fbpx
Loading...

Blog

Planowanie rabaty bylinowej

Jak już pewnie wiecie z poprzednich postów – zima to dobry czas na planowanie. Temat warzywnika, czy zakupu nasion na nowy sezon był już poruszony w poprzednich wpisach. Dzisiaj zajmiemy się tematem – planowanie rabaty bylinowej.

Byliny zdobią nasz ogród przez cały sezon. Rabaty bylinowe sprawiają, że otoczenie naszego domu jest niepowtarzalne. Kwiaty dają nam dobrą energię, kuszą swoim zapachem i cieszą oko na co dzień. Jeśli masz w swoim ogrodzie niezagospodarowane miejsce, jeszcze przed sezonem warto zaprojektować rabatę bylinową. Ale od czego zacząć?

Mapa marzeń

Po pierwsze, warto stworzyć swoją mapę marzeń. Brzmi bajkowo, ale chodzi tu o nic innego jak o inspirację. Warto obejrzeć jakiś program ogrodniczy o rabatach bylinowych, przejrzeć ogrodniczego bloga, czy też czasopisma ogrodnicze. Z czasopism możemy wyciąć zdjęcia z roślinami, które chcemy mieć w swoim ogrodzie i zrobić z nich kolaż (na kartce, tablicy korkowej czy w planerze).

Gdy mapa marzeń będzie skończona, zastanówmy się, które rośliny w naszym ogrodzie na pewno sobie poradzą. Rezygnujemy od razu z roślin, które nie sprawdzą się w naszym ogrodzie z jakiegoś powodu (strefa klimatyczna, ogród zacieniony, wyjałowiona gleba).

Mądre planowanie

Do mapy marzeń dodajmy ulubione rośliny cebulowe (wiosenne i letnie), rośliny jednoroczne, krzewy ozdobne z liści i pędów oraz rośliny ozdobne jesienią i zimą.

Styczeń i luty to dobry czas, aby zakupić nasiona roślin jednorocznych. Gdy planowanie rabaty bylinowej będziemy mieć już za sobą – warto się za to zabrać.

Planując rabatę bylinową przyglądamy się także kolorystyce roślin wybranych przez nas do mapy marzeń. Zastanówmy się, czy barwy do siebie pasują. Więcej o aranżacji rabaty w oparciu o paletę barw znajdziecie tutaj: PLANOWANIE RABATY W OPARCIU O KOLORY

Porada feng shui

Bogactwo kolorów na rabacie sprawia wrażenie chaosu. Stosujmy maksymalnie 3 barwy na rabacie bylinowej (wzorując się na ogrodach azjatyckich, pełnych spokoju i harmonii).

Kolory przyporządkowane do poszczególnych obszarów siatki bagua to:

południowy wschód: fiolet, zieleń
południe: czerwony, różowy, brązowy
południowy zachód: różowy brązowy, żółty
zachód: różowy, biały, szary
północny zachód: biały, szary, czarny
północ: czarny, niebieski, szary
północny wschód: niebieski, błękitny, żółty
wschód: zielony, granatowy, niebieski

Jeśli interesujesz się tematyką feng shui, koniecznie zajrzyj tutaj.  

Kolejną ważną kwestią przy planowaniu rabaty bylinowej jest docelowe miejsce takiej rabaty. W zależności od tego czy będzie to rabata w cieniu, czy w miejscu nasłonecznionym, wybierzemy inne byliny.

Gdy mamy już wstępnie wybrane rośliny, pora zastanowić się nad kształtem rabaty bylinowej.

Możemy postawić na swobodny, zaokrąglony kształt rabaty lub rozwiązania bardziej formalne – proste, równe brzegi rabaty. Dopasujmy kształt rabaty bylinowej do charakteru całego ogrodu i do naszych upodobań.

Mając już kształt, umiejscowienie i dobrane byliny, przystępujemy do wpisania roślin w konkretny plan. Możemy do tego użyć kartki papieru, czy specjalnego planera. Pamiętajmy o grupowaniu roślin tego samego gatunku i tworzeniu plam kolorystycznych, które wzajemnie się uzupełniają i nie gryzą się ze sobą.

Z przodu rabaty zawsze planujemy niższe byliny, natomiast tło do nich powinny stanowić rośliny nieco wyższe.

Te wskazówki powinny pomóc Ci stworzyć swoją wymarzoną rabatę bylinową. Jeśli jednak wciąż czujesz, że brakuje Ci wiedzy, pomysłu, chciałbyś zaczerpnąć nieco więcej inspiracji – śmiało korzystaj z naszych porad, które zawarte są w e-booku „Aranżacja rabaty bylinowej”. Dowiesz się z niego jak w praktyczny sposób zaaranżować rabatę krok po kroku. Cały e-book liczy 100 stron, a więc jest to solidna dawka wiedzy, w wygodnym do odczytu, czy druku formacie PDF.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *