fbpx
Loading...

Blog

Zieleń w przestrzeni miejskiej

Przebywanie na świeżym powietrzu ma pozytywny wpływ na zdrowie. Zieleń obecna wokół nas redukuje stres, łagodzi napięcie i wprowadza nas w lepszy nastrój. Z Globalnego Raportu Ogrodniczego Husqvarna z 2012 roku możemy wyczytać, że aż jedna trzecia respondentów (34%) określa “jakość terenów zieleni” jako jeden z czynników, który decyduje o wyborze miejsca zamieszkania.
Jako że coraz więcej ludzi przenosi się do miast, urbanizacja postępuje w najlepsze, bardzo ważne jest, by miasta nie były tylko parkiem budowli przeciętym czteropasmowymi ulicami pełnymi smogu i tłumów ludzi. Architekci krajobrazu coraz częściej dbają o przestrzeń miejską, by znalazły się w niej elementy zieleni, tak bardzo istotnej dla naszego zdrowia.
Parki, miejsca do spacerowania wśród drzew są praktycznie w każdym mieście, tworzy się kolejne, by zadowolić mieszkańców i sprawić, by chętniej spędzali czas na świeżym powietrzu. Jednak założenia roślinne możemy dostrzec już nie tylko na zewnątrz, ale coraz częściej także wewnątrz budynków.
Zieleń stanowi ozdobę wnętrz, działa uspokajająco na osoby przebywające w budynku oraz tworzy ciekawy klimat.

Będąc w Gdańsku zaintrygowały nas dwa budynki, które zarówno na zewnątrz jak i w środku pełne są zieleni i ciekawych założeń roślinnych. Jednym z nich jest nowo powstała Galeria Forum w centrum Gdańska. Już z zewnątrz możemy dostrzec mnóstwo drzew parkowych, ozdabiających wejścia do galerii. Wchodząc do środka ciężko nie wpaść w zachwyt. Rzeczkę płynącą środkiem galerii (przykrytą płachtą) otaczają z dwóch stron rabaty z rododendronami i platanami. Tarasy, na których znajdują się stoliki restauracji i kawiarni oplecione są licznymi pnączami. Jest to widok bajkowy, w całej galerii dzięki zieleni unosi się przyjemny zapach, czuć też świeże powietrze, przefiltrowane przez całą roślinność znajdującą się w budynku.

Drugim budynkiem, o którym warto wspomnieć jeśli chodzi o roślinność jest Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Instytucja ta została powołana w 2007 roku. Otwarcie nowego budynku nastąpiło 30 sierpnia 2014 roku. Muzeum to jest jedną z ciekawszych budowli miasta. W koncepcji architektów bryłę budynku ECS “winna charakteryzować skrajna prostota, taka jak ta, która cechowała cele i metody działania solidarnościowego”. Ściany obłożono blachą Corten, która swoim rdzawym kolorem nawiązuje do elementów kadłubów stoczniowych. Powłoka ochronna przypominająca rdzę pojawia się po wystawieniu na działanie powietrza. Wbrew swojemu kolorowi, stal ta charakteryzuje się podwyższoną odpornością na warunki atmosferyczne.
Dzięki zastosowaniu takich elementów, cały budynek wydaje się być bardzo naturalistyczny. Dopełnieniem całej przestrzeni jest właśnie zieleń, widoczna na każdym kroku, na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. Wnętrze ocieplono Ogrodem Zimowym, zdobiącym parter budynku. Zasadzono tam drzewa Bucida Buceras Shady Lady (nazywane czarną oliwką). Pochodzą one z Ameryki Środkowej i Karaibów, mają charakterystyczne okrągłe listki. Specjaliści określają te drzewa jako idealny gatunek do sadzenia we wnętrzach galerii handlowych, bibliotek, czy muzeów, jako że nie potrzebują specjalnie wiatru i odpowiada im lekko przytłumiona przestrzeń.
Obok drzew dostrzec możemy również zasadzone w donicach rośliny trawiaste, paprocie, czy niskie byliny okrywowe. Ściany wewnątrz budynku pokrywają pnącza.
Cała przestrzeń dzięki mnogości formacji roślinnych jest naprawdę przyjemna, kwiaty i drzewa skutecznie redukują stres i odświeżają powietrze.

W codziennym pędzie i natłoku obowiązków ludzie naprawdę potrzebują chwili wytchnienia.
Przebywanie wśród zieleni korzystnie wpływa na zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Dobrze, że architekci dbają o to, by w każdym miejscu, w którym przebywają ludzie (nawet w muzeach czy galeriach handlowych) były miejsca do wypoczynku pełne roślinności.

Comments

  • aniria
    9 listopada 2018

    Trzeba przyznać, że wnętrze drugiego budynku wygląda fantastycznie. Szkoda, że w centrach handlowych nie ma takiej ilości zieleni. Dobrze, że nowe projekty budynków uwzględniają teraz więcej roślinności w miejscach, gdzie ludzie spędzają coraz więcej czasu. Z resztą pojawia się też ku temu więcej możliwości, tutaj można doczytać szczegóły. Nawet w najbardziej nowoczesnym miejscu, znajdzie się trochę przestrzeni na odrobinę roślinności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *