fbpx
Loading...

Blog

Boczniaki na wieczną młodość!

W przeciwieństwie do grzybów leśnych, boczniaki posiadają wiele wartości odżywczych, porównywalnie nawet

z warzywami! Zaliczamy je do grzybów o właściwościach leczniczych, a to dlatego, że obniżają poziom cukru i złego cholesterolu, a niektóre badania dowodzą, iż mają zdolność do zabijania komórek nowotworowych.

Są dobrym źródłem białka (w aż 70% przyswajalnego!), mają dużo witamin i soli mineralnych.
Obfitują w żelazo, wapń, potas, magnes i sód, a także ergotioneinę – przeciwutleniacz, który chroni komórki przed starzeniem. Zatem jeśli dbasz o zdrowie, chcesz uchronić się od chorób i być “wiecznie młodym” warto wprowadzić boczniaki do swojej diety.
Jak większość produktów spożywczych, także boczniaki sprzedawane są w sklepach, pakowane na tackach po kilka grzybów. Jeśli jednak nie chcesz przepłacać i wolisz mieć swoje, świeże, wyhodowane boczniaki, nie ma większego problemu! Te grzyby możesz uprawiać w domowym zaciszu, w ogrodzie bądź na działce. W sprzedaży dostępne jest specjalne podłoże wraz z zaszczepioną grzybnią, jego koszt oscyluje w granicach 15-30zł.
Najbardziej optymalnym podłożem do amatorskiej uprawy jest drewno oraz słoma.
Uprawa tych grzybów nie jest zbyt trudna. Pilnując się kilku zasad możemy już po 2 tygodniach cieszyć się smakiem naszych boczniaków.
Po pierwsze: należy chronić balot przed bezpośrednim oddziaływaniem promieni słonecznych i wiatru.
Po drugie: co najmniej 8 godzin na dobę, dobrze byłoby, gdyby podłoże miało dostęp do światła.
Po trzecie: optymalna temperatura to 10 do 20*C.
Po czwarte: należy zadbać o wysoką wilgotność powietrza.
Chcąc uprawiać boczniaka w ogrodzie, musimy znaleźć mu odpowiednie i zaciszne miejsce. Dobrym sposobem na ułatwienie sobie uprawy będzie zadołowanie balotu w podłożu, łatwiej wtedy utrzymać wilgoć.
Kiedy i jak zbierać boczniaki?
Odpowiedni moment jest wtedy, gdy większość grzybów ma lekko podwinięty brzeg kapelusza, a grzyby są już jędrne. Należy zrywać całe kępy, nie pojedyncze grzyby.
Jak przyrządzać boczniaki?
 
Boczniaki są kruche i łamliwe, dlatego należy je myć ostrożnie. Umyte grzyby możemy użyć do zupy, podsmażyć i używać jako farsz do naleśników, dodatek do sałatek, a nawet, obtoczone w jajku i bułce tartej, smażyć jak kotlety (w tej wersji są zdecydowanie najsmaczniejsze, polecam 😉).
Inspiruję doświadczeniem ogrodniczym i pokazuję, że aranżacja ogrodu wcale nie musi być skomplikowana. Moje doświadczenie opiera się na nieustannie kontynuowanej edukacji ogrodniczej popartej wieloletnią praktyką zawodową. Jestem właścicielką Ogrodów Pokazowych na Mazurach "Ogrody Markiewicz". Zawód wykonywany: edukator ogrodnik , projektantka ogrodów. Wykształcenie: doktor nauk ekonomicznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *