fbpx
Loading...

Blog

Narodziny

     Nowy rok mobilizuje do zmian, zatem zmieniamy się dla Was.
Odświeżyliśmy layout i uporządkowaliśmy strony, aby blog był bardziej czytelny. 
 
Mamy nadzieję, że obecna wersja zyska Waszą aprobatę. 
    Tytuł posta “Narodziny” odnosi się poniekąd do zmian graficznych, jakie zagościły na naszym blogu, lecz również do nowego życia jakie rodzi się pod naszym dachem. Gdy na dworze siarczysty mróz, w naszym domu temperatura niemalże tropikalna. Dlaczego? Hodowla motyli tropikalnych jaką prowadzimy, wymaga takich temperatur.
Właśnie teraz przepoczwarzają się ćmy – Atlasy. 
 
 
    Pawica Atlas (Attacus Atlas) to motyl nocny z rodziny pawicowatych. W naturze występuje w południowo-wschodniej Azji na południu Chin i Indonezji. Atlas jest uznawany za największą ćmę na świecie, a jego rozpiętość skrzydełek osiąga w naturze nawet 30cm!
Atlasy z naszej hodowli są mniejsze. Samce osiągają wielkości ok. 15-17cm. Samiczki są znacznie większe, ich rozpiętość skrzydeł to nawet 20cm! Jak na warunki hodowlane to wielkości owadów są imponujące. Inne cechy odróżniające samce od samiczek to czułki, które u samców są wyraźnie pierzaste, natomiast u samiczek są znacznie węższe. Samice ponadto mają wyraźnie grubszy odwłok, który już w czasie narodzin imago jest wypełniony jajeczkami. 
 
 
Wzór na skrzydełkach jest bardzo piękny, białe plamy przepasane brązem i czerwienią, mają za zadanie odstraszać napastników. Te kolorowe piękności mają jednak krótki żywot i giną po kilku dniach. Aparat gębowy nie pozwala postaci dorosłej odżywiać się, dlatego motyle te w stadium imago korzystają jedynie ze zgromadzonych zapasów tłuszczowych. 
 
 
Atlasy prowadzą nocny tryb życia i tylko wtedy są aktywne. Trzepot solidnych skrzydeł może obudzić niejednego śpiocha 🙂 Za dnia motyle te przesiadują nieruchomo z rozłożonymi skrzydłami. Pamiętam jak odwiedzałam motylarnię w Londynie i zastanawiało mnie wówczas dlaczego Atlasy siedzą nieruchomo na roślinach. Byłam przekonana, że są nieżywe. Teraz wiem, że się myliłam. 
 
 
Samice machając skrzydełkami rozprowadzają feromony, które wabią samce. Aparat czułkowy samca potrafi wyczuć samicę na odległość nawet 5km. Po kilkugodzinnej kopulacji samica składa kilkaset jaj. W naszej hodowli 2 samiczki złożyły w sumie 365 jaj 🙂 
Jaja mają twardą osłonkę i łatwo je pozbierać z woliery. 
 
 
 
Latem młode gąsieniczki Atlasów zamieszkają w naszej Motylarni. 
Mam nadzieję, że nas odwiedzicie 🙂 
Inspiruję doświadczeniem ogrodniczym i pokazuję, że aranżacja ogrodu wcale nie musi być skomplikowana. Moje doświadczenie opiera się na nieustannie kontynuowanej edukacji ogrodniczej popartej wieloletnią praktyką zawodową. Jestem właścicielką Ogrodów Pokazowych na Mazurach "Ogrody Markiewicz". Zawód wykonywany: edukator ogrodnik , projektantka ogrodów. Wykształcenie: doktor nauk ekonomicznych

Comments

  • Beva
    11 stycznia 2017

    Piękne motyle, szkoda, że tak krótko żyją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *