Pierwsza myśl jaka przychodzi nam do głowy po przeczytaniu takiego nagłówka to – czy kwiaty można jeść?
Oczywiście że tak! Można i to wiele gatunków. Moda na kwiaty jadalne cały czas trwa, kwiaty z bukietów trafiają na talerze coraz częściej.
Kwiaty jadalne wykorzystywane są w kuchniach na całym świecie już od tysięcy lat. Spożywali je starożytni Rzymianie i Grecy. W Polsce od średniowiecza ucierano płatki róż na konfitury, a napary z rumianku były stosowane jako środek przeciwbólowy i uspokajający. W przeszłości kwiaty stosowane były głównie w ziołolecznictwie, teraz również temu służą, są jednak także idealne do poprawy walorów smakowych i wizualnych potraw.
Kwiaty jadalne oprócz swojego wyglądu i smaku mają dużo walorów prozdrowotnych. Skrywają one w sobie wiele wartości odżywczych, witamin i antyoksydantów.
Skoro wiemy już o prozdrowotnym działaniu kwiatów jadalnych, czas na kilka ciekawych przepisów. Co możemy wyczarować z kwiatów w naszej kuchni?
SAŁATKA Z NASTURCJĄ
Przygotowanie: Mix sałat rwiemy na mniejsze kawałki i wrzucamy do miski, dodajemy mieszankę kiełków, garść orzechów włoskich, ser camembert. Całość zalewamy sosem winegret i posypujemy kwiatami nasturcji. Kwiaty nasturcji dodadzą ostrości i charakteru naszej sałatce!
SMAŻONE KWIATY CUKINII
Przygotowanie: Zanurzamy dokładnie umyte kwiaty cukinii w roztrzepanym i doprawionym białku jaja, obtaczamy w bułce tartej i parmezanie, a następnie smażymy do zarumienienia. Nie tylko owoce cukinii nadają się do jedzenia 😉
KRUCHE CIASTECZKA Z LAWENDĄ
Przygotowanie: 190 gramów masła kroimy na małe kawałki, zagniatamy z 90 gramami cukru pudru, 250 gramami mąki pszennej i żółtkiem. Owijamy ciasto w folię spożywczą i wstawiamy do lodówki na godzinę. Schłodzone ciasto zagniatamy, dodając kwiaty lawendy (świeżej bądź suszonej, pamiętając żeby nie przesadzić, bo są bardzo aromatyczne). Ciasto rozwałkowujemy, wycinamy dowolne kształty i pieczemy około 15 minut w temperaturze 180*C do zarumienienia.
GALARETKA RÓŻANA
Przygotowanie: Płatki z 15 kwiatów róż zagotowujemy w 0,5 litra czerwonego wina przez pół godziny. Zlewamy płyn, dodajemy 0,5 litra wody i kilogram żelującego cukru, następnie zagotowujemy ponownie. Płynną galaretkę zdejmujemy z ognia, wlewamy do salaterek i czekamy aż wystygnie.
KWIATOWY CHLEB
Przygotowanie: Chleb kroimy w małe kromki, smarujemy masłem lub musztardą i układamy na nim kwiaty nasturcji, fiołka, czy nagietka. To bardzo prosty przepis, jednak ciekawa alternatywa dla zwykłych kanapek, idealna na przyjęcia!
No dobrze, ale jakie kwiaty możemy bezpiecznie jeść?
Jadalne są między innymi:
- nasturcje
- aksamitki
- bez czarny
- fiołek
- kwiaty cukinii
- koniczyna biała
- lawenda
- mięta
- rumianek
- róża
- nagietek
- robinia akacjowa
- niecierpek
- męczennica
Warto też pamiętać, że niektórych kwiatów pod żadnym pozorem nie można nam zjeść! Nigdy nie jedzmy kwiatów spryskanych jakimkolwiek środkiem ochrony roślin oraz pochodzących z kwiaciarni. Istnieje także wiele trujących roślin ogrodowych. Należy unikać przede wszystkim trujących kwiatów: azalii, chryzantem, hortensji, konwalii, oleandrów czy różaneczników.
Zasady zbioru kwiatów jadalnych:
- kwiaty zbieramy w dobrze znanym ogrodzie lub kupujemy w sklepie ekologicznym albo od dostawcy kwiatów przeznaczonych do jedzenia
- nie używamy kwiatów rosnących blisko ruchliwych dróg
- zebrane kwiaty transportujemy w papierowej torbie, unikamy plastikowych siatek
- kwiaty przed spożyciem dokładnie myjemy
Kwiaty jadalne zachwyciły nas do tego stopnia, że w tym roku w naszym sklepie zawita nowy produkt – nasiona kwiatów jadalnych. Będą one sprzedawane w poręcznym kartoniku, który zawierać będzie kilka odmian nasion kwiatów jadalnych, do posadzenia we własnym ogrodzie. Nasionka będą dostępne w naszym sklepie internetowym: https://magdalenamarkiewicz.com/sklep/ oraz stacjonarnie 🙂
Jak widzicie, kwiaty jadalne mogą zachwycać i inspirować jednocześnie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat, wpadnij na webinar, który odbędzie się 30 października o godzinie 20:00. Żeby nie przegapić transmisji, śledź nasz profil na Facebooku: https://www.facebook.com/akademiamagdalenymarkiewicz/