fbpx
Loading...

Blog

Jak dbać o trawnik zimą?

Na forach ogrodniczych w internecie dużo mówi się na temat pielęgnacji trawnika przed i po zimie. Mało jest jednak informacji na temat tego jak dbać o trawnik zimą. Aby latem móc cieszyć się bujnym trawnikiem, bez ubytków i chorób, warto zadbać o niego także w okresie zimowym, zwłaszcza, że w tym czasie nie mamy zbyt dużo pracy w ogrodzie 🙂

Oto kilka naszych porad jak dbać o trawnik zimą:

Unikaj chodzenia po ośnieżonym trawniku

Pod ubitą warstwą śniegu mogą rozwijać się różne choroby. Ubita warstwa śniegu nie daje trawie oddychać, przez co mogą pojawić się na niej szare plamy czy choroby grzybowe, np. pleśń śniegowa. Nie zrzucajmy również na trawnik śniegu odgarniętego ze ścieżek, efekt może być taki sam jak po udeptaniu zalegającego śniegu.

Zaplanuj ścieżki w ogrodzie

Jeśli zimą musisz często przechodzić przez trawnik, pomyśl o ułożeniu trwałego chodnika, ścieżki. Dzięki temu zabiegowi unikniesz deptania trawnika zimą, gdy leży na nim śnieg. Ścieżka nie musi być szeroka, zadbaj jednak by pasowała ona do otoczenia i latem również ładnie się komponowała. Warto pomyśleć o dobrym, trwałym materiale na ścieżkę.

Porada feng shui:

Trawnik warto zakładać w centralnym punkcie ogrodu. Jest to centrum Tai Chi dobrej energii. Tej istotnej strefie odpowiada żywioł ziemi, dlatego dominować powinny w niej brązy i żółcie. Jeśli na trawniku chcesz założyć klomb, posadź na nim: aksamitki, dalie, słoneczniki miniaturowe lub nagietki.

Planując ścieżki w ogrodzie, wyznacz je falistymi łukami, zakolami. Wówczas energia będzie mogła swobodnie przepływać – nie za wolno, ani niezbyt szybko. Nie twórz ścieżek w linii prostej, pod względem feng shui jest to niekorzystne rozwiązanie.

Jeśli interesuje Cię tematyka feng shui, koniecznie zajrzyj tutaj: KONSULTACJE FENG SHUI

Część prac pielęgnacyjnych możesz wykonać już w styczniu

Jeśli myślisz, że w styczniu w ogrodzie nie ma nic do roboty… to jesteś w błędzie. Gdy śnieg stopnieje, możesz posypać trawnik przesianą ziemią kompostową. Podpowiedź: do tego zabiegu świetnie sprawdzi się ażurowa skrzynka po owocach. Wsyp do niej kompost i pewnymi ruchami potrząsaj skrzynką. Dzięki temu kompost będzie rozrzucony idealnie.

Zaplanuj prace na wczesną wiosnę

Zima to także idealny czas na planowanie. Zaplanuj już teraz prace takie jak: wertykulacja, dosiew trawy, czy nawożenie organiczne. Wszystkie te działania pomogą ograniczyć rozwój choroby i poprawić wygląd trawnika. Gdy śnieg stopnieje, a Ty zauważysz na trawniku niepokojące przebarwienia, jego ubytki lub inne defekty, będziesz wiedzieć jak działać. Pierwsze nawożenie trawnika rozpoczyna się zwykle w połowie marca, a więc to już najwyższa pora, aby zacząć planować.

Jeśli na trawniku pojawiły się kopce kreta – nie panikuj

Ziemia wydobyta na powierzchnię przez kreta zawiera często więcej mikroelementów i innych składników odżywczych niż podłoże zakupione w sklepie ogrodniczym. Taka ziemia jest bogatsza między innymi w wapń i fosfor. Ziemia ta jest idealna do rozrzucenia na grządki warzywne. Można ją stosować także jako podłoże do wiosennych rozsad.

Styczeń to dobry czas na planowanie nowych rabat bylinowych

Gdy wykonałeś już wszystkie poprzednie punkty z naszej listy, możesz zaplanować rabaty na istniejącym trawniku. Wyznacz odpowiednie miejsce na rabatę ozdobną lub warzywnik. Dla ułatwienia pracy, skorzystaj z porad zawartych w naszym e-booku „Aranżacja rabaty bylinowej”.

Mamy nadzieję, że ta zima nie będzie zbyt sroga dla Twojego trawnika, a dzięki naszym poradom uda Ci się uniknąć jego chorób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *