazurski o konstrukcji ryglowej (tzw. mur pruski) oraz zabytkowa drewniana stodoła. Wokół budynków znajduje się piękny las ze starym drzewostanem i wiekowy sad jabłoniowy.
W gospodarstwie pielęgnowane są stare tradycje. Goście mają możliwość smakowania świeżych jaj, chleba z pieca, wiejskich wyrobów oraz jabłek ze wspomnianego sadu.
W gospodarstwie realizowane są (szczególnie latem) programy edukacyjne:
1. Warsztaty pieczenia chleba “Skibka chleba”
2. Dookoła Ptasiego Świata
Zachęcamy do odwiedzenia!
Na koniec jeszcze kartka z kalendarza na marzec z poradami ogrodniczymi odnośnie pielęgnacji ogrodu na przełomie zimy i wiosny. Mamy nadzieję, że będzie dla Was inspiracją 🙂
Inspiruję doświadczeniem ogrodniczym i pokazuję, że aranżacja ogrodu wcale nie musi być skomplikowana. Moje doświadczenie opiera się na nieustannie kontynuowanej edukacji ogrodniczej popartej wieloletnią praktyką zawodową. Jestem właścicielką Ogrodów Pokazowych na Mazurach "Ogrody Markiewicz". Zawód wykonywany: edukator ogrodnik , projektantka ogrodów. Wykształcenie: doktor nauk ekonomicznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *