fbpx
Loading...

Blog

Warzywa zimujące w gruncie

W obcej prasie ogrodniczej (między innymi angielskiej) wiele jest wzmianek o tym, że uprawia się tam warzywa zimujące w gruncie. Zimy tam są mniej srogie niż u nas w Polsce. Ale czy wiecie, że w naszym kraju także z powodzeniem można hodować niektóre warzywa, które zbiera się zimą?

Zimowy zbiór warzyw to stara metoda, stosowana niegdyś głównie przez rolników i działkowców. Dziś jest ona mało popularna, a szkoda, bo może stanowić ciekawe wyzwanie w uprawie warzyw.

Jakie są plusy uprawy ozimej?

  • świeże warzywa pod ręką, w okresie, w którym najbardziej brakuje nam witamin
  • warzywa nie są poobjadane przez owady
  • możemy w pełni wykorzystywać nasz warzywnik przez cały rok

Wiadomo, nie wszystkie warzywa nadają się do takiej uprawy. Pomidory czy papryka nie nadają się do zebrania nawet po lekkich przymrozkach. Jak więc zaplanować swój warzywnik, żeby zimą cieszyć się świeżymi warzywami?

Te gatunki mogą przetrwać spadek temperatury nawet do -15*C:

  • brukselka
  • czosnek
  • pietruszka naciowa i korzeniowa
  • jarmuż
  • pasternak
  • szpinak ozimy
  • cebula ozima

Ich rozmarzanie i zamarzanie nie ma wpływu na jakość i nadają się do zbioru zimowego. Należy jednak pamiętać, że gdy ziemia jest bardzo zmarznięta, może być ciężko wykopać warzywa korzeniowe.

Przy jesiennym wysiewie nasiona musimy umieszczać ok. 2 cm głębiej niż przy wysiewie wiosennym. O sukcesie decyduje również wybór stanowiska i jego odpowiednie przygotowanie. Należy pamiętać o metodzie zmianowania, żeby warzywa nie rosły w tym samym miejscu, w którym rosły warzywa z tej samej rodziny (o zmianowaniu pisaliśmy już wcześniej na naszym blogu). Miejsce dla roślin ozimych powinno się też znaleźć w najbardziej osłoniętej od wiatru części warzywnika, w miarę dobrze nasłonecznionej. Ziemia powinna być przekopana, pozbawiona chwastów i dobrze nawieziona.

Jeśli zastosujemy się do tych zasad, z dużym prawdopodobieństwem będziemy mogli zajadać pyszne warzywa z ogrodu zimą.

Czasem niestety, podczas bezśnieżnych i mroźnych zim, zdarza się, że warzywa przemarzają całkowicie, warto je więc zabezpieczyć przed mrozem gałęziami iglaków, suchymi liśćmi lub słomą.

Mogłoby się wydawać, że zimowy warzywnik nic nam nie może zaoferować, jednak jeśli w porę zadbamy o posadzenie odpowiednich roślin, zaplanujemy swój warzywnik tak, by służył nam przez cały rok, możemy cieszyć się plonami nawet w okresie zimowym!

Jeśli zainteresował Cię temat ogrodu warzywnego i chcesz dowiedzieć się więcej, zerknij na nasz webinar:
https://magdalenamarkiewicz.com/product/jak-zaplanowac-ogrod-warzywny/

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *